Soutěž v Sherwoodu – otázka č. 11
1
30
Vložil(a)
30.1.2012 13:06
Další soutěžní rostlinou je Anona čerimoja (Annona cherimoya/cherimola). Opadavý menší strom poskytující velmi lahodné ovoce náleží do čeledi láhevníkovité (Annonaceae). Dalšími názvy jsou láhevník, smetanové jablko či Graveola (portugalsky). Domovinou čerimoji jsou vyšší polohy Jižní Ameriky.
Rostlina má tmavě hnědou kůru, sametově plstnaté větvičky, dlouhé, ke špičce zúžené listy a třílaločné květy tmavě hnědé nebo purpurové barvy. Plody připomínají zelenou šišku. Zralý plod voní po banánech, barva je žlutozelená až hnědá. Dužnina je krémové konzistence s chutí, která připomíná kombinaci jahod s banánem, může také připomínat smetanové karamely. Plody obsahují četná semena, která připomínají tvarem semena melounů. Ovoce se konzumuje nejčastěji syrové. Po rozříznutí plodu nejlépe vydlabeme lžičkou, semena se nepožívají, jelikož jsou jedovatá. Plody čerimoji obsahují až 20% cukrů a 3% vlákniny. Z vitaminů je důležitý obsah provitaminu A a vitaminu C. Kromě plodu se v lidovém léčitelství využívají také listy na snížení horečky, odvar z kořenů se používá proti parazitickým červům a z jedovatých semen a z kůry se dokonce připravují preparáty hubící hmyz nebo se jím omračují ryby. Z čerimoji se mohou vyrábět ovocné exotické saláty, zmrzliny, sirupy, džusy a džemy. Se zmrzlinou a mlékem lze po rozmixování vytvořit velmi chutné koktejly pro děti. Ze šťávy plodů se vyrábí také víno. Čerimoju pěstovali jihoameričtí Indiáni. V současné době jsou největšími producenty čerimoji Keňa, Brazílie, Izrael a Chile. K nám se dováží ze Španělska, Izraele nebo Kanárských ostrovů.
Čerimoja – otázka č. 11
A) Plod čerimoji připomíná svou morfologií jednu ve Středomoří používanou a oblíbenou zeleninu. Kterou?
B) Čerimoja není pěstována jen pro svůj sladký plod. Využívají se i ostatní části rostliny. Napiš které a pro jaké účely.
C) Třílaločné květy tmavě hnědé nebo purpurové barvy jsou jednopohlavné. Vysvětli.
D) Čerimoja je horskou rostlinou tropů a subtropů. Pojmenuj horskou oblast, ve které se čerimoja primárně pěstuje.
Nápověda: A), D)
Blahovičník – správné odpovědi – otázka č. 10
A) Maroko (Rabat), Alžírsko (Alžír), Tunisko (Tunis), Libye (Tripolis)
B) Botanický název Eucalyptus je odvozen z názvu čepičky (eucalypta), která kryje poupata před otevřením (z lat. eu-calyptus = dobře-kryté).
C) Eukalyptus se vyznačuje dvojím typem listů. Mladá rostlina má vstřícné měkké listy s rozlišenou stranou svrchní a spodní. Listy jsou šedomodré barvy, oválného tvaru s charakteristickou vůní. Na starých větvích jsou střídavé podlouhlé kožovité zelené listy, kde strany rozlišeny nejsou.
D) Eukalyptus obsahuje silici eukalyptol (cineol). K vnitřnímu užití je používán při bronchitidách na uvolnění hlenu a usnadnění vykašlávání. Zevně má antibakteriální účinky, snižuje svalové napětí a křeče a přináší úlevu při bolestech hlavy. Využívá se také k masážím.
E) Blahovičník pomáhá v boji proti malárii díky své schopnosti odčerpávat kořeny velké množství vody z bahnitých oblastí s výskytem malárie. Snížení hladiny vody v močálech omezuje rozmnožování komárů rodu Anopheles, hlavních přenašečů malárie. Navíc se díky transpiraci uvolňuje do ovzduší voda obohacená o silice s antibakteriální aktivitou.
F) Eukalyptus královský (Eucalyptus regnans) je výjimečný tím, že dorůstá do výšky 100m (nejvyšší listnatý strom na světě) a ze všech stromů na Zemi má nejrychlejší růst.
Úspěšní řešitelé otázky č. 10: Karolina Krajcová C2B, Josef Melich C2A, Vilém Dědek C2B, Matouš Přívora V5A, Barbora Hudcová C2B, Daniel Dvořák C2B, Michaela Lejnarová C2B, Martina Kopecká C2A, Zuzana Keltnerová C2A, Kristýna Terčová C3A, Pavel Pícha C2B, Julie Posseltová V1A, Petra Kočovská C2A