Soutěž v Sherwoodu – otázka č. 2
9
23
Vložil(a)
23.9.2013 17:59
Druhá otázka představí granátovník obecný (Punica granatum) jiným názvem marhaník granátový. Jedná se o prastarou ovocnou dřevinu subtropů. V kultuře se pěstuje již 5000 let. Pochází původně z malého ostrova Sokotra u pobřeží Somálska, kde byl endemitem. Odtud jej lidé rozšířili přes Írán do celého Středomoří. Pěstuje se ale i v Indii, Argentině, USA a po celé Asii.
Rostlina má výrazné červené květy, které připomínají kalichy. Plodem granátovníku je bobule – granátové jablko, které se ve starověkých kulturách stalo symbolem přátelství, lásky, plodnosti a hojnosti → v kožovitém oplodí je totiž hustě namačkáno 700 až 1200 granulí obsahujících semena obklopená křehkým a šťavnatým arilem purpurové barvy. Z granátového jablka se využívá především šťáva, ze které se dělá řada koktejlů a džusů, nejznámějším nápojem je orientální nealkoholický nápoj šerbet. Známý je také sirup grenadina, který se často používá v koktejlech. Ze stromu lze sklidit až 50 kg plodů. Všude tam, kde se v souvislosti se starověkem hovoří o jablku, musíme si představit jablko granátové. Granátové jablko je tedy jak oním jablkem sváru, jež bylo s nápisem „Té nejkrásnější“ vhozeno mezi bohyně Héru, Athénu a Afroditu, tak zcela jistě i biblickým jablkem poznání, které utrhla Eva v ráji.
Z listů granátovníku se připravuje čaj, a protože květy, slupky nezralých plodů, kořeny a kůra obsahují barvivo, barvily se jím koberce a látky. Ze semen lze lisovat olej. Granátovník poskytuje i velmi kvalitní a tvrdé dřevo, využívané hlavně v řezbářství. Byl využíván také v léčitelství.
Latinský název Punica granatum: slovo Punica naráží nejspíše na Féničany = Kartagince = Puny (srov. punské války), kteří rozšířili tento plod ve Středomoří, malum granatum = jablko plné zrn (lat. granum = zrno).
Granátovník – otázka č. 2
A) Najdi alespoň dvě slova, která byla odvozena od názvu pro granátové jablko (na základě podobnosti jiného předmětu se strukturou či tvarem granátového jablka).
B) V textu je použito slovo endemit. Co znamená?
C) Šťáva z granátových jablek se v některých zemích používá k vyhubení
střevních parazitů. O které endoparazity se jedná?
D) Granátové jablko je symbolem jedné španělské provincie. Mapa napoví,
o kterou provincii se jedná.
Alokázie a okřehek – správné odpovědi – otázka č. 1
A) Rostliny přes odlišný vzhled spojuje shodné taxonomické zařazení.
B) okřehek – celý svět kromě Antarktidy, Arktidy, Islandu; alokázie – původně nejspíš Asie, dnes jako kulturní či zplanělá rostlina tropy celého světa (Asie, Afrika, Jižní Amerika, Oceánie)
C) alokázie – konzumace hlíz, stonku a listů; léčivé účinky; okřehek – konzumace „listů“ (vlastně fylokladií, útvarů odvozených od stonku a připomínajících list), neboť obsahují všechny esenciální aminokyseliny
D) okřehek – žabinec, vodní čočka; alokázie – sloní ucho, africká maska
E) Podobný vzhled rostlin neurčuje jejich příbuznost, ale životní prostředí, jemuž se přizpůsobily (stejné životní podmínky, jimž se přizpůsobily) a podobný způsob života.
F) Závěr: Vzhledově podobné rostliny nemusí být příbuzné – a naopak příbuzné rostliny si nemusí být na první pohled podobné. Při stanovení příbuznosti rostlin a jejich zařazení do taxonomického systému rozhodují především květy (pohlavní orgány rostliny).