Vyhledávač

  
Loading

Články

Soutěž v Sherwoodu – otázka č. 11

1 30

Vložil(a)
30.1.2012 13:06  RssIcon

Dal­ší sou­těž­ní rost­li­nou je Ano­na če­ri­mo­ja (An­no­na che­ri­moya/che­ri­mo­la). Opa­da­vý men­ší strom po­sky­tu­jí­cí vel­mi la­hod­né ovo­ce ná­le­ží do če­le­di lá­hev­ní­ko­vi­té (An­no­na­ce­ae). Dal­ší­mi ná­zvy jsou lá­hev­ník, sme­ta­no­vé ja­bl­ko či Gra­ve­o­la (por­tu­gal­sky). Do­mo­vi­nou če­ri­mo­ji jsou vyš­ší po­lo­hy Již­ní Ame­ri­ky.

Rost­li­na má tma­vě hně­dou ků­ru, sa­me­to­vě plstna­té vět­vič­ky, dlou­hé, ke špič­ce zú­že­né lis­ty a tří­la­loč­né kvě­ty tma­vě hně­dé ne­bo pur­pu­ro­vé bar­vy. Plo­dy při­po­mí­na­jí ze­le­nou šiš­ku. Zra­lý plod vo­ní po ba­ná­nech, barva je žlu­to­ze­le­ná až hně­dá. Duž­ni­na je kré­mo­vé kon­zis­ten­ce s chu­tí, kte­rá při­po­mí­ná kom­bi­na­ci ja­hod s ba­ná­nem, mů­že ta­ké při­po­mí­nat sme­ta­no­vé ka­ra­me­ly. Plo­dy ob­sa­hu­jí čet­ná se­me­na, kte­rá při­po­mí­na­jí tva­rem se­me­na me­lou­nů. Ovo­ce se kon­zu­mu­je nej­čas­tě­ji sy­ro­vé. Po rozříz­nu­tí plo­du nej­lé­pe vy­dla­be­me lžič­kou, se­me­na se ne­po­ží­va­jí, je­li­kož jsou je­do­va­tá. Plo­dy če­ri­mo­ji ob­sa­hu­jí až 20% cuk­rů a 3% vlákni­ny. Z vi­ta­mi­nů je dů­le­ži­tý ob­sah pro­vi­ta­mi­nu A a vi­ta­mi­nu C. Kro­mě plo­du se v li­do­vém lé­či­tel­ství vy­u­ží­va­jí ta­ké lis­ty na sní­že­ní ho­reč­ky, od­var z ko­ře­nů se po­u­ží­vá pro­ti pa­ra­zi­tic­kým čer­vům a z je­do­va­tých se­men a z ků­ry se do­kon­ce při­pra­vu­jí pre­pa­rá­ty hubí­cí hmyz ne­bo se jím omra­ču­jí ry­by. Z če­ri­mo­ji se mo­hou vy­rá­bět ovoc­né exo­tic­ké sa­lá­ty, zmrz­li­ny, si­ru­py, džu­sy a dže­my. Se zmrz­li­nou a mlé­kem lze po roz­mi­xo­vá­ní vy­tvo­řit vel­mi chut­né koktej­ly pro dě­ti. Ze šťá­vy plo­dů se vy­rá­bí ta­ké ví­no. Če­ri­mo­ju pěs­to­va­li ji­ho­a­me­rič­tí In­di­á­ni. V sou­čas­né do­bě jsou nej­vět­ší­mi pro­du­cen­ty če­ri­mo­ji Keňa, Bra­zí­lie, Iz­ra­el a Chi­le. K nám se do­vá­ží ze Špa­něl­ska, Iz­ra­e­le ne­bo Ka­nár­ských os­t­ro­vů.

Če­ri­mo­ja – otáz­ka č. 11
A) Plod če­ri­mo­ji při­po­mí­ná svou mor­fo­lo­gií jed­nu ve Stře­do­mo­ří po­u­ží­va­nou a ob­lí­be­nou ze­le­ni­nu. Kte­rou?
B) Če­ri­mo­ja ne­ní pěs­to­vá­na jen pro svůj slad­ký plod. Vy­u­ží­va­jí se i ostat­ní čás­ti rost­li­ny. Na­piš kte­ré a pro ja­ké úče­ly.
C) Tří­la­loč­né kvě­ty tma­vě hně­dé ne­bo pur­pu­ro­vé bar­vy jsou jed­no­po­hlav­né. Vy­svět­li.
D) Če­ri­mo­ja je hor­skou rost­li­nou tro­pů a sub­tro­pů. Po­jme­nuj hor­skou ob­last, ve kte­ré se če­ri­mo­ja pri­már­ně pěs­tu­je.
Ná­po­vě­da: A), D)

Bla­ho­vič­ník – správ­né od­po­vě­di – otáz­ka č. 10
A) Ma­ro­ko (Ra­bat), Al­žír­sko (Al­žír), Tu­nis­ko (Tunis), Li­bye (Tri­po­lis)
B) Bo­ta­nic­ký ná­zev Eu­ca­lyp­tus je od­vo­zen z ná­zvu če­pič­ky (eu­ca­lyp­ta), kte­rá kry­je pou­pa­ta před ote­vře­ním (z lat. eu-ca­lyp­tus = dob­ře-kry­té).
C) Eu­ka­lyp­tus se vy­zna­ču­je dvo­jím ty­pem lis­tů. Mla­dá rost­li­na má vstříc­né měk­ké lis­ty s roz­li­še­nou stra­nou svrch­ní a spod­ní. Lis­ty jsou še­do­mod­ré bar­vy, ová­l­né­ho tva­ru s cha­rak­te­ris­tic­kou vů­ní. Na sta­rých vět­vích jsou střídavé podlouh­lé ko­žo­vi­té ze­le­né lis­ty, kde stra­ny roz­li­še­ny nejsou.
D) Eu­ka­lyp­tus ob­sa­hu­je si­li­ci eu­ka­lyp­tol (ci­ne­ol). K vnitř­ní­mu uži­tí je po­u­ží­ván při bron­chi­ti­dách na uvol­ně­ní hle­nu a usnad­ně­ní vy­kaš­lává­ní. Ze­vně má an­ti­bak­te­ri­ál­ní účin­ky, sni­žu­je sva­lo­vé na­pě­tí a kře­če a při­ná­ší úle­vu při bo­les­tech hla­vy. Vy­u­ží­vá se ta­ké k ma­sá­žím.
E) Bla­ho­vič­ník po­má­há v bo­ji pro­ti ma­lárii dí­ky své schop­nos­ti od­čer­pá­vat ko­ře­ny vel­ké množ­ství vo­dy z bahni­tých ob­las­tí s výsky­tem ma­lárie. Sní­že­ní hla­di­ny vo­dy v mo­čá­lech ome­zuje roz­mno­žo­vá­ní ko­má­rů ro­du Ano­phe­les, hlav­ních pře­na­še­čů ma­lárie. Na­víc se dí­ky transpi­ra­ci uvolňuje do ovzduší vo­da obo­ha­ce­ná o si­li­ce s an­ti­bak­te­ri­ál­ní ak­ti­vi­tou.
F) Eu­ka­lyp­tus krá­lov­ský (Eu­ca­lyp­tus reg­nans) je vý­ji­meč­ný tím, že do­růs­tá do výš­ky 100m (nej­vyš­ší list­na­tý strom na svě­tě) a ze všech stro­mů na Ze­mi má nej­rych­lej­ší růst.

Úspěš­ní ře­ši­te­lé otáz­ky č. 10: Ka­ro­li­na Kraj­co­vá C2B, Jo­sef Me­lich C2A, Vi­lém Dě­dek C2B, Matouš Přívora V5A, Bar­bo­ra Hud­co­vá C2B, Da­niel Dvo­řák C2B, Mi­cha­e­la Lej­na­ro­vá C2B, Mar­ti­na Ko­pec­ká C2A, Zuza­na Kelt­ne­ro­vá C2A, Kristýna Terčová C3A, Pa­vel Pí­cha C2B, Ju­lie Pos­sel­to­vá V1A, Pet­ra Ko­čov­ská C2A

Tags: Sherwood
Kategorie: Biologie
Umístění: Blogs Parent Separator Olivová