Beseda Jaroslava Kmenty se studenty GJO
10
9
Vložil(a)
9.10.2013 12:57
Jak jsem již zmínil, je to investigativní novinář, ale málo studentů ví, co vlastně takový investigativní novinář dělá a co je cílem jeho práce. Proto se vám to pokusím trochu přiblížit: investigativní žurnalista pátrá po pozadí a souvislostech případů veřejného zájmu. Ocitá se tak často v nebezpečných situacích, aby zjistil co možná nejvíce informací o konkrétní záležitosti. A co je jeho cílem? Cílem je přijít na kloub nekalým praktikám v politice, ve státních úřadech, u policie a soudů, rozplést je a poukázat na zločiny nebo odhalit korupci. A to se Jaroslavu Kmentovi několikrát podařilo. Byl to právě on, kdo se podílel na „odhalení pravé tváře“ expremiéra Stanislava Grosse. Svou kvalitu a schopnost vyhledat potřebné informace Jaroslav Kmenta prokázal ve své trilogii Kmotr Mrázek, kde popisuje nejslavnějšího českého kmotra Františka Mrázka od jeho počátků až po jeho smrt 25. ledna 2006 v Durychově ulici v Praze. Knihy pan Kmenta doplnil přepisy několika policejních odposlechů nejenom Mrázkovy skupiny. Nalezneme tam známá jména, jako jsou například prezident České republiky Miloš Zeman alias Mlha, jeho bývalý poradce Miroslav Šlouf, jemuž se v „kmotrovské“ hantýrce říkalo Panděro nebo Vodník, či bývalý prezident České republiky Václav Klaus alias Profesor. V knize nechybí ani vykroužkovaný poslanec ODS Ivan Langr alias Íčko a další.
Jaroslavu Kmentovi se podařilo rozklíčovat pozadí české politiky a poukázat na vliv lobbistů, jako byl František Mrázek. Navštívil dokonce Radovana Krejčíře na Seychelách. Své zkušenosti má rovněž s politickým uskupením kolem Víta Bárty, které se nazývalo/vá Věci veřejné. S panem Bártou několikrát mluvil, a dokonce odmítl nabídku stát se volebním lídrem na Praze 1. Vše popisuje ve své knize Super Guru Bárta. V této knize se můžeme dočíst nejen o náročnosti opatřování informací, ale také o tom, jak se lze k takovým kauzám vůbec dostat. Jaroslav Kmenta byl, obzvláště při vyšetřování toho případu, několikrát v ohrožení života. Bohužel se nepodařilo prokázat, jestli za „sledkou“, která se na něj několikrát pověsila, či za výhružnými dopisy stál právě Vít Bárta a jeho ABL, nebo někdo jiný. Jaroslav Kmenta skrze redakci Mladé fronty Dnes prokázal, že ABL sledovala představitele radnice v Praze 11 (Praha-Jižní Město), konkrétně Martu Šorfovou, kterou „sledka“ sledovala dokonce až do ordinace k zubnímu lékaři. Také se dostal k interním informacím VV, konkrétně k tzv. „etickému kodexu VV“ a mnoha dalším materiálům.
Jaroslav Kmenta na naši školu nepřijel sám. Doprovázel ho kolega Tomáš Syrovátka, jehož tvář byla velké většině učitelského sboru známá, jelikož se jednalo o bývalého studenta naší školy. My dnes s odstupem času můžeme říci, že jsme oprávněně hrdí na to, že právě on se řadí mezi významné studenty našeho gymnázia. Jedná se o vynikajícího novináře v MF Dnes. Tomáš Syrovátka mluvil o důležitosti svobody slova v novinách, poukázal na „zlaté časy“ české novinařiny, když většinu medií vlastnili zahraniční majitelé. Podrobně se zajímal o kauzu exhejtmana Středočeského kraje Davida Ratha.
Beseda se nesla v uvolněné atmosféře, ačkoliv se jednalo o téma velice vážné. Oba hosté poodkryli studentům zákulisí české politiky. Studenti dostali také možnost pokládat otázky a já myslím, že této své možnosti velice dobře využili. Beseda byla velice zajímavá a pro nás všechny byla velkým přínosem. Besedou provázel nám známý moderátor školních besed PaedDr. Jiří Posselt, jehož otázky jsou vždy na místě a přesně mířené. V samém závěru besedy Jaroslav Kmenta položil studentům několik jednoduchých dotazů, aby si ověřil, zda jsme dobře poslouchali. Za správné odpovědi odměnil studenty knihou s vlastnoručním věnováním. A nejenom tím se beseda stala jednou z nejúspěšnějších, které jsem měl tu čest na gymnáziu navštívit.
Dominik Kruliš, C4A