Nejlepším filosofem je Petr Vacek
3
14
Vložil(a)
14.3.2013 12:20
Během studia povětšinou platí jednoduché pravidlo: ať je student v jakémkoliv ročníku, je si jistý, že jeho studium dosáhlo svého nejnáročnějšího bodu. A právě v nejnáročnějším z těchto nejnáročnějších bodů přišel nám, studentům čtvrtého ročníku, zpestřit výuku filozofický projekt. Konec konců, na tenhle projekt asi není třeba nikoho upozorňovat: všimli jsme si ho nejen my, kdo jsme se do něj přihlásili především kvůli vidině odměny vyplácené v kreditech, a učitelé, kteří se zvlášť v našem posledním pololetí bojí otevřít Bakaláře, aby nezjistili, že odpadla nějaká další hodina, ale i obyčejní smrtelníci z ostatních ročníků, kteří možná zahlédli naše plakáty.
Předně budiž řečeno, že filozofický projekt není Improliga – nečeká se od vás výkon podaný teď a tady, ale dlouhodobá a trpělivá příprava, která časově mnohonásobně předčí samotnou konferenci filozofů, tedy jádro celého projektu. Je nutné připravit výzdobu, profily filozofů, v případě, že jste se rozhodli „ujmout se“ nějakého filozofa, musíte být dokonale seznámeni s jeho myšlenkami,… Samotná fáze příprav je doslova pohádková: chvílemi si připadáte jako Ferda Mravenec, protože máte pocit, že děláte naprosto všechno, potom zase jako Alenka v říši divů, jelikož místy vůbec nechápete, jak je možné, že předešlé generace studentů přípravy na projekt stihly, a nakonec spíte celé noci jako zabitá Šípková Růženka. Pak ale nadejde den D – a vy si můžete konečně vychutnat plody své práce.
Až na samém konci, jímž je konference filozofů, vás napadne, že tenhle projekt možná vážně k něčemu je (i když správný student si to přizná jen velmi neochotně). Tak jako každá nová situace v našem životě s sebou filozofický projekt přináší nové zkušenosti, ale i možnost seznámit se s myšlenkami slavných filozofů trochu jinak, než je to možné v běžných hodinách. Díky svým spolužákům máte možnost pochopit pohled jednotlivých filozofů na dané téma i jejich celkový pohled na svět a sžít se s ním tak, že si ho budete pamatovat podstatně delší dobu, než kdyby vám byl několikrát představen obyčejným výkladem.
Z letošních devíti filozofů mohl být přirozeně jen jeden vítěz – tím se stal Petr Vacek coby Amit Goswami. Druhé místo obsadil Jiří Bártl (Sokrates), třetí pak Veronika Šuláková (Immanuel Kant). Uznání ale patří i zbylým šesti filozofům – a i všem ostatním, kdo se na projektu podíleli.
Barbora Nováková, C4A