Projektový den s chemií - základní laboratorní techniky
5
7
Vložil(a)
7.5.2012 23:24
Dobrá škola předává žákům kromě vědomostí rovněž oborové kompetence (např. praktickou zručnost v manipulaci s laboratorním vybavením, která je předpokladem pro vysokoškolské studium přírodovědných předmětů). Vysoké školy neustále poukazují na nedostatečnost přípravy absolventů gymnázií, a to hlavně v důsledku toho, že školy podceňují praktické pokusy a vlastní vyvozování závěrů z experimentální práce žáků. Právě proto jsme se rozhodli, že se v rámci projektových dnů v nižších ročnících osmiletého studia zaměříme na rozvoj laboratorních kompetencí a zvládnutí základních laboratorních technik, nepostradatelných pro studium chemie a ostatních přírodovědných předmětů jak na gymnáziu, tak následně na vysokých školách. Jelikož se každý začínající chemik nejdřív musí seznámit se základními vlastnostmi laboratorního skla a musí získat základní zručnosti při práci se sklem, zahájili naši terciáni svůj první projektový den chemie právě činnostmi zaměřenými na laboratorní sklo. Jednotlivé kroky této práce se žáci naučili a důkladně procvičili.
Řezání skla: první krok při práci se skleněnými trubicemi, které slouží k přepojování chemických aparatur: skleněná trubice se položí na laboratorní stůl a sklářským nožem se udělá hluboký vryp (obr. 1). Všichni naši terciáni zvládli tuto operaci na jedničku.
Po odřezání skla následuje zlomení trubice: trubice se nejdříve uchopí oběma rukama tak, že se palce v místě vrypu navzájem dotýkají, poté se trubice táhne a současně ohýbá (obr. 2). Tlakem palců za současného ohýbání se trubice velice lehce zlomí (obr. 3).
Zlomená trubice má ale velice ostré hrany, a lehce bychom se mohli pořezat. Proto jsme přistoupili ke třetímu kroku – otavování trubic: ostrým koncem dáme trubici ve svislé poloze do nesvítivého plamene kahanu a zahříváme ji za neustálého otáčení. Když začne sklovina žlutě svítit, hrany se zaoblily (obr. 4).
Abychom mohli skleněné trubice používat k přepojování jednotlivých částí chemických aparatur, bylo potřebné je ohnout do potřebného tvaru, proto jsme dále naše odřezané a otavené trubice ohýbali: trubici držíme v rukou za oba konce a za stejnoměrného otáčení ji zahříváme v nesvítivém plamenu (obr. 5) do té doby, dokud se trubice nezačne vlastní váhou přehýbat (obr. 6).
Po změknutí skloviny trubici okamžitě vytáhneme z plamene kahanu a ohneme ji do požadovaného tvaru, v našem přídě do 90° úhlu (obr. 7). V této poloze držíme trubici několik sekund, když je to potřebné, tvar ohybu rychle opravíme. Mezitím sklo ztuhne natolik, že se tvar ohybu zachová (obr. 8).
Vytahování kapilár: trubici držíme oběma rukama tak, abych ji mohli mezi palci otáčet (obr. 9) v nesvítivém plamenu kahanu a přehřejeme ji do změknutí (obr. 10). Dostatečně měkké sklo vyjmeme z plamene a oba konce trubice od sebe rychle odtahujeme (obr. 11). Vytaženou kapiláru (obr. 12) pak přeřežeme a otavíme (obr. 13).
Tak základní sklářské operace se naši terciáni naučili velice rychle a musím konstatovat, že z jejich laboratorních zručností by jásal i sám Emil Votoček, jeden z našich nejgeniálnějších chemiků - pedagogů, který je nejenom známý svými objevy (Votočkovo činidlo, názvosloví anorganických sloučenin), ale i tím, že jeho přednášky, i když byly obsahově náročné, byly velice poutavé, zajímavé, nikdy nikoho nenudily, jelikož dovedl své studenty zaujmout experimentální činností a svou zručností při realizaci pokusů.
Naši terciáni však zvládnutím základních operací při práci se sklem ani zdaleka neskončili, jelikož projektový den pokračoval osvojením a důkladným procvičením sestavení laboratorní techniky potřebné k destilaci vodní párou. Tato fyzikální metoda používaná k dělení a čištění kapalných látek, oddělování kapalných směsí s rozdílnou teplotou varu složek patří z hlediska laboratorních zručností k nejtěžším technikám.
Proč právě destilace vodní párou? Všichni známe různé éterické oleje či aromata, jež jsou dnes běžně k dostání v obchodech. Není nad to připravit si tyto látky, což jsou vlastně rostlinné silice, přímo v laboratoři z čerstvých přírodních materiálů. Naše škola díky školnímu skleníku přímo navádí k realizaci této zajímavé oddělovací metody. Takže nejdříve návštěva školního skleníku, sběr listů eukalyptu, rozmarýnu a citronové trávy a pak už zpět do školní chemické laboratoře!
A jdeme na to:
Sestavení aparatury na destilaci vodní párou: aparatura na destilaci vodní párou se skládá z vyvíječe páry, přepojovacích skleněných trubic (byly použity díly, na kterých se naši terciáni učili základním úpravám skla), ze směsi určené na oddělování složek, z Liebigova chladiče a předlohy (obr. 14, 15).
Po ověření správného složení aparatury učitelem může destilace začít: pustíme vodu do chladiče, zapalujeme kahany a už se jenom čeká na první kapičky destilátu (obr. 16, 17). Naším destilátem jsou silice z listů eukalyptu, rozmarýnu a citronové trávy, vše z našeho školního skleníku. Aroma těchto silic bylo úžasné, lepší než z obchodu.
Projektový den s chemií jednoznačně naplnil představy a cíle obou stran- jak žáků, tak učitele. Získané zručnosti můžou žáci využívat v hodinách chemie i ostatních přírodovědných předmětů. Jaký další projektový den s chemií připravujeme pro žáky Gymnázia Jiřího Ortena? Nechte se překvapit, ale určitě bude zaměřen na další zajímavé laboratorní techniky, aby tak výuka chemie co nejvíce připravovala naše žáky pro studium na vysokých školách nejenom v teoretické, ale i praktické chemii.
Vladimír Šmahaj