Vyhledávač

  
Loading

Články

Soutěž v Sherwoodu – otázka č. 8

12 10

Vložil(a)
10.12.2012 14:39  RssIcon



Zá­zrač­ná lé­čiv­ka?





Rost­li­na z če­le­di kří­žat­ko­vi­té (Com­me­li­na­ce­ae) je vel­mi po­dob­ná pří­buz­né vo­děn­ce (Tra­de­s­can­tia). Po­chá­zí z tro­pic­ké Ame­ri­ky a již­ní­ho Me­xi­ka a do­růs­tá výš­ky 30 až 50 cm. Kve­te drob­ný­mi hroz­ny von­ných bí­lých kvě­tů. Dří­ve by­la zříd­ka pěs­to­vá­na ja­ko po­ko­jo­vá rost­li­na okras­ná lis­tem, ale v po­sled­ní do­bě o ni vzros­tl zá­jem pro je­jí údaj­né lé­či­vé schop­nos­ti. Nej­pr­ve se vý­zku­mem je­jích účin­ných lá­tek za­bý­va­li věd­ci v USA a Ka­na­dě, kte­ří zjis­ti­li, že šťá­vy z té­to rost­li­ny ob­sa­hu­jí lát­ky brá­ní­cí bu­je­ní rako­vin­ných bu­něk. Poz­dě­ji ve vý­zku­mu po­kra­čo­va­li v Rus­ku a zejmé­na zde se rost­li­na sta­la vel­mi ob­lí­be­nou lé­či­vou by­li­nou v li­do­vém lé­či­tel­ství. Prá­vě z Rus­ka se k nám ší­ří ví­ra v je­jí mi­mo­řád­né lé­či­vé účin­ky.

Je­jí vy­u­ži­tí je pod­le mno­ha člán­ků na in­ter­ne­tu vše­stran­né zejmé­na dí­ky je­jím sil­ným de­to­xi­kač­ním účin­kům. Do­po­ru­ču­je se při cuk­rov­ce, ra­ko­vin­ných one­moc­ně­ních, ne­mo­cech ža­lud­ku, ten­ké­ho stře­va, sle­zi­ny, led­vin a žlu­čo­vých cest. Ze­vně se po­u­žívá po­dob­ně ja­ko aloe na ho­je­ní ran a spá­le­nin, je­li­kož má pro­ti­zá­nět­li­vé a ho­ji­vé účin­ky.

Otáz­ka č. 8
V té­to kří­žov­ce na­lez­neš la­tin­ský ná­zev dal­ší užit­ko­vé rost­li­ny. Ja­ko od­po­věď uveď čes­ký ná­zev (ro­do­vé i dru­ho­vé jmé­no) a jmé­no uží­va­né pře­de­vším v Rus­ku.



1. le­gen­dár­ní oso­ba, kte­rá pod­le po­věs­tí ži­je buď v kra­ji věč­né­ho le­du ko­lem sever­ní­ho pólu, ne­bo na ho­ře Kor­va­tun­tu­ri v La­pon­sku
2. jmé­no jed­no­ho z de­ví­ti lé­ta­jí­cích sobů, kte­ří táh­nou vá­noč­ní sa­ně
3. mystic­ká po­sta­va, na­dě­lu­jí­cí dár­ky v ze­mi, je­jímž tra­dič­ním hu­deb­ním ná­strojem je kan­te­le
4. umě­lec­ké vy­ob­ra­ze­ní zná­zorňují­cí „Sva­tou ro­di­nu“, je­den ze sym­bo­lů Vá­noc
5. ro­diš­tě au­to­ra „Čes­ké mše vá­noč­ní“
6. as­t­ro­no­mic­ký ter­mín pro oka­mžik, kdy Slun­ce má vů­či svě­to­vé­mu rov­ní­ku nej­vět­ší/nejmen­ší de­kli­na­ci, ob­do­bí 21. 3. /21. 12.
7. je­den ze Tří krá­lů
8. rost­li­na, je­jíž blíz­ká pří­buzná je ty­pic­ká pro čas Vá­noc, při­pra­vu­je se z ní po­vzbu­zu­jí­cí ná­poj ma­té
9. hod­ná ča­ro­děj­ni­ce, kte­rá v Itá­lii roz­dá­vá dě­tem 6. led­na dár­ky
10. křes­ťan­ská mu­čed­ni­ce a ochrán­ky­ně dě­tí, ar­chi­tek­tů a hor­ní­ků
11. slo­vo Vá­no­ce po­chá­zí z něm­či­ny a zna­me­ná „sva­té no­ci“. Na­piš Vá­no­ce němec­ky.
12. ozdob­ný zá­věs z kvě­tin, vět­ví, ovo­ce (v ar­chi­tek­tu­ře); ta­ké vá­noč­ní ře­těz
13. prv­ní Čech, kte­rý v ro­ce 1928 pře­le­těl ve vzdu­cho­lo­di Ita­lia nad se­ver­ním pólem (a tím de­fi­ni­tiv­ně vy­vrá­til ví­ru v exis­ten­ci San­ta Clause)
14. Ži­dov­ský „Svá­tek svě­tel“
15. iz­ra­el­ské měs­to, kde pod­le No­vé­ho zá­ko­na v mlá­dí žil Je­žíš Kris­tus a do­šlo zde ke zvěs­to­vá­ní je­ho na­ro­ze­ní Pan­ně Ma­rii
16. nej­zná­měj­ší vá­noč­ní pí­seň, po­pr­vé by­la uve­de­na v kos­te­le sv. Mi­ku­lá­še v Obern­dor­fu u Salzbur­gu 24. pro­sin­ce 1818. Na­piš ná­zev v an­g­lič­ti­ně.


Maka­dam – správ­né od­po­vě­di – otáz­ka č. 8

A) No­vá Ka­le­do­nie, Ce­le­bes, Aus­trá­lie
B) Fer­di­nand von Mu­eller
C) que­en­sland­ské oře­chy
D) se­len, zi­nek

Úspěš­ní ře­ši­te­lé otáz­ky č. 7:

Ka­ro­li­na Kraj­co­vá C3B, Bar­bo­ra Hud­co­vá C3B, Ju­lie Pos­sel­to­vá V2A, Pet­ra Zi­ko­vá C3A, Li­bu­še Ho­loub­ko­vá C3A, Da­vid Há­jek C3B, Ale­na Krá­li­ko­vá C3B, Jo­sef Me­lich C3A, Do­mi­nik Kru­liš C3A, Ma­touš Pří­vo­ra V6A, Pet­ra Ko­čov­ská C3A, Bar­bo­ra Lo­se­nic­ká C3A, Mar­ké­ta Ha­vrán­ko­vá C3A, Ni­ko­la Ku­cha­řo­vá C3A, Pe­tr Ji­rá­sek C3A, Lu­cie Dudlo­vá C3A, Aleš Ří­ha C3A, Bar­bo­ra Lo­se­nic­ká C3A, Martina Korejtková C3A

Tags:
Kategorie: Biologie
Umístění: Blogs Parent Separator Olivová