Jaký má sv. Václav význam v dnešní době?
10
4
Vložil(a)
4.10.2012 18:21
Třída V6A se u příležitosti Dne české státnosti a monotematického dne „Středočeský kraj“ věnovala českým patronům spjatým se středními Čechami. A v čem spatřují studenti dnešní význam sv. Václava?
Lukáš Provaz
Sv. Václav byl český kníže a světec, který je považován za hlavního patrona české země a symbol české státnosti. Po své smrti začal být uctíván jako svatý pro svou zbožnost (vlastnoruční pěstování vína a obilí pro svaté přijímání, péči o chudé, otroky a vězně, stavění kostelů, kácení šibenic) a posmrtné zázraky. Později se stal symbolem českého státu, např. v Kodexu vyšehradském, na mincích nebo na Myslbekově pomníku. Již v raném středověku se stal symbolem panovnického rodu Přemyslovců a českého státu. Právě na den jeho umučení oslavujeme Den české státnosti 28. září. V roce 1994 Českou republikou putoval ostatek sv. Václava a slavnostní doprovod v mnoha katolických farnostech zajišťovaly křesťanské nebo katolické oddíly skautů. Většina z nich se přihlásila k odkazu sv. Václava a od toho roku byl přijat za ochránce (patrona) českých junáků. Hlavním odkazem pro české junáky je Václavovo odpuštění bratru Boleslavovi, kterým byl zavražděn ve Staré Boleslavi. (…) V kapli katedrály sv. Víta na Pražském hradě se nachází jeho nejznámější socha od sochaře Petra Parléře. Svatému Václavovi je v celé České republice zasvěceno na 332 kostelů. (…)
Michaela Dušková
(…) To, že si národ sv. Václava váží, můžeme pozorovat i v různých městech státu, kde jsou po něm pojmenovány ulice a náměstí, obzvláště největší pražské náměstí, které navíc zahrnuje jeho sochu, unikátní postojem koně na dvou nohách, na kterém Václav sedí. Také Svatováclavské slavnosti jsou pořádány každoročně a tato tradice se rozhodně zachová i nadále. A chorál Svatý Václave sice není zrovna na předních příčkách hitparády, ale i tak neupadl v zapomnění a je vytištěn v nejednom zpěvníku.
Jakub Kersch
Dnes, pár století po smrti, má svatý Václav význam spíše historický nebo symbolický. Když se lidí zeptáte, jaký je podle nich Václavův význam pro dnešní stát, řeknou: „Nemusím díky němu do práce!“ Ale zkuste se jich zeptat „Proč?“ Většina z nich nebude vědět. Ostatně neřeknou vám ani žádný další význam, protože přestože jeho jméno zná každý, o jeho skutky se už nikdo moc nezajímá. Dnes se s ním můžeme setkat například na mincích – je tam uváděn jako věčný panovník. Najdeme ho také na obrazech z 11. století až po současné. Na Václavském náměstí v Praze můžeme vidět jeho sochu, symbolický střed a též místo národních demonstrací. Je také symbolem českého státu. (…) Zmiňoval ho i T. G. Masaryk: „Humanita, toť náš národní program. Program Dobrovského, Kollára, Palackého, Havlíčka a už i Komenského, králů Jiříka i Karla a svatého Václava.“ V naší, řekněme, novodobé historii byl sv. Václav zneužit v době Protektorátu. Byl zobrazen na pětitisícové bankovce a svatováclavská orlice byla tehdy největším vyznamenáním pro Čechy.
Denisa Vondráčková
Nejsem si úplně jistý, zda se chytím uvažování nad tím „pravým“ významem sv. Václava. Dle mého pozorování a domněnek je jich totiž hned několik. Podle mě by jeho význam pro český národ měl být právě v tom, jak ho český národ pojmenuje, jak ten význam pojmenují prodavači v Kauflandu, zedníci či účetní, nebo třeba já, tzn. lidé, které nemůžeme zařadit do odborné veřejnosti a kteří v jiném než nejnutnějším případě příliš nepřemýšlí o dění okolo sebe. A právě pozdější dění okolo sv. Václava mi z úvahy vychází jako nejdůležitější mocnitel jeho významu. Já jsem se vlastně nikdy neohlížel za tím, co pro Čechy sv. Václav udělal, prostě jsem se narodil a od té doby mi byla jakákoli nespokojenost či ideologie (ba i nevýrazná) servírována od nohou toho „vznešeného rytíře, který mučednicky zemřel pro národ“. Snad si i myslím, že jeho smrt, s trochou skepse, byla českému národu k prospěchu. (…) Dovedu si představit, že bylo nutné tehdy vznikajícímu státu možná „předhodit“ nejvhodnějšího a až „nejromantičtějšího“ patrona a sv. Václav se k tomu hodí perfektně. Když pominu jakékoli logické souvislosti, tak tu máme vyobrazení jeho mučednické smrti a vedle toho jeho povznešenou jezdeckou sochu, která tu stojí s námi. (…) V dnešní době a v dnešní české společnosti, která je nejateističtější v Evropě, tohle řekne jen málo. A jeho uznané zázraky dnes málokomu stojí za více než lehce ironické pokývnutí. Dnes už si myslím, že je sv. Václav prostě symbol. Symbol, který lze uchopit a použít. Už je tu tak hluboko, že málokdo potřebuje pádné argumenty pro jeho uznání, čímž nechci všechno obracet a popírat jeho důležitost. A vrátím se tak někdy do roku 1918, kdy si dovedu představit euforii typu: my všichni, jakožto čeští bratři, proti sobě ruku nevztáhneme.
Viktor Matějka