Vyhledávač

  
Loading

Články

Taky přátelé kůrovců mezi námi

8 17

Vložil(a)
17.8.2012 19:35  RssIcon

„Ta­ky přá­te­lé kůrov­ců me­zi ná­mi“ byl ná­zev be­se­dy, kte­rá na GJO pro­běh­la 17. úno­ra 2012. Té­ma­tem be­se­dy by­la nejen ože­ha­vá pro­ble­ma­ti­ka ká­ce­ní kůrov­cem na­pa­de­ných le­sů, kte­ré se na­chá­ze­jí v prv­ních zónách ná­rod­ní­ho par­ku Šu­ma­va, ale i vše ostat­ní, co s lý­ko­žrou­tem smr­ko­vým sou­vi­sí. O své ná­zo­ry na da­nou pro­ble­ma­ti­ku se s ná­mi po­dě­lil pan RNDr. Pe­tr Do­le­žal, Ph.D., z La­bo­ra­to­ře apli­ko­va­né fy­zi­o­lo­gie hmy­zu (od­dě­le­ní Bi­o­che­mie a fy­zi­o­lo­gie En­to­mo­lo­gic­ké­ho ústa­vu) a ka­ted­ry Fy­zi­o­lo­gie ži­vo­či­chů PřF JU. Z té­to be­se­dy vy­ply­nu­la dí­ky vstříc­nos­ti pa­na Do­le­ža­la mož­nost spo­lu­prá­ce zá­jem­ců z řad stu­den­tů GJO s En­to­mo­lo­gic­kým ústa­vem AV ČR.

Ta­ké v tom­to člán­ku se má­te do­zvě­dět ně­co o přá­te­lích kůrov­ců. Ten­to­krát ovšem ne­má­me s onou tro­chou nad­sáz­ky na mys­li eko­lo­gy, ný­brž prá­vě ty stu­den­ty GJO, kte­ré před­náš­ka pa­na Do­le­ža­la za­u­ja­la na­to­lik, že se roz­hod­li na­bíd­ku spo­lu­prá­ce s bu­dě­jo­vic­ký­mi en­to­mo­lo­gy při­jmout. Ti­to nad­šen­ci ny­ní pod las­ka­vým ve­de­ním pa­na Do­le­ža­la pl­ní v la­bo­ra­to­řích či pří­mo v te­ré­nu různá za­dá­ní tý­ka­jí­cí se vý­zku­mu lý­ko­žrou­ta smr­ko­vé­ho. Své vý­sled­ky se po­slé­ze po­ku­sí zpra­co­vat v od­bor­ných pra­cích SOČ (Stře­do­škol­ská od­bor­ná čin­nost).

Po­stře­hy stu­den­tů:

Ce­lá tro­ji­ce stu­den­tů úspěš­ně ab­sol­vo­va­la již dru­hý tý­den na Šu­ma­vě. I přes­to, že už všich­ni má­me pl­né zu­by ne­u­stá­lé­ho sta­vě­ní la­pa­čů, pro­chá­ze­ní ba­žin, jež­dě­ní v kuf­ru au­ta a ze­směšňová­ní od na­šich vy­so­ko­škol­ských ko­le­gů, roz­hod­li jsme se, že obě­tu­je­me ješ­tě je­den tý­den dra­ho­cen­ných prázd­nin a zno­vu po­je­de­me do Prášil. Sta­vě­ní la­pa­čů se pro­táh­lo, pro­to­že ne­ní sran­da všech­no po­sta­vit rych­le, když se mu­sí­te pro­dí­rat ba­ži­nou s těž­ký­mi kůly na zá­dech, abys­te vlast­ně "jen" obe­šli kruž­ni­ci o po­lo­mě­ru 375 me­t­rů. Tak da­le­ko je nej­vzdá­le­něj­ší okruh pas­tí. Po­kud ne­pr­ší, je vedro, po­kud pr­ší, je mokro. Po­kud se ne­do­sta­ví ani je­den z vý­še uve­de­ných prá­ci zne­chu­cu­jí­cích aspek­tů, sto­jí­te v le­se a ví­tr se po­sta­rá o to, že pras­ka­jí­cí vět­ve vám ne­da­jí ani chvil­ku kli­du :). Aby to­ho ne­by­lo má­lo, pře­devčí­rem ce­lá na­še sku­pin­ka sví­ti­la ze­le­nou flu­o­rescenč­ní bar­vou, kte­rá, jak jsme se již pře­svěd­či­li sa­mi, ne­dr­ží jen na tě­líč­kách kůrov­ce.
Ty­to otrav­né po­vin­nos­ti pro­klá­dá­me obě­dy, ná­ku­py, vy­cház­ka­mi, spo­le­čen­ský­mi ak­ti­vi­ta­mi, ale pře­váž­ně spán­kem, kte­ré­ho ne­ní ni­kdy dost. Na dal­ší a již po­sled­ní tý­den vy­rá­ží­me s na­dě­jí, že kůro­vec ko­neč­ně po­le­tí a my uvi­dí­me to, proč jsme tam při­je­li. Pro­za­tím to by­la jen jed­na vel­ká dři­na.
Na Šu­ma­vě je ale oprav­du krás­ně. Je to vel­ký zá­ži­tek pro­chá­zet se bez­zá­sa­ho­vým pás­mem ná­rod­ní­ho par­ku a vi­dět tu spous­tu po­tůč­ků, kvě­tin a ži­vo­či­chů. Na­víc jsme stá­le ob­klo­pe­ni zku­še­ný­mi věd­ci, tak­že ať se ze­ptá­me na ja­ké­ho­ko­liv brou­ka, prv­ní, co usly­ší­me, je, že to ne­ní brouk :)). To dru­hé už je správ­né za­řa­ze­ní do sys­té­mu, ná­zev a ve vel­ké vět­ši­ně i spous­ta dal­ších mnoh­dy ne­sro­zu­mi­tel­ných in­for­ma­cí o kon­krét­ním dru­hu.
Po­tě­šu­jí­cí zprá­vou je, že jsme si roz­ší­ři­li ob­zo­ry z bi­o­lo­gie, fy­zi­ky, dě­je­pi­su a vlast­ně všech ostat­ních před­mě­tů, pro­to­že spo­leč­nost, ve kte­ré se po­hy­bu­je­me, to­ho ví oprav­du hod­ně. Pro­po­ju­je­me si te­dy zna­los­ti na­příč vše­mi před­mě­ty, tak­že v příš­tím ro­ce bu­de­me mít sa­mé jed­nič­ky:))!

Mi­roslav Sloup a Mi­cha­e­la Do­hnál­ko­vá, C2A

Pro za­jí­ma­vost pře­hled té­mat:
1) Srov­ná­ní efek­ti­vi­ty obran­ných opat­ře­ní pro­ti lý­ko­žrou­tu smr­ko­vé­mu
2) Ovlivňuje ener­ge­tic­ký sta­tut do­spěl­ce lý­ko­žrou­ta smr­ko­vé­ho je­ho pre­fe­ren­ci pro obran­né opat­ře­ní?
3) Fy­zi­o­lo­gie trá­ve­ní ce­lulózy u lý­ko­žrou­ta smr­ko­vé­ho
4) Disper­ze – schop­nost ak­tiv­ní­ho do­le­tu lý­ko­žrou­ta smr­ko­vé­ho
5) Chla­do­vá odol­nost la­rev a ku­kel lý­ko­žrou­ta smr­ko­vé­ho

Tags:
Kategorie: Biologie
Umístění: Blogs Parent Separator Olivová