Soutěž v Sherwoodu – otázka č. 14
3
19
Vložil(a)
19.3.2012 19:00
Soutěžní rostlina čajovník (Camellia) je stálezelená rostlina s listy různé velikosti, krátkými stonky, bílými květy (podobnými květům třešní) a plody podobnými ořechu. V současné době se uvádí jediný druh čajovník čínský (Camellia sinensis). Ten se pak člení do dvou variet - čajovník čínský a čajovník asámský.
Čajovníku se nejlépe daří v monzunovém klimatu v subtropickém a tropickém pásu. Nejpodstatnější pro růst čajovníku je dostatečná vlhkost. Již 5000 let se pěstuje tato rostlina v Číně a v Tibetu. Postupně se rozšířila do Indie, na Srí Lanku, do Japonska a na Přední východ.
Sběr lístků čajovníku je jedna z mála operací při výrobě čaje, která dosud nebyla úspěšně mechanizována. Jeden sběrač za den sebere až 20 kg čerstvého čaje, z kterého po zpracování vznikne asi 5 kg suchého. Všechny druhy čaje (bílé, zelené, polozelené, černé atd.) pocházejí z jedné rostliny. Liší se od sebe stupněm fermentace. Fermentace je poněkud nesprávný název pro komplex chemických dějů, především oxidaci, který probíhá při zpracování čajových lístků. Podmínkou fermentace je mechanické narušení buněk, například svinováním. Pak se čajové lístky nechají zhruba hodinu rozprostřené na stinném místě. Fermentace se ukončuje tepelně. Čaj obsahuje téměř sto třicet chemických látek, z nichž nejvýznamnější jsou třísloviny, které se vyznačují vysokou biologickou aktivitou. Čaj se po staletí pokládá za účinný prostředek pro zvyšování tělesné a duševní činnosti. Již dlouho se používá také při léčení střevních i žaludečních onemocnění. Není moc známá skutečnost, že čaj působí příznivě na zubní sklovinu díky poměrně vysokému obsahu fluoru. Účinek kofeinu v čaji je jiný než v kávě, protože se čajový kofein uvolňuje a vstřebává pomaleji. Vysvětluje se to tím, že kofein se spojuje s polyfenoly obsaženými v čaji.
Čajovník – otázka č. 14
A) Zajímavostí je, že latinské rodové jméno nese tato rostlina po rodáku z Čech. Jak se tento jezuitský misionář, který působil v 17. století na Filipínách, jmenoval?
B) V kolika letech je čajovník připraven pro sběr lístků na čaj?
C) Jak se nazývá úprava čaje, která v různé míře provází výrobu většiny jeho druhů?
D) Díky kterému anglickému panovníkovi s chotí získala Anglie lásku k pití čaje?
E) Objasni dva základní významy slova čaj. (Video napoví.)
F) Odkud pochází nejkvalitnější a nejdražší čaj? (Mapa napoví.)
Banánovník – správné odpovědi – otázka č. 13
A) Triviální název – serotonin, systematický chemický název – 5-Hydroxytryptamin, vzorec – C10H12 N2O
B) Ekvádor, Kostarika, Kolumbie, Filipíny
C) Island
D) Banánovník není strom, ale bylina, jelikož jeho stonek není dřevnatý. Tvoří ho několik (listových) řapíků seskupených pevně u sebe. Dosahuje až 15 m.
E) Slovo banán pochází z arabského slova „banan“ = prst. Další teorie říká, že původ slova je karibský nebo africký (z Konga), odkud se do Evropy dostal prostřednictvím španělštiny a portugalštiny. Do češtiny se slovo dostalo prostřednictvím němčiny.
Úspěšní řešitelé otázky č. 13: Karolina Krajcová C2B, Petra Ziková C2A, Vilém Dědek C2B, Josef Melich C2A, Barbora Hudcová C2B, Matouš Přívora V5A, Michaela Lejnarová C2B, Kristýna Terčová C3A, Libuše Holoubková C2A, Zuzana Keltnerová C2A, Daniel Dvořák C2B, Martina Kopecká C2A, Petra Kočovská C2A, Alena Kraliková C2B, Hana Víšková C2B, Julie Posseltová V1A, Markéta Havránková C2A