Vyhledávač

  
Loading

Články

Soutěž v Sherwoodu – otázka č. 16

4 22

Vložil(a)
22.4.2013 12:41  RssIcon

Stře­do­zem­ní man­da­ri­na (Ci­trus de­li­ci­o­saje stá­le­ze­le­ný, tep­lo­mil­ný strom s ma­lý­mi lis­ty, kte­rý do­sa­hu­je výš­ky ko­lem 6 m. Pra­vlas­tí man­darín je Čí­na, kde se pěs­to­va­ly před ví­ce než 3000 le­ty a od­kud se po­stup­ně roz­ší­ři­ly do ce­lé me­di­te­rán­ní ob­las­ti, ji­ho­vý­chod­ní Asie, In­die, Aus­trá­lie, Fili­pín a Ja­pon­ska.                                                                                                                                                                   

Dů­vod po­jme­no­vá­ní té­to rost­li­ny slo­vem „man­da­ri­na“ ne­ní zce­la zřej­mý. Pod­le ně­kte­rých se tak na­zý­vá pod­le čín­ských cí­sař­ských úřed­ní­ků – man­darí­nů. Je­jich rou­cha mě­la totiž oran­žo­vou bar­vu a na klo­bou­ku prý mí­va­li zvlášt­ní knof­lík po­dob­ný tva­rem prá­vě plo­du man­da­rin­ky (dal­ší mož­ný pů­vod jmé­na viz otáz­ka č. 16). Man­da­ri­na je ob­lí­be­na pro svou ne­ná­roč­nost, krát­ké ve­ge­tač­ní ob­do­bí, sluš­nou odol­nost vů­či mra­zu a ne­za­mě­ni­tel­nou chuť. Man­da­rin­ky ob­sa­hu­jí množ­ství ži­vin; jsou bo­ha­té na vi­ta­mí­ny, fla­vo­no­i­dy, fo­lá­ty, be­taka­ro­tén, mi­ne­rál­ní lát­ky (dras­lík, váp­ník, fos­for, hoř­čík, zi­nek, so­dík). Pod­po­ru­jí trá­ve­ní, pů­so­bí pro­ti zá­cpě, zvy­šu­jí obra­ny­schop­nost or­ga­nis­mu a sni­žu­jí tep­lo­ty.

A teď ně­co o plo­dech, jež nám jsou dů­věr­ně zná­mé:

Chce-li si na­pří­klad na man­da­rin­ce po­chut­nat laik, jed­no­du­še si ji olou­pe a od­stra­ní pe­cič­ky. Bo­ta­nik to má znač­ně kom­pli­ko­va­něj­ší. Z plo­du (bo­bu­le) ne­od­st­raňuje ků­ru, ný­brž pe­ri­karp slo­že­ný ze si­lična­té­ho exo­kar­pu zva­né­ho fla­ve­do a hou­bo­vi­té­ho me­zo­kar­pu na­zý­va­né­ho al­be­do. Do úst ne­vklá­dá strouž­ky, ný­brž klí­no­vi­tá se­me­ní­ko­vá pouz­d­ra – ne­bo chce­te-li seg­men­ty – vy­pl­ně­né vře­te­no­vi­tý­mi, ten­kostěn­ný­mi, slad­kou šťá­vu ob­sa­hu­jí­cí­mi váč­ky, tvo­ří­cí­mi duž­ni­nu ne­bo­li en­do­karp, jenž ob­klo­pu­je se­me­na umís­tě­ná na stře­do­úh­lé se­me­ni­ci a je kryt pro­sví­ta­vou jem­nou kar­pe­lár­ní mem­brá­nou. A to jsme to ješ­tě pro pře­hled­nost zjed­no­du­ši­li!

Zdroj

Man­da­ri­na – otáz­ka č. 16

A) Ná­zev man­da­rin­ka je pod­le ji­né­ho vý­kla­du (viz text na­ho­ře) od­vo­zen od slo­va Man­da­re, což je pů­vod­ní ná­zev os­t­ro­va, od­kud bý­va­ly man­da­rin­ky do­vá­že­ny. O kte­rý os­t­rov se jed­ná?
Ná­po­vě­da: os­t­rov­ní stát v In­dic­kém oce­á­nu asi 900 km vý­chod­ně od Ma­da­gaska­ru, vul­ka­nic­ké­ho pů­vo­du, stát­ní vlaj­ka má 4 bar­vy (čer­ve­nou, mod­rou, žlu­tou, ze­le­nou).
B) Duži­na man­da­rin­ky (všech ci­tru­so­vých plo­dů) ob­sa­hu­je or­ga­nic­ké lát­ky, kte­ré se řa­dí k nej­ú­čin­něj­ším an­ti­o­xi­dan­tům. Ty­to slou­če­ni­ny jsou od­vo­ze­né od he­te­ro­cyklu fla­vo­nu. O kte­ré che­mic­ké lát­ky se jed­ná?
C) Jak se od­bor­ně na­zý­vá ci­tru­so­vý plod?

Mišpule – správné odpovědi – otázka č. 15
A) V posledních letech se pěstování mišpule rozšířilo na Floridu a do Kalifornie.
B) Plod obsahuje velké množství Ca, Mg, vitaminu C a B.
C) Slovy lokvátové brány a uličky byly v Číně označovány nevěstince.


Úspěš­ní ře­ši­te­lé:

Ka­ro­li­na Kraj­co­vá, C3B; Jo­sef Me­lich, C3A; Da­niel Dvo­řák, C3B; Mi­cha­e­la Lej­na­ro­vá, C3B; Ju­lie Pos­sel­to­vá, V2A; Mi­cha­e­la Čer­má­ko­vá, V1A; Bar­bo­ra Hud­co­vá, C3B; Ma­touš Pří­vo­ra, V6A

Tags:
Kategorie: Biologie
Umístění: Blogs Parent Separator Olivová