Vyhledávač

  
Loading

Články

Soutěž v Sherwoodu – otázka č. 8

1 6

Vložil(a)
6.1.2014 13:20  RssIcon

Po­sled­ní sou­těž­ní rost­li­nou v rám­ci prv­ní­ho po­lo­le­tí škol­ní­ho roku je cypřiš stá­le­ze­le­ný (Cupres­sus semper­vi­rens) zva­ný též cypřiš vždy­ze­le­ný, ital­ský či pra­vý. Jed­ná se o jeh­lič­na­tý strom z če­le­di cypři­šo­vi­té, ros­tou­cí pů­vod­ně ve vý­chod­ním Stře­do­mo­ří od Řec­ka až po ji­ho­zá­pad­ní Írán.                                                                                                                                                                              

Již od an­ti­ky byl ovšem člo­vě­kem ší­řen do ostat­ních čás­tí Stře­do­mo­ří. Jed­ná se o strom znač­ně dlou­ho­vě­ký (i 3 000 let), do­růs­ta­jí­cí výš­ky 20 až 35 me­t­rů. V ně­kte­rých mís­tech po­ros­ty cypři­šů stá­le­ze­le­ných ur­ču­jí ráz kra­ji­ny, např. v Tos­kán­sku.

Dí­ky dlou­hým ko­ře­nům čer­pá vo­du z hloub­ky. Je vy­ba­ven úz­ký­mi lis­ty s ma­lý­mi šu­pi­na­mi, což mu umožňuje mi­ni­ma­li­zo­vat od­pa­řo­vá­ní vo­dy. 

Pro Per­ša­ny to byl po­svát­ný strom, vi­dě­li v něm sym­bol pla­me­ne. Ji­né sta­ro­dáv­né kul­tu­ry jej spo­jo­va­ly s pod­svě­tím. Z to­ho dů­vo­du se stal ja­ko sym­bol smr­ti a smut­ku rost­li­nou vysa­zo­va­nou na hřbi­to­vech. Dře­vo cypři­šů je vel­mi tr­van­li­vé, ne­hni­je, ne­na­pa­dá ho dře­vokaz­ný hmyz, a tak by­lo Fé­ni­ča­ny, Ře­ky a Ří­ma­ny vy­u­ží­vá­no pro stav­bu lo­dí. S ob­li­bou se z ně­ho vy­rá­bě­ly rov­něž rakve, dve­ře (čas­to v chrá­mech), trá­my, sto­ly, li­sy na vin­né hroz­ny i hu­deb­ní ná­stro­je. Již v an­tic­kém Ří­mě byl znám ja­ko zdroj éte­ric­ké­ho ole­je, jenž byl do­po­ru­čo­ván snad kaž­dým ta­měj­ším lé­ka­řem. V sou­čas­nos­ti jsou esen­ci­ál­ní ole­je vy­u­ží­vá­ny v kos­me­tic­kém a far­ma­ceu­tic­ké prů­mys­lu (hyd­ra­ta­ce ple­ti, léč­ba pre­men­stru­ač­ní­ho syn­dro­mu, krev­ní­ho obě­hu atd.).


Zdroj

Cypřiš – otáz­ka č. 8
A) Vy­svět­li, ja­ký me­cha­ni­zmus rost­li­ně umožňuje, aby si ce­lo­roč­ně za­cho­va­la jas­ně ze­lenou bar­vu.
B) Ze kte­rých čás­tí rost­li­ny se desti­la­cí zís­ká­vá esen­ci­ál­ní olej?
C) Cypřiš stá­le­ze­le­ný pat­ří me­zi na­ho­se­men­né rost­li­ny. Vy­svět­li, co to zna­me­ná.

Cyk­a­sy – od­po­věď na otáz­ku č. 7
A) dvou­do­mé
B) vzduš­ný du­sík
C) pře­de­vším zá­sa­di­té pod­lo­ží

Tags:
Kategorie: Biologie
Umístění: Blogs Parent Separator Olivová