Soutěž v Sherwoodu – otázka č. 13
3
11
Vložil(a)
11.3.2013 14:58
Pepř/pepřovník betelový (Piper betle) náleží do čeledi pepřovníkovitých (Piperaceae). Tato čeleď zahrnuje zhruba 700 druhů pepřovníků, které jsou domácí v tropech Asie a Ameriky. Jedná se o stálezelené liány. Pepřovníky mají květy drobné, sestavené do válcovitých klasů, jejich plody jsou bobule.
Zatímco známější pepř černý je odpradávna významné koření, používá se pepř betelový jako narkotikum, tzv. betel. Převážně v Asii oblíbené betelové sousto však neobsahuje pouze listy pepře, nýbrž i další komponenty.
Žvýkání betelu a jeho účinky jsou známé více než 2000 let. V Asii se betel užíval léčebně. Doporučoval se pro zlepšení chuti k jídlu, při bronchitidě a také elefantiáze, jako projímadlo a proti cizopasníkům. O kořeni pepřovníku betelového se v některých oblastech Indie věřilo, že působí proti početí, kdežto listy této rostliny jsou považovány za afrodiziakum. V Kambodži se doporučovala koupel v betelových listech pacientům, kteří trpěli horečkou, zvětšením žláz a zánětem lymfatických uzlin. V celé Asii panuje názor, že po žvýkání betelu sládne dech, mizí hnilobný zápach z úst, zvyšuje se tvorba slin a zlepšuje kvalita hlasu.
Při žvýkání betelového sousta se dostaví dobrá nálada, popud k mentální i fyzické činnosti. Tyto účinky jsou způsobeny přítomností látky arekolin. Arekolin též povzbuzuje střevní peristaltiku nebo vyvolává pocení. Trvalé poškození organismu je prý menší než po alkoholu nebo nikotinu, avšak závislost na užívání této drogy je daleko silnější než u tabáku. Nejzávažnějším následkem žvýkání betelu je poškození ústní sliznice spojené s nadměrnou tvorbou zubního kamene – zuby zčernají, uvolňují se a vypadávají. Vysoké dávky arekolinu vedou ke zvracení. Žvýkání betelu může, jak se zdá, vést rovněž k tvorbě nádorů.
Pepř betelový – otázka č. 13
A) První informace o pepřovníku betelovém, respektive o jeho zvláštní konzumaci, přinesl do Evropy na konci 13. století významný cestovatel a benátský kupec, autor cestopisu „MILION“. O kterého cestovatele se jedná?
B) Které další suroviny se používají na výrobu tzv. betelového sousta?
C) Je arekolin obsažen v listech pepřovníku betelového?
D) Domovem pepřovníku betelového je východní Asie. Odtud se rozšířil do dalších částí světa. Zjisti, o které oblasti se jedná. Mapa ti napoví.
Hruškovec – správné odpovědi – otázka č. 12
A) Hruškovec přelahodný (Persea americana), jeho plody jsou známé jako avokádo.
B) Domovinou je střední Amerika (Mexiko).
C) Toxin persin není v běžně konzumovaných dávkách pro člověka jedovatý.
Úspěšní řešitelé:
Karolina Krajcová C3B, Josef Melich C3A, Barbora Hudcová C3B, Daniel Dvořák C3B, Michaela Lejnarová C3B, Anna Mašínová V1A, Marek Svoboda V1A, Julie Posseltová V2A, Michaela Čermáková V1A, Matouš Přívora V6A, Lucie Vaštová V1A, David Hájek C3B, Jakub Müller V1A, Daniela Korečková V1A