Soutěž v Sherwoodu – otázka č. 8
1
6
Vložil(a)
6.1.2014 13:20
Poslední soutěžní rostlinou v rámci prvního pololetí školního roku je cypřiš stálezelený (Cupressus sempervirens) zvaný též cypřiš vždyzelený, italský či pravý. Jedná se o jehličnatý strom z čeledi cypřišovité, rostoucí původně ve východním Středomoří od Řecka až po jihozápadní Írán.
Již od antiky byl ovšem člověkem šířen do ostatních částí Středomoří. Jedná se o strom značně dlouhověký (i 3 000 let), dorůstající výšky 20 až 35 metrů. V některých místech porosty cypřišů stálezelených určují ráz krajiny, např. v Toskánsku.
Díky dlouhým kořenům čerpá vodu z hloubky. Je vybaven úzkými listy s malými šupinami, což mu umožňuje minimalizovat odpařování vody.
Pro Peršany to byl posvátný strom, viděli v něm symbol plamene. Jiné starodávné kultury jej spojovaly s podsvětím. Z toho důvodu se stal jako symbol smrti a smutku rostlinou vysazovanou na hřbitovech. Dřevo cypřišů je velmi trvanlivé, nehnije, nenapadá ho dřevokazný hmyz, a tak bylo Féničany, Řeky a Římany využíváno pro stavbu lodí. S oblibou se z něho vyráběly rovněž rakve, dveře (často v chrámech), trámy, stoly, lisy na vinné hrozny i hudební nástroje. Již v antickém Římě byl znám jako zdroj éterického oleje, jenž byl doporučován snad každým tamějším lékařem. V současnosti jsou esenciální oleje využívány v kosmetickém a farmaceutické průmyslu (hydratace pleti, léčba premenstruačního syndromu, krevního oběhu atd.).
Zdroj
Cypřiš – otázka č. 8
A) Vysvětli, jaký mechanizmus rostlině umožňuje, aby si celoročně zachovala jasně zelenou barvu.
B) Ze kterých částí rostliny se destilací získává esenciální olej?
C) Cypřiš stálezelený patří mezi nahosemenné rostliny. Vysvětli, co to znamená.
Cykasy – odpověď na otázku č. 7
A) dvoudomé
B) vzdušný dusík
C) především zásadité podloží