Vyhledávač

  
Loading

Články

Postřehy a dojmy z pobytu v USA

9 29

Vložil(a)
29.9.2013 15:30  RssIcon


Prv­ní den v New Yor­ku byl pro nás všech­ny oprav­du aweso­me zá­ži­tek. Moř­skou ne­moc bě­hem ces­ty na Li­ber­ty Is­land se nám po­da­ři­lo vel­mi snad­no pře­bít po­hle­dem na Sta­tue of Li­ber­ty. Nej­pr­ve jsme pro­šli krát­kou ex­po­zi­ci o prů­bě­hu stav­by. Po­té jsme za­ča­li po­čí­tat scho­dy ve­dou­cí do pod­stav­ce. Bo­hu­žel, úna­va nám ne­do­vo­li­la ten­to slo­ži­tý úkol do­kon­čit. Když jsme se však do­sta­li na­ho­ru, vý­hled na ce­lý New York nás na­bil po­zi­ti­ve ener­gy i bez ob­jí­má­ní stro­mů. Když pan ře­di­tel udě­lal MOR FO­TOS před The Sta­tue, tra­jekt nás do­ve­zl k Bat­te­ry Par­ku, kde jsme na­kr­mi­li pár ve­ve­rek a se­be. Při ces­tě k 9/11 Me­mo­rial jsme si kaž­dý osahal býka pro štěstí, pro­šli Wall Street, pro­hléd­li Tri­ni­ty Church a New York Stock Ex­chan­ge. Jakmi­le jsme všich­ni pro­šli secu­ri­ty con­t­rol bez pro­blé­mů, do­šli jsme až ke dvě­ma hlu­bo­kým dí­rám wi­th wa­ter­falls, kte­ré ilu­stro­va­ly zá­kla­dy Dvoj­čat. Je­li­kož jsme by­li všu­de vel­mi rych­lí, stih­li jsme i pro­cház­ku po Bro­ok­lyn Bridge. Vět­ši­na z nás už mě­la z no­vých, bez tax kou­pe­ných bot pu­chý­ře, a tak bě­hem ce­lé pro­cház­ky drž­ko­va­la. Do me­t­ra, kte­rým jsme se chys­ta­li na ná­dra­ží, na­ko­nec do­bě­hl i pan Douša, kte­rý si mu­sel vy­ře­šit Ada­mo­vy kruš­né hně­dé chvil­ky. Asi si je uží­va­la i Ada­mo­va ro­di­na, kte­rá si ho vy­zved­la s ra­dos­tí a úsmě­vem, stej­ně ja­ko na­še ro­di­ny nás všech­ny. 

Ka­mi­la Ja­ho­dá­řo­vá, Ja­na Lip­ská a Šár­ka Žáč­ko­vá

Pon­dě­lí jsme strá­vi­li s na­ši­mi ame­ric­ký­mi ka­ma­rá­dy. Mě­li jsme mož­nost na­hléd­nout pod po­klič­ku ame­ric­ké vý­u­ky. Nej­pr­ve jsme si pro­hléd­li ško­lu. Pro­cház­kou po ty­pic­kých ame­ric­kých škol­ních chod­bách jsme na­dý­cha­li at­mo­sfé­ru, kte­rá je nám tak zná­má z holly­wo­od­ských fil­mů. At­mo­sfé­ru tvo­ři­la de­ko­ra­ce cho­deb, skří­něk a roz­sáh­lé di­va­dlo v pro­sto­rách ško­ly. Po­té jsme se roz­prch­li do ho­din. Kaž­dý ná­sle­do­val své­ho vý­měn­né­ho stu­den­ta dle je­ho roz­vr­hu. Na­vští­vi­li jsme kla­sic­kou ho­di­nu ma­te­ma­ti­ky, an­g­lič­ti­ny, li­te­ra­tu­ry, ale ně­kte­ří z nás mě­li to štěs­tí na­vští­vit i ne­tra­dič­ní ho­di­ny, ja­ko např. vý­u­ku te­o­rie ří­ze­ní ne­bo ori­gi­nál­něj­ší po­je­tí ho­din vý­tvar­né, hu­deb­ní a tě­les­né vý­cho­vy. 

Tereza Do­le­ža­lo­vá, Kristýna He­ge­ro­vá, Barbora Mo­rys­ko­vá, Karolína Va­níč­ko­vá

V úte­rý jsme na­sed­li na vlak do NYC, kte­rý byl pře­pl­ně­ný lid­mi mí­ří­cí­mi do prá­ce. Sko­ro ni­kdo se ne­po­sa­dil, tak­že jsme by­li už na po­čát­ku dne una­ve­ní. Po pří­jez­du do NYC jsme za­mí­ři­li na Em­pi­re Sta­te Bu­il­ding, na kte­ré ti, kte­ří mě­li pou­ze trič­ko, ne­bo jen ko­ši­li, má­lem umrz­li, ale vý­hled z 86. pa­t­ra byl i přes­to ne­za­po­me­nu­tel­ný. Po­tom jsme se do­va­li­li na 5th Ave­nue, po kte­ré jsme šli dob­ré dvě ho­di­ny, než jsme do­ra­zi­li do Pu­b­lic Lib­ra­ry. Ale ne­če­ka­li jsme, že vět­ši­na li­dí ne­by­la v knihov­ně, ný­brž za ní. Za kni­hov­nou byl ma­lý park s la­vič­ka­mi, kde jsme si moh­li od­po­či­nout a vstře­bat at­mo­sfé­ru ob­rov­ské­ho měs­ta. Po od­po­čin­ku jsme za­mí­ři­li do Grand Cen­t­ral Ter­mi­nal, kde by­la nád­her­ná ha­la, kte­ré do­mi­no­va­ly ho­di­ny upro­střed a lo­go Ap­ple Sto­re na scho­dech. Po­dí­va­li jsme se ta­ké do Chrysler Bu­il­ding, kde jsme si pro­hléd­li bo­hu­žel jen lob­by, pro­to­že nic ji­né­ho ne­by­lo pří­stup­né. Z Chrysler Bu­il­ding jsme za­mí­ři­li na Ti­me Squa­re, kde byl dvou­ho­di­no­vý roz­chod s mož­nos­tí na­kou­pe­ní nej­růz­něj­ších su­ve­ný­rů. Ja­ko po­sled­ní zá­stáv­ka v úte­rý byl Cen­t­ral Park, kte­rý byl pří­jem­ným osvě­že­ním ce­lé­ho dne. Pak už nás če­ka­la jen ces­ta me­t­rem, ve kte­rém by­lo straš­né hor­ko a dus­no a by­lo ce­lé pře­pl­ně­né lid­mi mač­ka­jí­cí­mi se vše­mi smě­ry.

Al­bert Pú­ry, Adam Kře­nov­ský, To­máš Kou­řil, Fi­lip Sla­ví­ček

Ve stře­du jsme se již po­tře­tí a na­po­sle­dy vy­pra­vi­li do New Yor­ku. Ja­ko kaž­dé rá­no jsme se se­šli v lob­by gle­nroc­ké ško­ly a za ho­di­nu jsme vla­kem do­ra­zi­li na Penn Stati­on v New Yor­ku, kte­rá je jen kou­sek od Ma­dison Squa­re Par­ku, kam jsme za­mí­ři­li. Od­tud byl skvě­lý vý­hled na Fla­ti­ron, tak­zva­nou plo­chou žeh­lič­ku. Ta je jed­ním z nej­star­ších mra­kodra­pů v New Yor­ku, by­la po­sta­ve­na v ro­ce 1910. Pak jsme již za­mí­ři­li me­t­rem do Chi­na­town pl­né čín­ských ob­chod­ní­ků, vý­bor­ných pl­ně­ných kned­líč­ků a zá­pa­chu. Po­té do Litt­le Ita­ly, kde za­se by­lo spous­tu dob­ré­ho jíd­la. Po dvou ho­di­nách zde jsme se opět newy­or­ským me­t­rem pře­su­nu­li na Uni­on Squa­re, kde zrov­na pro­bí­ha­ly far­mář­ské trhy, a z to­ho­to ná­měs­tí jsme po roz­cho­du pře­šli do Wa­shing­ton Squa­re Par­ku po­blíž pres­tiž­ní Newy­or­ské uni­ver­zi­ty. S ob­rov­ský­mi bo­lest­mi no­hou po třech pro­cho­ze­ných dnech jsme pak už je­nom na­stou­pi­li do me­t­ra a od­je­li zpát­ky na Penn Stati­on a dá­le do Glen Roc­ku.

Mar­tin Kos­te­lec­ký, Adam Žert

Ve čtvr­tek rá­no 26. 9. 2013 jsme vy­ra­zi­li škol­ním au­to­bu­sem na ces­tu tr­va­jí­cí dvě ho­di­ny do Phi­ladel­phie, kte­rá v dří­věj­ší do­bě by­la hlav­ním měs­tem. Ten­to den byl ja­ko je­di­ný v re­žii ame­ric­kých uči­te­lů, a tak jsme se dle je­jich pro­gra­mu vy­da­li do In­de­pen­den­ce Hall. V té­to gre­go­ri­án­ské bu­do­vě by­la roku 1776 po­de­psá­na De­kla­ra­ce ne­zá­vis­los­ti a ta­ké po­pr­vé čte­na. Ná­sled­ně jsme se pře­su­nu­li do mu­zea Li­ber­ty Bell (Zvo­nu svo­bo­dy), kte­rý před ob­čan­skou vál­kou pras­kl. V mi­nu­los­ti ohla­šo­val ne­zá­vis­lost ame­ric­kých ko­lo­nií, kte­rým byl vě­no­ván An­g­lií. Po dlou­hém vý­kla­du na­še­ho prů­vod­ce jsme všich­ni oce­ni­li mož­nost roz­cho­du v ob­chod­ním do­mě. Na­še sku­pi­na se roz­prch­la po stán­cích s ob­čer­stve­ním a ta­ké su­ve­ný­ry. Už nás jen če­ka­la ná­vště­va Lo­ve squa­re, kde jsme zno­vu udě­la­li ně­ko­lik sku­pi­no­vých fo­tek a ob­di­vo­va­li ho­nos­nou fon­tá­nu vy­jí­ma­jí­cí se upro­střed. Zby­lý čas jsme vy­u­ži­li ja­ko kaž­dý ji­ný den a do­šli do ne­da­le­ké­ho Star­bucksu. Když jsme úspěš­ně zno­vu na­stou­pi­li do drn­ca­vé­ho au­to­bu­su, by­li jsme hod­ně una­ve­ní a tě­ši­li se na po­sled­ní spo­leč­nou ve­čer­ní par­ty.

Adéla Zit­to­vá, Ju­lie Fin­ko­vá a Kris­tý­na Uhro­vá

Ve­če­ry jsme trá­vi­li na di­vo­kých pár­ty. Pod tím­to po­jmem si před­stav­te dvou­ho­di­no­vou ve­če­ři za­čí­na­jí­cí úde­rem šes­té ho­di­ny, je­jíž hlav­ní ná­pl­ní by­lo kon­zu­mo­vá­ní ob­rov­ské­ho množ­ství ne­zdra­vé­ho, ale ty­pic­ké­ho ame­ric­ké­ho jíd­la. Ob­čas se při­da­lo i zpí­vá­ní u kla­ví­ru, hra­ní zá­bav­ných her a tan­co­vá­ní.

Fotogalerie 1
Fotogalerie 2
Fotogalerie 3

Tags:
Kategorie: Různé
Umístění: Blogs Parent Separator Olivová