Soutěž v Sherwoodu – otázka č. 17
4
30
Vložil(a)
30.4.2012 14:00
Předposlední otázka představí citronovou a česnekovou trávu. Citronová tráva (Cymbopogon citratus) z čeledi lipnicovité je známá také pod jménem „voňatka citronová“, „citronella“ nebo pod anglickým názvem „lemon grass“. Pěstuje se již více než 3000 let. Její domovinou je jihovýchodní Asie.
Úzké šedozelené listy dorůstají až do výšky 150 cm. Má pikantní chuť a aroma podobné citronu, přesto pokrmy neokyselí. V jihovýchodní Asii je dokonce nejdůležitějším kořením, které vyrovnává chuť ostrých chilli papriček, zdůrazňuje chuť máty a dodává šmrnc polévkám z kokosového mléka. Voňatka se užívá jak v čerstvé, tak i sušené podobě. Čerstvá se přidává do jídla nakrájená jako pórek, lze ji nasekat i do zeleninových salátů. Sušené kousky se zase často přidávají do čajových směsí. Zvláště vynikající je kombinace se zeleným čajem. Voňatka má pozitivní vliv na trávení a ve své domovině je využívána jako podpůrný prostředek při léčbě chřipky, malárie, žaludečních a nervových chorob. Čaj z citronové trávy podporuje schopnost koncentrace. Voňatka se přidává také do parfémů a jiných kosmetických přípravků. Obecně je prostředkem k povzbuzení a osvěžení organizmu.
Česneková tráva (Tulbaghia violacea)
Pochází z Jižní Afriky. Tam ji místní obyvatelé používají jako léčivou bylinu proti nachlazení nebo migréně. Dorůstá až do výšky kolem 40 centimetrů. Tato rostlina nám nabízí celoroční sklizeň chuťově unikátních a zároveň, pokud používáme odrůdu s panašovanými listy, barevně atraktivních listů. Poslouží na zahradě jako odpuzovač krtků a hrabošů. Česnekovou trávu lze používat do pokrmů z masa, těstovin, do omáček, marinád a dresinku, na dochucení či zdobení pomazánek a salátů. Listy česnekové trávy můžeme jen tak přikusovat čerstvé nebo se podusí a používají jako špenát. Ačkoliv není česneková tráva tolik cítit z úst jako česnek, doporučuje se mít před konzumací její typické aroma na paměti. Přes své české jméno nepatří Tulbaghia botanicky mezi pravé trávy do čeledi lipnicovité, nýbrž do čeledi česnekovité.
Citronová a česneková tráva – otázka č. 17
A) O citronovou trávu „zavadíme“ téměř ve všech tropických oblastech světa. Napiš, které světadíly jsou největšími pěstiteli této trávy. Nápovědou ti bude olympijská vlajka. Každý světadíl spoj s barvou olympijského kruhu. V „modrém kruhu“ se citronová tráva nepěstuje.
B) Zkušenosti s pěstováním citronové trávy měli i 2 starověké národy. Pojmenuj je. Nápovědou ti budou tyto informace:
1) jako první rozluštil písmo tohoto národa Jean-François Champollion,
2) obrázek vlajky druhého národa.
C) Častá konzumace česnekové trávy vede ke snížení činnosti jedné endokrinní žlázy. O kterou žlázu jde? Tato žláza pro svou správnou funkci potřebuje prvek s protonovým číslem Z=53.
Pačuli – správné odpovědi – otázka č. 16
A) Pačuli má čtyřhrannou dutou lodyhu porostlou vejčitými, vstřícnými listy, které jsou zbarveny do fialova a vyrůstají v lichopřeslenech.
B) Vzhledem je pačuli podobná meduňce lékařské. Společným účinkem těchto bylin je blahodárný vliv na lidskou psychiku a trávení. Pačuli na rozdíl od meduňky působí afrodiziakálně a zlepšuje koncentraci. Také se pro své pronikavé aroma používá jako odpuzující přípravek proti molům a komárům.
C) Kvalita a cena oleje z pačuli, stejně tak jako kvalita a cena vína, roste přímo úměrně s léty. Čím starší olej, tím vyšší kvalita, ale i cena.
D) Vůně pačuli pronikla na britské ostrovy díky bohatě zdobeným kašmírovým šátkům z Indie, které byly napuštěny její těžkou až dřevitou vůní. Silice pačuli chránily hedvábné tkaniny před napadením můrami a moly.
Úspěšní řešitelé otázky č. 16: Karolina Krajcová C2B, Petra Ziková C2A, Hana Víšková C2B, Vilém Dědek C2B, Matouš Přívora V5A, Barbora Hudcová C2B, Michaela Lejnarová C2B, Zuzana Keltnerová C2A, Julie Posseltová V1A, Josef Melich C2A