Projektový týden v sekundě – biologie a zeměpis
5
23
Vložil(a)
23.5.2012 22:19
Biologickým tématem byla sukcese - posloupnost vývoje ekosystému. Naší snahou je vymodelovat sukcesi v šesti stádiích, aby měli žáci reálnou a hlavně dlouhodobou představu o přirozeném vývoji ekosystémů bez zásahu člověka. Využili jsme přírodnin, které se nacházejí v bezprostřední blízkosti školy – materiál ze struskových hald na Žižkově. Na odpadech z hutnění, starých zhruba 500 let, lze pozorovat podivuhodnou absenci života, resp. jeho úplné začátky.
Sedmihodinová časová dotace umožňuje nasbírat odpovídající přírodniny, definovat a vysvětlit primární a sekundární sukcesi a nakonec ji vymodelovat tak, aby bylo vidět její jednotlivé vývojové stupně.
Zeměpis
Téma projektu znělo – „Co dala Evropa světu a svět Evropě“. Možná pro někoho až příliš vznešený název, pro nás však prostor pro odkrývání interaktivních vazeb napříč jednotlivými tematickými celky a předměty. Snaha vystihnout základní pozitiva a negativa obou stran (Evropy a zbytku světa) nás nutila odpovědně přistupovat k odkrývání tajemství objevných cest, zemědělských plodin a vynálezů, nemocí, a dokonce i totalitních režimů i mnohého dalšího. Grafickým výstupem se stal plakát, jenž je jakousi koláží z odpovědí na předem stanovené otázky historického, biologického, zeměpisného i společenskovědního zaměření.
Roman Bartoníček
Pohledem žáků
Zeměpis – co dala Evropa světu a svět Evropě
Téma (Co Evropa dala světu a svět Evropě) bylo velmi zajímavé. V první části jsme sepisovali seznam pojmů, abychom měli o čem psát. Následně jsme se rozdělili do skupin a rozdělili jsme si pojmy mezi sebou. Další částí bylo vyhledávání informací na internetu. Byla to zdlouhavá práce, ale nakonec se každý dopracoval k výsledku! Čili k zdrojům, z kterých jsme měli čerpat na plakát, který jsme dělali poslední den. Byla jsem ráda, že jsme si zdroje mohli vypracovat ve škole a ne doma. Ve skupinách jsme pak začali dělat plakát ze všech deseti okruhů. Na velkém prázdném papíře se za chvíli začaly shromažďovat informace o různých tématech - od zemědělských plodin až po kulturu a nemoci.
Potom celá třída dala dohromady dva sloupce (jeden negativní, druhý pozitivní) k tématům. Jinak řečeno - co špatného dala Evropa světu a naopak, i co dobrého mu dala a též naopak.
Biologie - sukcese
Téma biologie jsme začali v přírodě, kde jsme si šli nasbírat potřebný materiál na sestavení modelu sukcese. Šli jsme směrem na Mlýny, kde naše škola v primě strávila adaptační kurz. Zajímali nás hlavně strusky a rostlinný materiál (lišejníky, mechy, trávy, větvičky, listy apod.). Ve škole jsme pak lepili nasbíraný materiál na kusy strusky. Postupovali jsme tak, jak postupuje příroda při sukcesi.
Aneta Hamplová, sekunda
Biologie – sukcese
Tento projekt se skládal ze dvou částí. Nejdříve jsme v okolí gymnázia sbírali materiál na další část. Venku jsme se dozvěděli několik zajímavých informací o místech, kudy jsme procházeli. Procházka mi také připadá zajímavější než normální vyučovací hodina.
V druhé části jsme sestavovali model sukcese. Tato práce byla zajímavá, rozhodně mnohem zábavnější než normální vyučovací hodina. Sestavováním modelu jsem si informace zapamatoval snadno. I výsledky práce stály zato.
Zeměpis – co dala Evropa světu a svět Evropě
Stejně jako projekt z biologie se i tento skládal ze dvou částí. V první jsme zjišťovali a sepisovali informace, které byly potřebné pro část druhou. Ač nebyla tato část příliš poutavá, informace si z ní pamatuji velmi dobře. Kdybych tyto informace jen poslouchal v normální hodině, zřejmě bych si je musel alespoň zopakovat, než bych si je zapamatoval.
V druhé části jsme sestavovali plakát. Tato část byla zajímavější než část první, příliš jsem se ale k textům nedostal, protože jsem většinu času strávil s mapou. Na konci jsem ale lepil, a tím jsem si ověřil, že si většinu informací pamatuji. Celkově byl tedy projekt skvělý a určitě to nebyl ztracený čas.
Jan Křemenák, sekunda