Soutěž v Sherwoodu – otázka č. 7
12
2
Vložil(a)
2.12.2013 15:43
V sedmé soutěžní otázce představíme zástupce cykasů. Mezi nejoblíbenější, běžně v českých květinářstvích dostupné druhy, patří cykas japonský (Cykas revoluta) a keják otrubnatý (Zamia furfuracea). Obě rostliny jsou chráněné.
Cykasy (Cycadopsida) jsou chráněné nahosemenné rostliny, které patří mezi nejstarší živé organismy na světě. Cykasy kdysi dominovaly v rostlinné říši podobně jako dinosauři v říši živočišné a spolu s nimi také většina vyhynula na konci druhohor. Vyznačují se řadou archaických rysů a jsou proto považovány za živoucí fosílie.
Cykas japonský pochází z jižního Japonska. Roste na svazích s vápencovým podkladem, plně vystaven slunci. Z dřeně kmenů se vyrábí mouka na chléb a také ságo, dříve známá součást polévek, dokonce se konzumují listy a řapíky jako chutná zelenina a plody se kandují. Části cykasů jsou ovšem jedovaté a před konzumací musí být speciálně proprány a dále upraveny. To platí i pro keják otrubnatý, který pochází z jihovýchodu mexického státu Veracruz. Roste na přímém slunci, obvykle na vápencových útesech. Obě rostliny mají rozdělená pohlaví, rostou na nich buď samčí, nebo samičí šištice. U obou rostlin je opylování v přírodě vázáno na specifický druh hmyzu.
Pro cykasy jsou typické křehké korálovité kořeny, které jsou stálým útvarem vytvářeným v symbióze se sinicemi.
Cykasy – otázka č. 7
A) Jsou cykasy rostliny jednodomé či dvoudomé?
B) Který prvek, potřebný pro růst na místech s minimem živin, získávají cykasy ze vzduchu prostřednictvím sinic?
C) Vyhovuje cykasům podloží kyselé nebo zásadité?
Kapradiny – odpověď na otázku č. 6
A) hydrofóbnost
B) nemají, jejich vzezření se značně liší
C) ve vodě: Microsorium nebo marsilka; epifyt: parožnatka a mnoho dalších, např. sleziník, daválie