Beseda z cyklu "Taky mezi námi" pohledem studentů
2
27
Vložil(a)
27.2.2013 13:36
Nejsem žádný Říman, ale Cikán
V pátek 22. února 2013 se na Gymnáziu Jiřího Ortena v Kutné Hoře konala další beseda z cyklu Taky mezi námi, tentokrát se zaměřením na romskou otázku. S žáky besedovali jak představitelé policie, tak zástupci z řad asistentů prevence kriminality v čele s duchovním otcem tohoto projektu – panem Milanem Horváthem.
Projekt asistentů prevence kriminality vznikl z jeho iniciativy v roce 2009 v Děčíně, když se pan Horváth rozhodl změnit (ne)pořádky ve svém okolí. „Už se na to nedalo dívat, jakej tam byl bordel! “ okomentoval dřívější situaci na děčínském sídlišti pan Horváth. Nejprve se jednalo pouze o dobrovolnickou iniciativu několika mužů, dnes už má Děčín asistentů jedenáct, což bezesporu svědčí o úspěchu projektu, který se ze severu Čech přenesl i do jiných koutů naší země.
Pan Horváth se nebál bezprostředně odpovídat na otázky studentů, kteří se v hudebně gymnázia sešli v hojném počtu. Vážná témata, mimo jiné těžké začátky před čtyřmi lety, strach ze stěhování Romů ze Šluknova či problém nevzdělanosti Romů, prokládal úsměvnými historkami z praxe v terénu.
Martina Mrňáková, V8A
[…] Díky besedě se posluchačům naskytla jedinečná možnost nahlédnout do jindy uzavřené romské komunity, a vzít tak v úvahu i pohled „z druhé strany“.
Michal Mandelík, C4B
Dne 22. února 2013 proběhla od 14:00 v hudebně Gymnázia Jiřího Ortena v Kutné Hoře další beseda z cyklu Taky mezi námi, který na Gymnáziu probíhá už skoro devět let a který má za úkol studenty poučit o problematice různých menšin a sociálních skupin.
Na besedu byli pozváni pan Milan Horváth z Děčína, který je zakladatelem asistentů prevence kriminality, a jeho dva spolupracovníci pan Pešek a pan Kocián. Besedy se za státní policii zúčastnily rovněž plk. JUDr. Blanka Matějů a Mgr. Vendulka Marečková, jako zástupce městské policie Ing. Václav Mareček. Besedu moderoval Jiří Posselt.
Posluchačů se sešlo dost, byli to zejména studenti vyššího gymnázia, a také se na ni přišli podívat tři kutnohorští asistenti prevence kriminality.
Tato beseda byla v podstatě pokračováním besedy konané 18. ledna 2013, kde besedovali tři asistenti prevence kriminality z Kutné Hory.
Beseda z 22. února se spíše zaměřila na romskou problematiku. Pan Horváth (který sám o sobě mluví jako o Cikánovi) nám přiblížil, jak se dostal k práci asistenta prevence kriminality, proč to dělá a jak vidí romskou problematiku on. Například studenty poučil o tom, že existuje několik skupin (rodů) Romů, že on pochází ze skupiny Romů, která se kdysi přistěhovala z východního Slovenska na sever Čech kvůli práci a že se tato skupina dokázala přizpůsobit ostatním obyvatelům. Ale že existují další rody Romů, např. sabinovští Romové, kteří se nedokázali začlenit do společnosti a se kterými jsou a nejspíše stále budou velké problémy. Také mluvil o tom, že se jim podařilo vyřešit různé problémy s Romy, které policie nebyla schopná vyřešit, ať už kvůli tomu, že jsou její příslušníci „bílí“ nebo kvůli tomu, že jejich přístup k Romům je více restriktivní. Občas něco k tématu dodali i pan Pešek s panem Kociánem nebo besedující policisté.
Druhá část besedy byla zaměřena na dotazy z řad posluchačů, kterých padalo dost a na které všichni besedující bez zábran odpovídali, ačkoliv některé dotazy byly tzv. „více na tělo“.
Beseda se vydařila a studenti se dověděli dost informací o asistentech prevence kriminality i o Romech obecně, aby si mohli udělat objektivnější obrázek o této problematice. Na druhou stranu je vidět, že bude potřeba více času a lidí na to, aby se problém mezi Romy a „Neromy“ zmírnil, protože několik desítek asistentů prevence kriminality v celé České republice nestačí. Každopádně děkujeme za účast všem besedujícím za návštěvu a také škole za uspořádání besedy.
Vít Veverka, V7A
Svoboda.info