Vyhledávač

  
Loading

Články

Soutěž v Sherwoodu – otázka č. 16

4 16

Vložil(a)
16.4.2012 14:00  RssIcon

Pa­ču­li (pa­ču­le obec­náPo­go­s­te­mon patchou­li/ca­b­lin) je dal­ší soutěžní rost­li­nou. Pa­ču­li je vý­razná aro­ma­tic­ká by­li­na ná­le­ží­cí do če­le­di hlu­chav­ko­vi­tých (La­mi­a­ce­ae). Je­jí do­mo­vi­nou je Ma­laj­sie. Dnes pa­ču­li ros­te pře­de­vším na Fi­li­pí­nách, v In­dii, na Srí Lan­ce a v mno­ha dal­ších tro­pic­kých ze­mích.

Je to ke­řo­vi­tá rost­li­na do­růs­ta­jí­cí až do výš­ky jed­no­ho me­t­ru s vel­ký­mi měk­ký­mi ochlu­pe­ný­mi lis­ty. Pa­ču­li se da­ří na slun­ných a pustých mís­tech s do­stat­kem pís­či­té pů­dy.
Ta­to rost­li­na, kte­rá je ve své do­mo­vi­ně zná­má ja­ko "pu­cha-pot", se ode­dáv­na po­u­ží­vá v tra­dič­ním lé­kař­ství Čí­ny, Ja­pon­ska a Ma­laj­sie ja­ko sti­mu­lant, to­ni­kum, an­ti­sep­ti­kum a lék pro­ti ho­reč­ce i k ošet­ře­ní poští­pá­ní je­do­va­tým hmy­zem.
V sou­čas­né do­bě se hoj­ně po­u­ží­vá ve voňav­kář­ství při vý­ro­bě parfé­mů ja­ko fi­xa­tivum. V parfé­mo­vé smě­si do­dá­vá parfé­mu ta­jem­ný a ori­en­tál­ní ná­dech. V kos­me­ti­ce a pé­či o pleť je pa­ču­li po­u­ží­vá­no při léč­bě kož­ních pro­blé­mů, ja­ko je ak­né, roz­praska­ná ků­že, ně­kte­ré ty­py ek­zé­mů a aler­gií. Po­má­há rov­něž při re­ge­ne­ra­ci bu­něk. Z líst­ků se zís­ká­vá esen­ci­ál­ní olej.
Pa­ču­le je po­va­žo­vá­na za mír­né afro­di­zi­a­kum, mír­ní stres a oba­vy. Má pro­ti­zá­nět­li­vé účin­ky a po­má­há při ner­vo­vém vy­čer­pá­ní. Zlep­šu­je kon­cen­t­ra­ci, trá­ve­ní, pro­blémy s mo­čo­vým mě­chý­řem a sni­žu­je ho­reč­ku. Je vel­mi uži­teč­ná ja­ko od­pu­zu­jí­cí pří­pra­vek pro­ti hmy­zu, zejmé­na pro­ti mo­lům a ko­má­rům. Po­u­ží­vá se ta­ké k léč­bě obe­zi­ty, ne­boť se tra­du­je, že po­tla­ču­je chuť k jídlu a pů­so­bí pro­ti za­dr­žo­vá­ní te­ku­tin v tě­le. 

Pa­ču­li – otáz­ka č. 16
A) Cha­rak­te­ri­zuj lo­dy­hu pa­ču­li, jež je ty­pic­ká pro ce­lou če­leď hlu­chav­ko­vi­tých.
B) Pa­ču­li je vzhle­dem po­dob­ná jed­né z nej­ob­lí­be­něj­ších lé­či­vých by­lin při­ná­še­jí­cí uklid­ně­ní a zdra­vý spá­nek. Kte­ré? Na­jdi ale­spoň je­den stej­ný a roz­díl­ný úči­nek těch­to by­lin.
C) Olej z pa­ču­li a ví­no ma­jí jed­nu spo­leč­nou vlast­nost. Ja­kou?
D) Vů­ně pa­ču­li pro­nik­la na brit­ské os­t­ro­vy z In­die za­jí­ma­vým způ­so­bem. Po­kus se vy­svět­lit jak (ná­po­vě­da – šát­ky)? 

Tou­leň – správ­né od­po­vě­di – otáz­ka č. 15
A) Kul­ti­var „Cha­me­le­on“ má pes­t­ře zbar­ve­né lis­ty od žlu­té do čer­ve­né, kte­ré mě­ní svou bar­vu po ce­lý rok.
B) Jed­lé jsou mla­dé vý­hon­ky a mla­dé lis­ty sklí­ze­né na ja­ře, kon­zu­mu­jí se sy­ro­vé ne­bo va­ře­né.
C) 
  a) Ja­pon­sko
  b) In­die
  c) Ko­rea
  d) Čí­na
  e) Ti­bet

Úspěš­ní ře­ši­te­lé otáz­ky č. 15:
Ka­ro­li­na Kraj­co­vá C2B, Pet­ra Zi­ko­vá C2A, Vi­lém Dě­dek C2B, Ma­touš Pří­vo­ra V5A, Bar­bo­ra Hud­co­vá C2B, Kris­tý­na Ter­čo­vá C3A, Mi­cha­e­la Lej­na­ro­vá C2B, Da­niel Dvo­řák C2B, Zuza­na Kelt­ne­ro­vá C2A, Ju­lie Pos­sel­to­vá V1A, Pet­ra Ko­čov­ská C2A, Aleš Ří­ha C2A, Jo­sef Me­lich C2A, Li­bu­še Holoub­ko­vá C2A, Markéta Havránková C2A

Tags: Sherwood
Kategorie: Biologie
Umístění: Blogs Parent Separator Olivová