Vyhledávač

  
Loading

Články

Soutěž v Sherwoodu – otázka č. 9

1 3

Vložil(a)
3.1.2012 9:25  RssIcon

V de­vá­té sou­těž­ní otáz­ce před­sta­ví­me po­zo­ru­hod­nou lé­či­vou by­li­nu z če­le­di tykvo­vi­té (Cu­cur­bi­ta­ce­ae) ji­a­o­gu­lan (pě­ti­lis­tý žen­šen, Gy­nos­tem­ma pen­ta­phyllum), jenž po­chá­zí z hor již­ní Čí­ny. V sou­čas­né do­bě ros­te ta­ké v Thaj­sku, Ko­re­ji, Viet­na­mu a Ja­pon­sku. Číňané jiaogulan na­zý­va­jí xi­an­cao.

Ta­to po­pí­nav­ka by­la zřej­mě po­pr­vé po­psá­na za­čát­kem 15. sto­le­tí, kdy by­la ve sta­ro­by­lé asij­ské ří­ši do­po­ru­čo­vá­na v ob­do­bích hla­do­mo­ru. Na­slád­lé líst­ky ji po­vý­ši­ly na chut­nou ná­hraž­ku ze­le­ni­ny. Poz­dě­ji si dí­ky svým lé­či­vým účin­kům vy­slou­ži­la ná­zvy ja­ko "by­li­na ne­smr­tel­nos­ti, by­li­na dlou­ho­vě­kos­ti". V 70. le­tech 20. sto­le­tí by­lo při sčí­tá­ní obyva­tel­stva v Čí­ně zjiš­tě­no, že v pro­vin­ci­ích, kde pra­vi­del­ně pi­jí čaj z ji­a­o­gu­la­nu, je nej­vyš­ší pro­cen­to li­dí star­ších 100 let, na­o­pak niž­ší zde by­lo pro­cen­to úmr­tí na ra­ko­vi­nu. V té­to do­bě se do­sta­la ta­to rost­li­na do cen­t­ra zájmu ta­ké v Ja­pon­sku při hle­dá­ní al­ter­na­tiv­ní­ho sla­di­dla. Roz­bo­ry ji­a­o­gu­la­nu (ja­pon­sky ama­cha­zu­ra) uká­za­ly, že se ně­kte­ré lát­ky po­do­ba­jí těm, kte­ré se na­chá­ze­jí v pra­vém žen­še­nu (Pa­nax gin­seng). Ten se ovšem pěs­tu­je vel­mi ob­tíž­ně a pro­duk­ty z něj jsou vel­mi dra­hé. Lát­ky ob­sa­že­né v ji­a­o­gu­la­nu ma­jí po­zi­tiv­ní vliv na lid­ský or­ga­nis­mus. Jed­ná se o tzv. an­ti­o­xi­dan­ty, adap­to­ge­ny, an­tistre­so­ry ne­bo har­mo­ni­zá­to­ry. Klad­ně ovlivňují trá­ve­ní, imu­nit­ní sys­tém, sni­žu­jí cho­leste­rol, lé­čí ne­spa­vost, zlep­šu­jí funk­ci ja­ter a led­vin, sni­žu­jí hla­di­nu cuk­ru v kr­vi. Po­zo­ru­hod­ně re­gu­lu­jí krev­ní tlak, kdy níz­ký zvy­šu­jí a vy­so­ký na­o­pak sni­žu­jí. Ji­a­o­gu­lan se po­u­ží­vá ta­ké ja­ko pre­ven­ce pro­ti in­fekč­ní žlou­ten­ce, ra­ko­vi­ně, mrt­vi­ci a in­fark­tu.

U osob uží­va­jí­cích ji­a­o­gu­lan by­la po­zo­ro­vá­na lep­ší fy­zic­ká kon­di­ce, vy­tr­va­lost a rych­lej­ší re­ak­ce. Pří­pra­va a pi­tí ji­a­o­gu­la­nu po­sky­tu­je ob­dob­né zá­žit­ky ja­ko kon­zu­ma­ce nej­kva­lit­něj­ších ze­le­ných ča­jů. Je ce­něn pro svou zvlášt­ní pří­jem­nou vů­ni, vy­ni­ka­jí­cí chuť, jis­kr­ný žlu­tý ná­lev, ne­všed­ní dlou­hou (slad­kou) do­chuť ("af­ter­tas­te") a snad­nou pří­pra­vu. Pi­tí ča­je však ne­ní je­di­ným způ­so­bem efek­tiv­ní­ho vy­u­ži­tí je­ho lé­čeb­né sí­ly. Zce­la no­vým a ori­gi­nál­ním čes­kým re­cep­tem je po­u­ži­tí ji­a­o­gu­la­nu v by­lin­ných mas­tech ČA­RO­MAST. Sni­žu­jí úna­vu, po­má­ha­jí při léč­bě ek­zé­mů, lupén­ky, štípnu­tí a bod­nu­tí hmy­zem, mykóz a růz­ných kož­ních cho­rob.

Ji­a­o­gu­lan – otáz­ka č. 9
A)
Vy­svět­li, proč je ji­a­o­gu­lan na­zý­ván "rost­li­nou ne­smr­tel­nos­ti".
B) Che­mic­ké lát­ky ob­sa­že­né v té­to rost­li­ně se řa­dí dí­ky svým účin­kům me­zi an­ti­o­xi­dan­ty, adap­to­ge­ny a an­tistre­so­ry. Ob­jas­ni vý­znam těch­to poj­mů.
C) Ji­a­o­gu­lan je dvou­do­má rost­li­na. Co to zna­me­ná?
D) Kte­ré rost­li­ny na­jde­me pod ná­zvy "si­biř­ský žen­šen" a "pe­ru­án­ský žen­šen"?
Nápověda: D - obrázek, video

Po­me­ran­čov­ník – správ­né od­po­vě­di – otáz­ka č. 8
A)
Po­me­ranč o vá­ze 180 g ob­sa­hu­je při­bliž­ně 70 mg vi­ta­mí­nu C. To je do­po­ru­če­ná den­ní dáv­ka. Po­me­ranč se sklá­dá zpra­vi­dla z 8 až 13 díl­ků.
B) Po­me­ran­če pu­peč­né by­ly ob­je­ve­ny v ro­ce 1820 na je­di­ném zmu­to­va­ném stro­mu v Bra­zí­lii, a pro­to­že ne­ma­jí se­me­na, roz­mno­žo­val se ten­to strom dá­le ve­ge­ta­tiv­ně rou­bo­vá­ním. Tu­díž všech­ny dneš­ní stro­my s tě­mi­to po­me­ran­či jsou přímý­mi po­tom­ky je­di­né­ho stro­mu. Ty­to po­me­ran­če ma­jí zá­klad dru­hé­ho plo­du na bliz­no­vé stra­ně plo­du, kte­rý při­po­mí­ná pu­pek. V pri­már­ním plo­du se ob­je­vu­je te­dy dal­ší za­kr­ně­lý plod, kte­rý je do pri­már­ní­ho vno­řen.
C) V tro­pech se mu ne­da­ří pro pří­liš­nou vlh­kost.
D) pek­tin

Úspěš­ní ře­ši­te­lé otáz­ky č. 8:
Ka­ro­li­na Kraj­co­vá C2B, Pet­ra Zi­ko­vá C2A, Vi­lém Dě­dek C2B, Jo­sef Me­lich C2A, Bar­bo­ra Hud­co­vá C2B, Bar­bo­ra Lo­se­nic­ká C2A, Mi­cha­e­la Lej­na­ro­vá C2B, Ma­touš Pří­vo­ra V5A, Zuza­na Kelt­ne­ro­vá C2A, Daniel Dvořák C2B, Mar­ké­ta Ha­vrán­ko­vá C2A, Pet­ra Ko­čov­ská C2A, Kris­tý­na Ter­čo­vá C3A, Voj­těch Je­řá­bek V3A, Ju­lie Pos­sel­to­vá V1A

Tags: Sherwood
Kategorie: Biologie
Umístění: Blogs Parent Separator Olivová