Konference ČED+ na GJO
3
29
Vložil(a)
29.3.2016 16:36
Na jeden březnový týden se Gymnázium Jiřího Ortena stalo centrem mezinárodní konference, jejímž tématem byl sport a zdravý životní styl. Hostovalo celkem třicet studentů a šest učitelů ze tří evropských partnerských škol v Anglii, Dánsku a Francii. Jedná se o tříletý projekt Evropské unie v rámci programu Erasmus+, který má studenty zapojit do fyzických aktivit a motivovat je ke zdravému životnímu stylu. Zahajovací konferenci v České republice bude v příštím roce střídat Dánsko a poté Francie. Na naše gymnázium připadlo jako hlavní téma sport a pohyb, z čehož vyplývá, že týdenní program byl nabitý nejenom sportovními aktivitami, ale i přednáškami o sportu a jeho podpoře na lokální i celonárodní úrovni.
Během víkendu 12. – 13. 3. dorazili všichni naši dlouho očekávání hosté a budoucí přátelé k nám do Kutné Hory. Zbývající víkendové chvilky strávili se svými hostitelskými rodinami aklimatizací v novém prostředí a jistě zábavným a příjemným uvítacím programem.
V pondělí ráno započal oficiální program uvítáním zahraničních studentů ředitelem GJO Vladislavem Slavíčkem a ostatními českými pořadateli – zástupkyní ředitele Radkou Olivovou a profesorkami anglického jazyka Milenou Krumphanzlovou a Pavlínou Březinovou. Poté každá ze zemí prezentovala podporu a možnosti sportovních aktivit ve své domovské škole. Po obědě byli všichni zúčastnění studenti rozřazeni do šesti pracovních skupin, kdy každým dvěma skupinám bylo přiděleno vlastní podtéma (sport, fitness, stravování). V těchto mezinárodních skupinách o sedmi členech jsme spolupracovali po celý týden. Odpoledne hosty na radnici uvítal starosta Kutné Hory Martin Starý a vyjádřil tak podporu našim aktivitám ze strany města. Závěr dne byl věnován seznamovacím hrám (tzv. ice-breakers), které měly za úkol odbourat jakékoli zbývající zábrany a rozpaky mezi sobě zatím cizími studenty.
Úterý bylo věnováno zajímavé výpravě do dvou sportovních škol v Praze. Jako první proběhla návštěva sportovní základní školy Eden, jejíž žáci mají možnost aktivně spolupracovat se známým českým sportovním klubem Slávia. Škola je zapojena do projektu Zdravá škola a má tři základní pilíře vzdělávání: zdravé prostředí, smysluplné učení a otevřené partnerství. Odpoledne jsme se přesunuli do nedalekého sportovního gymnázia Přípotoční. Ředitel školy nás společně se svými studenty ze sportovní třídy seznámil s tím, jak probíhá zdejší školní výuka v kombinaci s intenzívní přípravou sportovní. Jelikož se tito teenageři rozhodli zasvětit svůj život vrcholovému sportu, v mnohém se jejich život výrazně odlišuje od života jejich vrstevníků. Shodli se ale jednomyslně na tom, že sport jim rozhodně více dává, než bere.
Středu zahájila odborná přednáška učitele biologie a tělocviku Petra Němečka, který hovořil na téma Historie sportu a stravování. Během přednášky se rozvířila bouřlivá debata o alternativních metodách stravování, jako jsou vegetariánství a veganství. O tradicích českého sportu a jeho podpoře ve škole i mimo ni a o zásadách školního stravování na českých školách následně se studenty diskutovaly pracovnice krajského úřadu Lenka Škopová a Kateřina Poupová. Po společném alternativním vegetariánském obědě a přednášce o kutnohorské vegetariánské jídelně začal velký sportovní blok, kdy si všichni studenti projektu vyzkoušeli florbal, aerobik, lezení na stěně a základy tance cha-cha.
Ve čtvrtek naši výpravu hostila nymburská Basketbalová akademie, jejíž ředitel Michal Ježdík – mj. bývalý kouč Nymburka, Prostějova a české reprezentace – vysvětlil spolupráci týmů z akademie s gymnáziem v Nymburce. Místní trenéři nám popisovali týmová motta, úzkou provázanost cílů sportovních s těmi vzdělávacími, jejich osobní závazky, druhy tréninků atd. Měli jsme možnost osobně diskutovat s nymburskými hráči Martinem Kolářem a Chassonem Randlem, absolventem stanfordské univerzity. Následně jsme zhlédli trénink týmu hráče BA Nymburk Martina Koláře a vyzkoušeli si na vlastní kůži místní palubovku. Klub nás vybavil suvenýry na cestu v podobě plakátů, kalendářů, triček apod. a my vyrazili na poslední přednášku týdne, tentokrát o dětských domovech a jejich sportovním klání nazvaném Ddcup (dětský domov cup). Tato přednáška tak doplnila celkový obraz o sportovním vyžití české mládeže ze všech sociálních vrstev.
V pátek došlo na lámání chleba, když jsme se sešli v počítačové učebně, abychom „zhmotnili“ výsledky naší práce do podoby zcela originální webové aplikace. Na několik hodin jsme se ponořili do práce a dali tak vzniknout dvěma aplikacím shrnujícím informace o sportu, zdravém životním stylu a stravování, a to jak obecně, tak v jednotlivých zúčastněných zemích. Pod vedením učitele IVT Jiřího Kopeckého se povedlo dokončit aplikace DIFY a Spapp. Po pochvale za odvedenou práci jsme se spokojeně odebrali na závěrečnou oslavu do jídelny GJO a učinili poslední důležitý krok – zvěčnění celé sestavy ČED+ na fotografii.
V sobotu 19. 3. už jsme jenom našim hostům zamávali na kutnohorském vlakovém nádraží a začali se těšit na příští rok.
Z našeho pohledu byl celý uplynulý týden zábavný, zajímavý, ale také velmi přínosný, a to v mnoha ohledech. Nejen po stránce jazykové, kdy jsme dostali příležitost zdokonalovat své komunikační schopnosti v anglickém jazyce, nýbrž také po stránce vzdělávací. Obzory nám výrazně rozšířilo množství nových informací získaných z četných debat a přednášek, ve kterých jsme přicházeli na celou řadu odlišností mezi čtyřmi zúčastněnými zeměmi. A to jak v dané problematice sport a zdravý životní styl, tak i v kultuře a politickém systému každé země. Vedle nově utvořených názorů a postojů nám týden přinesl i mnoho nových přátel z různých koutů Evropy, spoustu neopakovatelných emocí a nesčetné množství zkušeností.
Tereza Benešová, Jakub Rejfek