Soutěž v Sherwoodu – otázka č. 18
5
14
Vložil(a)
14.5.2012 12:30
V poslední soutěžní otázce představíme kolokázii jedlou (Colocasia esculenta). Kolokázie se pěstuje v Asii již po tisíciletí a dnes je především v Polynésii hlavním prostředkem obživy. Jde o velmi starou kulturní rostlinu. Nejvíce je pěstována pro jedlé hlízy mimo svou domovinu v Číně, Japonsku, na ostrovech Tichého oceánu, v Egyptě a na ostrovech Antilských.
Kolokázie je tropická trvalka s hlíznatým oddenkem, z půdy nebo z vody vyčnívají pouze listy, které jsou velké, vejčité až široce kopinaté. Květy jsou nepatrné, v palicích 4 až 20 cm dlouhých, obklopených ve spodní části krémově bílým až žlutým listenem. Plody jsou bobule. Hlízy kolokázie mohou vážit až 5 kg a jsou významnou součástí tradičního jídelníčku řady zemí Asie a Afriky. Poživatelnou se hlíza stává teprve vařením nebo pečením. Pěstování kolokázií se děje podobným způsobem jako pěstování brambor. Hlízy se rozkrájejí na několik částí, podle toho, kolik mají oček a tyto části se vloží do vlhké půdy. Jsou-li hlízy malé, sází se celé. Vedle hlíz poskytuje kolokázie také mladé šťavnaté listy a mladé lodyhy, které lze použít jako chutnou špenátovou zeleninu. Starší listy a méně chutné hlízy lze využít jako píci pro dobytek. Kolokázie se pěstuje na bahnitých polích, roste také planě. Využívá se ke skupinovým výsadbám, v potravinářství a k osázení vodních ploch. Místy je pěstována i jako okrasná rostlina.
Kolokázie – otázka č. 18
A) Hlízy kolokázie jsou nedílnou součástí jídelníčku obyvatel Havaje. Tvým úkolem je zjistit, který mořeplavec se „zasloužil“ o introdukci kolokázie na Havajské ostrovy. Vysvětli pojem introdukce.
B) Kolokázie je známá i pod názvem „sloní uši“. Jak k tomuto označení přišla?
C) Hlízy a listy kolokázie se před konzumací musí vždy tepelně upravit. Zjisti, která chemická látka způsobuje jejich toxicitu v syrovém stavu. Napiš její název a vzorec (nápověda: jedná se o sůl dikarboxylové kyseliny, jež tvoří jehličkovité krystaly).
D) Vylušti křížovku. V tajence je ukryt název hlízy kolokázie jedlé.
1. Obal pro vícečetné květenství typické pro rostlinnou čeleď, k níž kolokázie patří.
2. Latinský název čeledi, do které kolokázii řadíme.
3. Polysacharid obsažený v hlízách.
4. Surovina získaná mletím usušené hlízy.
Citronová a česneková tráva – správné odpovědi – otázka č. 17
A) Největšími pěstiteli citronové trávy jsou Asie (žlutá), Afrika (černá), Austrálie a Oceánie (zelená), Amerika (červená).
B) Jedná se o starověký Egypt a Řím.
C) Častá konzumace česnekové trávy vede ke snížení činnosti štítné žlázy.
Úspěšní řešitelé otázky č. 16: Karolina Krajcová C2B, Julie Posseltová V1A, Petra Ziková C2A, Vilém Dědek C2B, Libuše Holoubková C2A, Barbora Hudcová C2B, Daniel Dvořák C2B, Michaela Lejnarová C2B, Martina Kopecká C2A, Alena Kraliková C2B, Matouš Přívora V5A, Hana Víšková C2B, Josef Melich C2A, Kristýna Terčová C3A