Soutěž v Sherwoodu: zahájení a otázka č. 1
9
5
Vložil(a)
5.9.2011 12:05
Tento školní rok proběhne již šestý ročník soutěže, jejíž podstatou je poznávání rostlin z naší zimní zahrady. Letošní soutěž je tematicky zaměřena na užitkové rostliny. Každý druhý týden najdete v Sherwoodu rostlinu s popisem a soutěžními otázkami. V první otázce představíme hřebíčkovec a kaparu.
Milé studentky a studenti!
Své odpovědi na soutěžní otázky můžete:
1. napsat na libovolný papírek, který pak vhodíte do ptačí budky v Sherwoodu
2. zaslat na e-mail: radka.olivova@gymkh.eu
3. zaslat v systému Bakaláři.
Výsledky budou průběžně vyhodnocovány a nejúspěšnější řešitele čeká na závěr zajímavá odměna.
Hřebíčkovec vonný (Caryophyllus aromaticus)
Vždyzelený strom z čeledi myrtovité roste v tropických oblastech Zanzibaru, na Madagaskaru, v Západní Indii a v Indonésii. Statný strom s hladkou našedlou kůrou má velké kožovité listy eliptického tvaru. Kvete v hustém vrcholičnatém květenství nachově červenými květy. Plodem je bobule zbarvená do purpurově rudé. Květy a olej z hřebíčkovce obsahují velké množství silic, které pomáhají od žaludeční nevolnosti, plynatosti a při porodních bolestech. Hřebíčkový olej má také antibakteriální účinky, které se využívají především při bolesti zubů. Místo oleje lze použít i celý hřebíček, který se vloží do úst tak, aby se dotýkal bolavého místa. Běžně je používán k přípravě pokrmů jako koření. Na Dálném východě, speciálně v Indonésii, se kouří tzv. cigarety „kretek", které jsou parfémovány extraktem z hřebíčku. Kořeněná vůně hřebíčku se cenila i v Číně již dlouho před naším letopočtem. Urození mohli hovořit s císařem jen poté, co si hřebíčkem navoněli dech.
|
Kapara trnitá (Capparis spinosa)
Nízký poléhavý keř z čeledi kaparovité roste v celé oblasti Středozemního moře nejčastěji na suchých stráních a není vzácností se s nimi setkat na zdech, dokonce i ruin staveb pocházejících z antické doby. Má nádherné bílé nebo bledě růžové květy s velkým počtem nezvykle dlouhých fialových tyčinek, které květům dodávají exotický vzhled. Kůra, listy a kořeny mají diuretické účinky a snižují účinky toxických látek (alkoholu, drog, léků a antikoncepčních preparátů). Z této rostliny se sklízejí kapary, které se používají do salátů, k masu, do pikantních omáček, majonéz, k sýrům či k rybám. Již antičtí řečtí spisovatelé se o nich zmiňují jako o významném řeckém zboží. Nejkvalitnější jsou nejmenší kapary velikosti malého hrášku, které se nazývají „nonpareilles“. Následují další velikosti rozlišené zhruba po milimetru. Největší varianta takzvané „grossos“ má v průměru jeden až jeden a půl centimetru. Glykosid rutin, který kapary obsahují, ovlivňuje pružnost cév, snižuje krevní tlak a zlepšuje trávení.
Hřebíčkovec a kapara – otázka č. 1
A) Kůra, listy, kořeny kapary snižují účinky toxických látek. Na který orgán(y) lidského těla mají tudíž blahodárný vliv?
B) Jakou část rostliny kapary a hřebíček představují? Jak se liší způsobem zpracování?
C) Urči místo prvního výskytu hřebíčkovce (tzv. „ostrovy hřebíčku”). Mapa napoví.