Soutěž v Sherwoodu – otázka č. 8
12
12
Vložil(a)
12.12.2011 12:55
V osmé otázce představíme nejpěstovanějšího zástupce citrusů - pomerančovník pravý (čínský, Citrus sinensis). Typická rostlina subtropického klimatu 5 až 10 m vysoká s kulovitou korunou náleží do čeledi routovité (Rutaceae) a její domovinou je Čína, kde o ní nalezneme zmínky ve spisech starších více než 3500 let.
Pomerančovníky byly sázeny a pěstovány v babylonských zahradách a s karavanami se dostaly nejdříve do Indie a odtud byly převezeny portugalskými mořeplavci do Evropy. Anglické slovo „orange“ pochází z názvu francouzského města Orange, kde se ve středověku pomeranče pěstovaly. Slovo pomeranč zase pochází z indického slova „narayan“, což znamená vůně zevnitř. Středověké předchůdkyně dnešních skleníků se označovaly jako tzv. oranžerie. Pomerančovníky čili oranžovníky a citrony se tam pěstovaly v překvapivě velkém množství, neboť nebylo běžné dopravovat je z jižních zemí jako dnes. Pomerančovník pravý je v současné době nejpěstovanějším ze všech citrusů. Je pochopitelné, že se jeho pěstování a šlechtění věnuje mimořádná péče a ze základních druhů se vyšlechtily snad tisíce odrůd, jež překonaly výchozí odrůdy novými vynikajícími vlastnostmi. Pomeranče dělíme na žlutomasé, pupečné, pigmentované a cukrové. Pomerančovníky mají kvalitní plody jen tehdy, projdou-li obdobím chladu. Plodem je takřka kulovitá nebo mírně zploštělá bobule zvaná hesperidium. Za jeden rok se z jednoho pomerančovníku může sklidit až 20 000 plodů.
|
A teď něco o plodech, jež nám jsou důvěrně známé:
Chce-li si například na pomeranči pochutnat laik, jednoduše si ho oloupe a odstraní pecičky. Botanik to má značně komplikovanější. Z hesperidia neodstraňuje kůru, nýbrž perikarp složený ze siličnatého exokarpu zvaného flavedo a houbovitého mezokarpu nazývaného albedo. Do úst nevkládá stroužky, nýbrž klínovitá semeníková pouzdra – nebo chcete-li segmenty – vyplněné vřetenovitými, tenkostěnnými, sladkou šťávu obsahujícími váčky, tvořícími dužninu neboli endokarp, jenž obklopuje semena umístěná na středoúhlé semenici a je kryt prosvítavou jemnou karpelární membránou. A to jsme to ještě pro přehlednost zjednodušili!
Plody se používají převážně syrové, ale také k přípravě zavařenin, kompotů, sirupů a ovocných šťáv. Olej z pomerančových květů se využívá do kolínské vody. Z 1kg květů se získávají asi 4g tohoto oleje. Pomerančová kůra obsahuje všechny aromatické citrusové silice. Má široké použití do sladkých pokrmů, moučníků a perníků. Hodí se i k rybám, do pomazánek a k čínským pokrmům. Pomeranč obsahuje ovocný a hroznový cukr, 13 minerálních látek a 14 vitaminů, především vitamin C, A a B1 (tiamin). Vitamin C pomáhá vytvářet kolagen, který tvoří základ zdravé pokožky. Zároveň pomáhá tělu bránit se proti bakteriálním infekcím. Plody pomerančovníku se doporučují jako uklidňující prostředek při nervozitě a poruchách spánku, při nechutenství, při rekonvalescenci, ke zpomalení stárnutí a během růstu a také při aromaterapii.
Pomerančovník – otázka č. 8
A) Kolik pomerančů je třeba sníst, abychom měli dost vitamínu C na celý den? Kolik dílků mívá pomeranč?
B) Pomeranče pupečné jsou něčím specifické. V čem spočívá jejich výjimečnost?
C) Pomerančovník je plodinou subtropů. Z jakého důvodu se mu nedaří v tropech?
D) Kůra pomeranče obsahuje hojně v průmyslu využívanou chemickou látku ze skupiny polysacharidů. Tato látka byla poprvé popsána v roce 1825. Pozitivně působí na snižování hladiny cholesterolu v krvi. O kterou látku se jedná?
|
Opuncie a pitája – správné odpovědi – otázka č. 7
A) Červec je hmyz, který vysává šťávu z opuncie a získává se z něj barvivo, zvané karmín, které se používá také do nejznámějšího italského nápoje campari. Jedním z etymologických výkladů pro názvy měsíců červen a červenec je odvození právě od červce (červené barvivo a období sběru červců).
B) Luther Burbank vyšlechtil beztrnné kultivary opuncií. Při práci ho zachytila Frida Kahlo.
C) Nopalová mouka výrazně snižuje vstřebávání tuků a cukrů v trávicím traktu, a proto omezuje příjem energie z potravin. Obsažená vláknina navíc v žaludku nabobtná a zaplní jej, což omezí vysílání signálů hladu do mozku.
D) Tělo opuncie je na rozdíl od jiných kaktusů složené z mnoha na sebe navazujících článků, nejčastěji plochých. Většina ostatních kaktusů má kulovitá, válcovitá nebo sloupovitá těla s výrazným centrálním článkem.
E) Ohnivý drak je název pitáji v čínštině a zelený drak ve vietnamštině. Toto označení si pitája vysloužila pro svůj neobvyklý vzhled (červeno-zelená barva a výskyt šupin).
Úspěšní řešitelé otázky č. 7:
Karolina Krajcová C2B, Petra Ziková C2A, Julie Posseltová V1A, Josef Melich C2A, Barbora Hudcová C2B, Matouš Přívora V5A, Michaela Lejnarová C2B, Libuše Holoubková C2A, Zuzana Keltnerová C2A, Pavla Krtilová C2B, Michaela Dohnálková C2A, Kristýna Terčová C3A, Vilém Dědek C2B, Daniel Dvořák C2B, Vojtěch Jeřábek V3A, Petra Kočovská C2A