Vyhledávač

  
Loading

Články

Soutěž v Sherwoodu – otázka č. 12

2 13

Vložil(a)
13.2.2012 12:45  RssIcon

Dal­ší užit­ko­vou rost­li­nu Císt (Cis­tus) před­sta­ví dva­nác­tá sou­těž­ní otáz­ka. Rod Cis­tus je hoj­nou slož­kou stře­do­moř­ské kvě­te­ny, nej­ví­ce dru­hů se vy­sky­tu­je v zá­pad­ním Stře­do­mo­ří, zejmé­na pak ve Špa­něl­sku a Por­tu­gal­sku. Ná­le­ží do če­le­di cis­to­vi­té (Cis­ta­ce­ae). Je znám zejmé­na dí­ky svým ná­pad­ným kvě­tům.

Ty jsou pě­tičet­né, upro­střed s vel­kým množ­stvím jas­ně žlu­tých ty­či­nek. Zá­klad­ní barva ko­runních plát­ků mů­že být buď bí­lá, ne­bo rů­žo­vá. Vět­ši­na dru­hů má kvě­ty vel­ké 4 až 6 cm. Jas­ně ba­rev­né kvě­ty jsou bo­hu­žel rych­le po­mí­ji­vé. Krát­ko­vě­kost kvě­tů je vy­vá­že­na je­jich vel­kým po­čtem, tak­že v jar­ních mě­sí­cích jsou ke­ře cís­tů sku­teč­ným kle­no­tem. V ně­kte­rých su­chých re­gi­o­nech se­ver­ní Af­ri­ky jsou cís­ty v jar­ním ob­do­bí stě­žej­ním zdro­jem py­lu a nek­ta­ru pro vče­ly. Kvě­ty cís­tů jsou oboupohlav­né, ale strikt­ně ci­zospraš­né. Z lis­tů cís­tu la­da­no­vé­ho, ros­tou­cí­ho ve Stře­do­mo­ří, prýští za těch nej­tep­lej­ších dnů prys­ky­řič­na­tá lát­ka – la­da­num (la­b­da­num). Ta­to pří­jem­ně vo­ní­cí prys­ky­ři­ce se vy­u­ží­vá v li­do­vém lé­či­tel­ství, v par­fu­me­rii i v po­tra­vi­nář­ství při vý­ro­bě cuk­ro­vi­nek, pe­či­va a žvý­ka­ček. Ta­ké bý­vá slož­kou ka­di­del. Dodnes se na ně­kte­rých mís­tech po­u­ží­vá ku­riózní me­to­da sbě­ru. Do ke­řů se na­že­ne stá­do koz, kte­rým se při po­jí­dá­ní lis­tů cís­tu le­pí na chlu­py prys­ky­ři­ce, kte­rá se po­té vy­če­sá­vá a čis­tí. Ve všech do­bách by­lo la­da­num vzác­né a dra­hé. Vů­ně je vel­mi kom­plex­ní. Při pá­le­ní se mě­ní od ovoc­né, kvě­ti­no­vé až po těž­ce kou­řo­vou. Císt še­da­vý se vy­zna­ču­je vy­so­kým ob­sa­hem po­ly­fe­no­lu, což z něj či­ní ve­li­ce cen­nou rost­li­nu pro lid­ský or­ga­nis­mus. Kom­plex těch­to lá­tek sni­žu­je schop­nost pro­ni­ká­ní vi­rů do buňky. 

Císt – otáz­ka č. 12
A) Císt je rost­li­nou Me­di­te­rá­nu. Exis­tu­jí však 4 stře­do­moř­ské ze­mě, kde císt ne­ros­te. Vy­jme­nuj je.
B) Proč jsou cís­ty ně­kdy ozna­čo­vá­ny ja­ko „skal­ní rů­že“?
C) Kvě­ty cís­tu jsou strikt­ně ci­zospraš­né. Vy­svět­li ten­to po­jem.
D) Co zna­me­ná, že cís­ty jsou py­ro­fy­ty?
Nápověda: A), D) 

Če­ri­mo­ja – správ­né od­po­vě­di – otáz­ka č. 11
A) Plod če­ri­mo­ji při­po­mí­ná svou mor­fo­lo­gií ze­le­ni­nu jmé­nem ar­ty­čok.
B) Kro­mě plo­du se v li­do­vém lé­či­tel­ství vy­u­ží­va­jí ta­ké lis­ty na sní­že­ní ho­reč­ky, od­var z ko­ře­nů se po­u­ží­vá pro­ti pa­ra­zi­tic­kým čer­vům a z je­do­va­tých se­men a z ků­ry se při­pra­vu­jí pre­pa­rá­ty hubí­cí hmyz ne­bo se jím omra­ču­jí ry­by.
C) Květ jed­no­po­hlav­ný je vy­ba­ven buď jen sam­čí­mi, ne­bo jen sa­mi­čí­mi po­hlav­ní­mi or­gá­ny, tj. buď ty­čin­ka­mi, ne­bo pes­t­í­ky. Je-li vy­ba­ven jen ty­čin­ka­mi, jde o květ sam­čí (praš­ní­ko­vý), je-li vy­ba­ven jen pes­t­í­ky, jde o květ sa­mi­čí (pes­t­í­ko­vý).
D) Mís­tem, kde se če­ri­mo­ja pěs­tu­je pri­már­ně, je pás ve­le­hor zva­ný An­dy (ji­ho­a­me­ric­ké Kor­dille­ry).

Úspěš­ní ře­ši­te­lé otáz­ky č. 11: Ka­ro­li­na Kraj­co­vá C2B, Josef Melich C2A, Pet­ra Zi­ko­vá C2A, Ju­lie Pos­sel­to­vá V1A, Vi­lém Dě­dek C2B, Bar­bo­ra Lo­se­nic­ká C2A, Bar­bo­ra Hud­co­vá C2B, Kris­tý­na Ter­čo­vá C3A, Mi­cha­e­la Lej­na­ro­vá C2B, Da­niel Dvo­řák C2B, Zuza­na Kelt­ne­ro­vá C2A, Pav­la Kr­ti­lo­vá C2B, Matouš Přívora V5A, Pet­ra Ko­čov­ská C2A, Ale­na Kra­li­ko­vá C2B, Markéta Havránková C2A

Tags: Sherwood
Kategorie: Biologie
Umístění: Blogs Parent Separator Olivová