„JDU NA SEVER….A JDU NA JIH!“
5
13
Vložil(a)
13. května 2012
Ano. I touto větu by se dal vystihnout náš sobotní výlet do Berlína. Tuto větu pronáší Zdeněk Svěrák v cimrmanovské hře „Dobytí severního pólu“. A právě tak, jak jela jeho expedice dobývat severní točnu – naše expedice se jala dobývat hlavní město Německa.
Odjezd byl stanoven na sobotu 5. května a na čtvrtou hodinu ranní. Tato informace mnohé překvapila a někteří dokonce protestovali, ale nic naplat pro umění a životní zážitky se musí trpět. A tak jsme i přes jedno zaspání zdárně vyjeli na sever! Cesta ubíhala v klidu a na Buschkrugallee straße jsme dorazili v 9:42, tedy po pěti hodinách a čtyřiceti devíti minutách. Rozkoukali jsme se a vešli do stanice metra Grenzallee. Po vyřešení několika problémů s koupí lístků, označení lístků a stávkou zaměstnanců metra jsme zdárně vystoupili na Postupimském náměstí, které je moderní architektonickou perlou celého Berlína i Německa. Zde se dal první z rozchodů na půl hodiny, jež většina osazenstva využila spíše pro konzumaci kalorických výrobků fast foodových řetězců, ale byla zde i část, která viděla proslulé Sony centrum, demonstraci proti muslimům, policejní manévry i místa kudy vedla Berlínská zeď.
Odtud naše skupina putovala ke kontroverznímu památníku židovských obětí holocaustu. Poněkud olověná obloha jen podtrhla ponurou atmosféru celého místa. Odcizení, ztráta, chaos i obrovský rozsah…to vše vystihuje neobyčejné architektonické řešení.
Dalším bodem procházky po centru Berlína byla proslulá Braniborská brána a budova Říšského sněmu. Obě monumentální stavby vlastně popisují německou mentalitu. Megalomanie. Oslava vítězství. Jediná škoda byla, že se Říšský sněm může navštěvovat jen po objednání – to je rada pro ty, kteří se chystají do Berlína a nechtějí se ochudit např. o výhled z jeho kopule. Přijatelným tempem jsme se pomalu, ale jistě blížili k našemu hlavnímu cíli. Už se stačilo jen proplést po frekventovaných chodnících k „Muzejnímu ostrovu“, kam jsme dorazili ve 12:15. Po domluvě u pokladny se nám znovu podařilo dostat se, jako už do mnoha světových galerií a muzeí, zadarmo.
Tímto nám Pergamon museum otevřelo své brány a my už mohli jen obdivovat skvosty, které jsou v něm uloženy. Jsou zde artefakty skoro z celého světa (Řecko, Itálie, Írán, Irák, SAE, Turecko i Kréta), které byly rekonstruovány do původních barev, materiálů i rozměrů. Muzeum samotné bylo postaveno německým architektem Alfredem Messlem v letech 1910 až 1930 a je rozděleno do tří částí
- Antická sbírka
- Sbírky Blízkého východu
- Sbírky islámského umění
Muzeum je jednou z nejnavštěvovanějších institucí v Berlíně. Ročně ho navštíví více než 1 350 000 milovníků umění. Nejen, že je jedna z nejnavštěvovanějších institucí v Berlíně, ale je také nejnavštěvovanějším muzeem umění v celém Německu.
Po tomto silném zážitku už nebylo času nazbyt. Všichni jsme museli znovu cestovat berlínským metrem do naší cílové stanice Grenzallee, odkud náš autobus vyjel směr Drážďany – Praha – Kutná Hora. Celý den dal všem mnoho informací i zážitků a všichni se těšíme na další a další podobné akce!
Lukáš Veverka
Berlínské metro s naší skupinou
Dominanta Postupimského náměstí – sídlo Deutsche Bahn
Památník obětem holocaustu
Celý Muzejní ostrov jako „na dlani“
Cíl naší cesty – Pergamon Museum, na obrázku slavné schodiště z pergamonské akropole
Další exponáty z antických sbírek z Řecka, Turecka a Itálie
Rekonstrukce slavné Ištařiny brány z Babylonu
Detaily výzdoby Ištařiny brány