Postřehy a dojmy z pobytu v USA
9
29
Vložil(a)
29.9.2013 15:30
První den v New Yorku byl pro nás všechny opravdu awesome zážitek. Mořskou nemoc během cesty na Liberty Island se nám podařilo velmi snadno přebít pohledem na Statue of Liberty. Nejprve jsme prošli krátkou expozici o průběhu stavby. Poté jsme začali počítat schody vedoucí do podstavce. Bohužel, únava nám nedovolila tento složitý úkol dokončit. Když jsme se však dostali nahoru, výhled na celý New York nás nabil pozitive energy i bez objímání stromů. Když pan ředitel udělal MOR FOTOS před The Statue, trajekt nás dovezl k Battery Parku, kde jsme nakrmili pár veverek a sebe. Při cestě k 9/11 Memorial jsme si každý osahal býka pro štěstí, prošli Wall Street, prohlédli Trinity Church a New York Stock Exchange. Jakmile jsme všichni prošli security control bez problémů, došli jsme až ke dvěma hlubokým dírám with waterfalls, které ilustrovaly základy Dvojčat. Jelikož jsme byli všude velmi rychlí, stihli jsme i procházku po Brooklyn Bridge. Většina z nás už měla z nových, bez tax koupených bot puchýře, a tak během celé procházky držkovala. Do metra, kterým jsme se chystali na nádraží, nakonec doběhl i pan Douša, který si musel vyřešit Adamovy krušné hnědé chvilky. Asi si je užívala i Adamova rodina, která si ho vyzvedla s radostí a úsměvem, stejně jako naše rodiny nás všechny.
Kamila Jahodářová, Jana Lipská a Šárka Žáčková
Pondělí jsme strávili s našimi americkými kamarády. Měli jsme možnost nahlédnout pod pokličku americké výuky. Nejprve jsme si prohlédli školu. Procházkou po typických amerických školních chodbách jsme nadýchali atmosféru, která je nám tak známá z hollywoodských filmů. Atmosféru tvořila dekorace chodeb, skříněk a rozsáhlé divadlo v prostorách školy. Poté jsme se rozprchli do hodin. Každý následoval svého výměnného studenta dle jeho rozvrhu. Navštívili jsme klasickou hodinu matematiky, angličtiny, literatury, ale někteří z nás měli to štěstí navštívit i netradiční hodiny, jako např. výuku teorie řízení nebo originálnější pojetí hodin výtvarné, hudební a tělesné výchovy.
Tereza Doležalová, Kristýna Hegerová, Barbora Morysková, Karolína Vaníčková
V úterý jsme nasedli na vlak do NYC, který byl přeplněný lidmi mířícími do práce. Skoro nikdo se neposadil, takže jsme byli už na počátku dne unavení. Po příjezdu do NYC jsme zamířili na Empire State Building, na které ti, kteří měli pouze tričko, nebo jen košili, málem umrzli, ale výhled z 86. patra byl i přesto nezapomenutelný. Potom jsme se dovalili na 5th Avenue, po které jsme šli dobré dvě hodiny, než jsme dorazili do Public Library. Ale nečekali jsme, že většina lidí nebyla v knihovně, nýbrž za ní. Za knihovnou byl malý park s lavičkami, kde jsme si mohli odpočinout a vstřebat atmosféru obrovského města. Po odpočinku jsme zamířili do Grand Central Terminal, kde byla nádherná hala, které dominovaly hodiny uprostřed a logo Apple Store na schodech. Podívali jsme se také do Chrysler Building, kde jsme si prohlédli bohužel jen lobby, protože nic jiného nebylo přístupné. Z Chrysler Building jsme zamířili na Time Square, kde byl dvouhodinový rozchod s možností nakoupení nejrůznějších suvenýrů. Jako poslední zástávka v úterý byl Central Park, který byl příjemným osvěžením celého dne. Pak už nás čekala jen cesta metrem, ve kterém bylo strašné horko a dusno a bylo celé přeplněné lidmi mačkajícími se všemi směry.
Albert Púry, Adam Křenovský, Tomáš Kouřil, Filip Slavíček
Ve středu jsme se již potřetí a naposledy vypravili do New Yorku. Jako každé ráno jsme se sešli v lobby glenrocké školy a za hodinu jsme vlakem dorazili na Penn Station v New Yorku, která je jen kousek od Madison Square Parku, kam jsme zamířili. Odtud byl skvělý výhled na Flatiron, takzvanou plochou žehličku. Ta je jedním z nejstarších mrakodrapů v New Yorku, byla postavena v roce 1910. Pak jsme již zamířili metrem do Chinatown plné čínských obchodníků, výborných plněných knedlíčků a zápachu. Poté do Little Italy, kde zase bylo spoustu dobrého jídla. Po dvou hodinách zde jsme se opět newyorským metrem přesunuli na Union Square, kde zrovna probíhaly farmářské trhy, a z tohoto náměstí jsme po rozchodu přešli do Washington Square Parku poblíž prestižní Newyorské univerzity. S obrovskými bolestmi nohou po třech prochozených dnech jsme pak už jenom nastoupili do metra a odjeli zpátky na Penn Station a dále do Glen Rocku.
Martin Kostelecký, Adam Žert
Ve čtvrtek ráno 26. 9. 2013 jsme vyrazili školním autobusem na cestu trvající dvě hodiny do Philadelphie, která v dřívější době byla hlavním městem. Tento den byl jako jediný v režii amerických učitelů, a tak jsme se dle jejich programu vydali do Independence Hall. V této gregoriánské budově byla roku 1776 podepsána Deklarace nezávislosti a také poprvé čtena. Následně jsme se přesunuli do muzea Liberty Bell (Zvonu svobody), který před občanskou válkou praskl. V minulosti ohlašoval nezávislost amerických kolonií, kterým byl věnován Anglií. Po dlouhém výkladu našeho průvodce jsme všichni ocenili možnost rozchodu v obchodním domě. Naše skupina se rozprchla po stáncích s občerstvením a také suvenýry. Už nás jen čekala návštěva Love square, kde jsme znovu udělali několik skupinových fotek a obdivovali honosnou fontánu vyjímající se uprostřed. Zbylý čas jsme využili jako každý jiný den a došli do nedalekého Starbucksu. Když jsme úspěšně znovu nastoupili do drncavého autobusu, byli jsme hodně unavení a těšili se na poslední společnou večerní party.
Adéla Zittová, Julie Finková a Kristýna Uhrová
Večery jsme trávili na divokých párty. Pod tímto pojmem si představte dvouhodinovou večeři začínající úderem šesté hodiny, jejíž hlavní náplní bylo konzumování obrovského množství nezdravého, ale typického amerického jídla. Občas se přidalo i zpívání u klavíru, hraní zábavných her a tancování.
Fotogalerie 1
Fotogalerie 2
Fotogalerie 3