Vyhledávač

  
Loading

Články

Soutěž v Sherwoodu – otázka č. 2 a bonus navíc pro úspěšné řešitele

9 19

Vložil(a)
19.9.2011 13:07  RssIcon

V dru­hé sou­těž­ní otáz­ce se do­zví­me ně­co ví­ce o sko­ři­cov­ní­ku. Dal­ší lá­ka­vou od­mě­nou pro úspěš­né ře­ši­te­le na­ší sou­tě­že bu­de ná­vště­va gym­ná­zia v Tep­li­cích, kde si roz­ší­ří ob­zo­ry při pro­hlíd­ce mo­der­ní­ho skle­ní­ku a bi­o­par­ku.

 

 

Skořicovník pravý (Cinnamomum verum)
Střed­ně vy­so­ký, stá­le­ze­le­ný tro­pic­ký strom pů­vo­dem z Asie. Sko­ři­ce je aro­ma­tic­ká vnitř­ní část ků­ry sko­ři­cov­ní­ků. Je lé­či­vá, vy­rá­bí se z ní si­li­ce, tink­tu­ry a olej. Má kořen­ně na­slád­lou chuť a pří­jem­nou vů­ni. Ovlivňuje chuť k jídlu, cel­ko­vě osvě­žu­je a pod­po­ru­je trá­ve­ní. Ků­ra po usu­še­ní tvo­ří cha­rak­te­ris­tic­ké ten­ké svit­ky, okra­je se svinu­jí dovnitř, tak­že vzni­ka­jí ja­kési dvoj­ru­lič­ky. V po­tra­vi­nář­ství se ve vět­ši­ně ze­mí použí­vá práš­ko­vá sko­ři­ce, kte­rá se při­dá­vá zejmé­na do slad­kých po­kr­mů, do pe­či­va a cuk­rář­ských vý­rob­ků. Mů­že se však vy­u­ží­vat i sko­ři­co­vá ků­ra vcel­ku (např. v In­dii se sma­ží v hor­kém ole­ji). Do ma­si­tých po­kr­mů se při­dá­vá sko­ři­ce v asij­ské, la­tin­sko­a­me­ric­ké, arab­ské i špa­něl­ské ku­chy­ni. V li­kér­nic­tví se uplatňuje při vý­ro­bě ža­lu­deč­ních, ko­ře­ně­ných a by­lin­ných li­ké­rů a ví­na. Slou­če­ni­na ob­sa­že­ná ve sko­ři­ci bý­vá sou­čás­tí ně­kte­rých parfé­mů pří­rod­ní, slad­ké ne­bo ovoc­né vů­ně. Po­u­ží­vá se ta­ké ja­ko fun­gi­cid, in­sek­ti­cid a inhi­bi­tor ko­ro­ze oce­li. Zmín­ky o sko­ři­cov­ní­ku po­chá­zí již z Čí­ny 4000 let před n. l. Ja­ko lé­či­vo i aro­ma­tic­kou pří­sa­du ji po­u­ží­va­li již sta­ří Egyp­ťa­né. Ta­ké ve sta­ro­vě­kém Řec­ku by­la sko­ři­ce zná­má a Ře­ko­vé při­klá­da­li je­jím lé­čeb­ným účin­kům vel­ký vý­znam, avšak ne­tu­ši­li, od­kud pochá­zí. I sám Aris­to­te­les se do­mní­val, že ji z ne­zná­mých ze­mí při­ná­še­jí ob­rov­ští ptá­ci, jimž ji z hnízd s na­sa­ze­ním ži­vo­ta lou­pí od­váž­ní Ara­bo­vé.

Skořicovník – otázka č. 2
A)
Pojmenuj ostrovní stát v Indickém oceánu, odkud pochází nejkvalitnější skořice.
B) Prvním Řekem, který skořicovník spatřil na vlastní oči, byl Aristotelův žák a velký vojevůdce. Víš, o koho se jedná?
C) Vysvětli cizí pojmy fungicid, insekticid a inhibitor.
D) Skořice ničí larvy jednoho druhu obtížného hmyzu, podaří se ti zjistit kterého?
Nápověda:


Hřebíčkovec a kapara – správné odpovědi – otázka č. 1
A) Kapary mají blahodárný vliv zejména na žaludek, játra a ledviny.
B) Kapary jsou nerozvinutá poupata květů keře kapary trnité, naložená v soli nebo solném nálevu. Hřebíček je sušený kalich s poupětem hřebíčkovce vonného.
C) Místem prvního výskytu hřebíčkovce jsou Molucké ostrovy.

Úspěšní řešitelé otázky č. 1:
Karolina Krajcová C2B, Markéta Havránková C2A, Vilém Dědek C2B, Kristýna Terčová C3A, Barbora Hudcová C2B, Daniel Dvořák C2B, Michaela Lejnarová C2B, David Hájek C2B, Zuzana Keltnerová C2A, Dominika Vašíčková C2A, Dominik Kruliš C2A, Jana Turková C2A, Michaela Dohnálková C2A, Lucie Dudlová C2A, Barbora Semotánová C2A, Petra Ziková C2A, Pavla Krtilová C2B, Josef Melich C2A, Eliška Lindnerová C2B, Barbora Losenická C2A, Šimon Balham C2A, Michaela Pospíšilová V7A, Matouš Přívora V5A, Libuše Holoubková C2A, Pavel Pícha C2B, Kateřina Kratochvílová C3A, Julie Posseltová V1A, Martina Kopecká C2A, Nikola Pazderová C2B

Tags: Sherwood
Kategorie: Biologie
Umístění: Blogs Parent Separator Olivová