Soutěž v Sherwoodu – otázka č. 12
2
13
Vložil(a)
13.2.2012 12:45
Další užitkovou rostlinu Císt (Cistus) představí dvanáctá soutěžní otázka. Rod Cistus je hojnou složkou středomořské květeny, nejvíce druhů se vyskytuje v západním Středomoří, zejména pak ve Španělsku a Portugalsku. Náleží do čeledi cistovité (Cistaceae). Je znám zejména díky svým nápadným květům.
Ty jsou pětičetné, uprostřed s velkým množstvím jasně žlutých tyčinek. Základní barva korunních plátků může být buď bílá, nebo růžová. Většina druhů má květy velké 4 až 6 cm. Jasně barevné květy jsou bohužel rychle pomíjivé. Krátkověkost květů je vyvážena jejich velkým počtem, takže v jarních měsících jsou keře cístů skutečným klenotem. V některých suchých regionech severní Afriky jsou císty v jarním období stěžejním zdrojem pylu a nektaru pro včely. Květy cístů jsou oboupohlavné, ale striktně cizosprašné. Z listů cístu ladanového, rostoucího ve Středomoří, prýští za těch nejteplejších dnů pryskyřičnatá látka – ladanum (labdanum). Tato příjemně vonící pryskyřice se využívá v lidovém léčitelství, v parfumerii i v potravinářství při výrobě cukrovinek, pečiva a žvýkaček. Také bývá složkou kadidel. Dodnes se na některých místech používá kuriózní metoda sběru. Do keřů se nažene stádo koz, kterým se při pojídání listů cístu lepí na chlupy pryskyřice, která se poté vyčesává a čistí. Ve všech dobách bylo ladanum vzácné a drahé. Vůně je velmi komplexní. Při pálení se mění od ovocné, květinové až po těžce kouřovou. Císt šedavý se vyznačuje vysokým obsahem polyfenolu, což z něj činí velice cennou rostlinu pro lidský organismus. Komplex těchto látek snižuje schopnost pronikání virů do buňky.
Císt – otázka č. 12
A) Císt je rostlinou Mediteránu. Existují však 4 středomořské země, kde císt neroste. Vyjmenuj je.
B) Proč jsou císty někdy označovány jako „skalní růže“?
C) Květy cístu jsou striktně cizosprašné. Vysvětli tento pojem.
D) Co znamená, že císty jsou pyrofyty?
Nápověda: A), D)
Čerimoja – správné odpovědi – otázka č. 11
A) Plod čerimoji připomíná svou morfologií zeleninu jménem artyčok.
B) Kromě plodu se v lidovém léčitelství využívají také listy na snížení horečky, odvar z kořenů se používá proti parazitickým červům a z jedovatých semen a z kůry se připravují preparáty hubící hmyz nebo se jím omračují ryby.
C) Květ jednopohlavný je vybaven buď jen samčími, nebo jen samičími pohlavními orgány, tj. buď tyčinkami, nebo pestíky. Je-li vybaven jen tyčinkami, jde o květ samčí (prašníkový), je-li vybaven jen pestíky, jde o květ samičí (pestíkový).
D) Místem, kde se čerimoja pěstuje primárně, je pás velehor zvaný Andy (jihoamerické Kordillery).
Úspěšní řešitelé otázky č. 11: Karolina Krajcová C2B, Josef Melich C2A, Petra Ziková C2A, Julie Posseltová V1A, Vilém Dědek C2B, Barbora Losenická C2A, Barbora Hudcová C2B, Kristýna Terčová C3A, Michaela Lejnarová C2B, Daniel Dvořák C2B, Zuzana Keltnerová C2A, Pavla Krtilová C2B, Matouš Přívora V5A, Petra Kočovská C2A, Alena Kraliková C2B, Markéta Havránková C2A