Vyhledávač

  
Loading

Články

Soutěž v Sherwoodu – otázka č. 10

1 16

Vložil(a)
16.1.2012 12:48  RssIcon

De­sá­tá otáz­ka před­sta­ví užit­ko­vou rost­li­nu bla­ho­vič­ník (Eu­ca­lyp­tus). Po­chá­zí z Aus­trá­lie a Tasmá­nie, kde si li­bu­je v ba­ži­na­tých pů­dách. Dnes se pěstu­je na plan­tá­žích v Af­ri­ce, Již­ní Ame­ri­ce a v Asii. Jed­ná se o rod ob­sa­hu­jí­cí ví­ce než 700 dru­hů sub­tro­pic­kých až tro­pic­kých stro­mů ne­bo ke­řů z če­le­di myr­to­vi­tých (Myr­ta­ce­ae).

V kří­do­vém ob­do­bí ros­tl i v Če­chách. Do Ev­ro­py se roz­ší­řil te­pr­ve v 19. sto­le­tí. Mla­dí je­din­ci ma­jí lis­ty vstříc­né s roz­li­še­nou stra­nou svrch­ní a spod­ní, na sta­rých stro­mech na­jde­me lis­ty stří­da­vé, kde stra­ny roz­li­še­ny nejsou. Če­pe­le lis­tů na­klá­ní bla­ho­vič­ník hra­nou ke slun­ci, aby se sní­žil od­par vo­dy. To způ­so­bu­je, že bla­ho­vič­ní­ko­vé le­sy ne­po­sky­tu­jí hlub­ší stín. Ta­to rost­li­na má po­věst za­há­ně­če ma­lárie. Jed­nak vy­su­šu­je pů­du, ne­boť spo­tře­bu­je mno­ho vo­dy, jed­nak prý si­li­ce­mi ozo­ni­zu­je vzduch a vy­há­ní tak mosky­ty. V Aus­trá­lii po­va­žu­jí bla­ho­vič­ník tam­ní do­mo­rod­ci za vše­lék již od ne­pa­mě­ti. S je­ho po­mo­cí lé­čí na­chla­ze­ní, ho­reč­ku, rev­ma a ta­ké úpla­vi­ci. Dří­ve byl po­va­žo­ván ta­ké za pro­ti­jed pro­ti ha­dí­mu uštknu­tí. Pro­ká­za­né jsou je­ho po­zi­tiv­ní účin­ky na dý­cha­cí ces­ty, po­dráž­dě­né sliz­ni­ce a ka­šel. Eu­ka­lyp­tus pů­so­bí pro­ti­zá­nět­li­vě, zvy­šu­je kon­cen­t­ra­ci a po­má­há pro­ti mi­gré­ně. Mno­ho dru­hů po­sky­tu­je kva­lit­ní dře­vo, ně­kte­ré eu­ka­lyp­to­vou si­li­ci (Ole­um eu­ca­lyp­ti), kte­rá se po­u­ží­vá v lé­kař­ství i ve voňav­kář­ství. Eu­ka­lyp­to­vý olej je ta­ké sou­čás­tí mno­ha lé­či­vých mas­tí ur­če­ných k léč­bě rev­ma­tic­kých ne­mo­cí, po­hmož­dě­nin, vy­mknu­tých klou­bů, na­ta­že­ných a na­tr­že­ných sva­lů. Éte­ric­ký olej mů­že být ta­ké po­u­žit ja­ko pří­rod­ní re­pe­lent pro­ti mo­lům a ko­má­rům. Mno­ho dru­hů eu­ka­lyp­tů se řa­dí me­zi vy­ni­ka­jí­cí vče­lař­ské rost­li­ny. Z nek­ta­ru ně­kte­rých eu­ka­lyp­tů je mož­né zís­kat vy­so­ce kva­lit­ní med. Pro aus­tral­ské­ho ko­a­lu jsou lis­ty bla­ho­vič­ní­ku je­di­nou po­tra­vou.

Bla­ho­vič­ník – otáz­ka č. 10
A) Pů­vod­ním do­mo­vem eu­ka­lyp­tu je Tasmá­nie a aus­tral­ské sa­va­ny. Dnes se pěs­tu­je i na se­ver­ním po­bře­ží Af­ri­ky. Po­jme­nuj stá­ty ozna­če­né na ma­pě „čer­né­ho kon­ti­nen­tu“ a ke kaž­dé­mu uveď i ná­zev hlav­ní­ho měs­ta.
B) Po­kus se vy­svět­lit, jak „při­šel“ bla­ho­vič­ník ke své­mu bo­ta­nic­ké­mu ná­zvu eu­ka­lyp­tus.
C) Mla­dou a star­ší rost­li­nu eu­ka­lyp­tu lze roz­li­šit dle dvou mor­fo­lo­gic­kých zna­ků hlav­ní­ho fo­to­syn­te­ti­zu­jí­cí­ho or­gá­nu. Na­piš, o kte­ré zna­ky se jed­ná.
D) Bla­ho­vič­ník je zná­mý svou pro­ni­ka­vou osvě­žu­jí­cí vů­ní. Na­piš ná­zev a vy­u­ži­tí che­mic­ké lát­ky, kte­rá tu­to vů­ni způ­so­bu­je.
E) Ja­kým způ­so­bem se bla­ho­vič­ník uplatňuje v bo­ji pro­ti ma­lárii?
F) Čím je vý­ji­meč­ný Eu­ca­lyp­tus reg­nans?

Ná­po­vě­da: A), F)

Ji­a­o­gu­lan – správ­né od­po­vě­di – otáz­ka č. 9
A)
Má mno­ho po­zi­tiv­ních účin­ků na lid­ský or­ga­nis­mus (ovlivňuje trá­ve­ní, imu­nit­ní sys­tém, funk­ci ja­ter a led­vin, hla­di­nu cuk­ru v kr­vi a krev­ní tlak). Při sčí­tá­ní li­du v Čí­ně by­lo zjiš­tě­no, že v ob­las­tech, kde se pra­vi­del­ně pi­je čaj z ji­a­o­gu­la­nu, ži­je nej­ví­ce li­dí star­ších 100 let. Ta­ké zde by­lo da­le­ko niž­ší pro­cen­to úmr­tí li­dí na ra­ko­vi­nu.
B) An­ti­o­xi­dan­ty jsou lát­ky, je­jichž mo­le­ku­ly ome­zu­jí ak­ti­vi­tu kys­lí­ko­vých ra­di­ká­lů. Adap­to­ge­ny jsou rost­lin­né pro­duk­ty zvy­šu­jí­cí odol­nost or­ga­nis­mu pro­ti stre­so­vým si­tu­a­cím. An­tistre­so­ry jsou lát­ky, kte­ré po­má­ha­jí or­ga­nis­mu vy­rov­nat se s dlou­ho­do­bým psy­chic­kým za­tí­že­ním; pat­ří me­zi adap­to­ge­ny.
C) Dvou­do­most (di­o­ecie) je vlast­nost rost­lin, je­jíž kaž­dý je­di­nec vy­tvá­ří pou­ze sam­čí, ne­bo pou­ze sa­mi­čí kvě­ty na jed­nom je­din­ci.
D) „Pe­ru­án­ský žen­šen“ – ma­ca/ře­ři­cha pe­ru­án­ská (Le­pi­di­um pe­ru­vi­a­num). „Si­biř­ský žen­šen“ – ele­u­te­ro­kok/vše­ho­jo­vec ost­ni­tý (Ele­u­the­ro­coccus sen­ti­co­sus)

Úspěšní řešitelé otázky č. 9: Ka­ro­li­na Kraj­co­vá C2B, Pet­ra Zi­ko­vá C2A, Vi­lém Dě­dek C2B, Jo­sef Me­lich C2A, Bar­bo­ra Hud­co­vá C2B, Bar­bo­ra Lo­se­nic­ká C2A, Mi­cha­e­la Lej­na­ro­vá C2B, Mar­ké­ta Ha­vrán­ko­vá C2A, Zuza­na Kelt­ne­ro­vá C2A, Kris­tý­na Ter­čo­vá C3A, Ma­touš Pří­vo­ra V5A, Da­niel Dvo­řák C2B, Pa­vel Pí­cha C2B, Ju­lie Pos­sel­to­vá V1A, Pet­ra Ko­čov­ská C2A, Ale­na Kra­li­ko­vá C2B, Voj­těch Je­řá­bek V3A

Tags: Sherwood
Kategorie: Biologie
Umístění: Blogs Parent Separator Olivová