Soutěž v Sherwoodu - zahájení a otázka č. 1
9
3
Vložil(a)
3.9.2012 16:40
Tento školní rok proběhne již sedmý ročník soutěže, jejíž podstatou je poznávání rostlin z naší zimní zahrady. Letošní ročník je opět tematicky zaměřen na užitkové rostliny. Každý druhý týden najdete v Sherwoodu rostlinu s popisem a soutěžními otázkami. V první otázce představíme Ibišek jedlý (Hibiscus esculentus).
Milé studentky a studenti!
Své odpovědi na soutěžní otázky můžete:
1. napsat na papírek, který pak vhodíte do ptačí budky v Sherwoodu,
2. zaslat na e-mail: radka.olivova@gymkh.eu,
3. zaslat v systému Bakaláři.
Výsledky budou průběžně vyhodnocovány a nejúspěšnější řešitele čeká na závěr lákavá odměna v podobě návštěvy gymnázia v Teplicích, kde si rozšíří obzory při prohlídce moderního skleníku a bioparku a další zajímavé ceny.
Tato rostlina s jedlými plody z čeledi slézovitých (Malvaceae) pochází ze severní Afriky, odkud se rozšířila do Indie a Saudské Arábie. Znali ji již staří Egypťané ve druhém tisíciletí před naším letopočtem. Ibišek je v zemích, kde se pěstuje, často nazýván také Bamia, Bhindi, Okra nebo Gombo. V současné době se tato rostlina s typickými plody podobnými zelené paprice, hojně využívanými v indické a turecké kuchyni, pěstuje okrajově ve všech tropických a subtropických oblastech.
Má střídavé, velké, dlanité listy s pěti nepravidelnými cípy a výrazné sírově žluté květy s červeným středem (okem), které vyrůstají v úžlabí listů. Plodem je kuželovitá, podélně brázditá tobolka o velikosti 6 až 20 centimetrů. Obsahuje vápník, draslík, železo, vitamín C, vlákninu a mnoho slizovitých látek, které prospívají střevnímu traktu. Plody mají nízkou energetickou hodnotu, a proto se hodí do redukčních diet.
Tobolky sklízíme mladé, přibližně třetí až pátý den po odkvětu květů. V té době jsou velmi křehké, 5 až 6 centimetrů dlouhé, porostlé jemnými chloupky. Uvnitř musí zůstat slizovité, bez semen. Velmi mladé plody se mohou pojídat čerstvé, lze je vařit a smažit. Konzervují se sušením, zmrazením nebo nakládáním do různých nálevů. Plody se vaří v polévce, dušené se podávají jako přílohy k masu nebo se zapékají se sýrem. Převaření a zeslizovatění tobolek se předchází přidáním citronové šťávy. Semena se jedí nebo konzervují podobně jako hrášek nebo po upražení slouží jako náhražka kávy. Rovněž se z nich lisuje olej, jenž se užívá zejména k parfémování likérů.
Okra – otázka č. 1
A) Vysvětli, proč se nezralým zeleným plodům okry říká „lady’s fingers“?
B) Napiš, co spojuje jutu a len s okrou?
C) Z okry se připravuje pokrm Gumbo. Zjisti, o jaký pokrm se jedná a pro kterou zemi je typický?
D) Ve kterých světových kuchyních se nejčastěji setkáme s okrou, zjistíš z nápovědy (název nejvyššího vrcholu země). Tvým úkolem je napsat název země a její hlavní město.
1. Džabal aš-Šánabí (1 544 m n. m.)
2. Hora svaté Kateřiny (2 642 m n. m.)
3. Mytikas (2 917 m n. m.)
4. Cheekha Dar (3 611 m n. m.)
5. Damávand (5 671 m n. m.)
6. Džabal Umm ad-Dámí (1 854 m n. m.)
7. Olympos (1 952 m n. m.)
8. Kančendženga (8 586 m n. m.)
9. Čchokori/K2 (8 611 m n. m.)