Vyhledávač

  
Loading

Články

Soutěž v Sherwoodu – otázka č. 17

4 30

Vložil(a)
30.4.2012 14:00  RssIcon

Před­po­sled­ní otáz­ka před­sta­ví ci­t­ro­no­vou a česne­ko­vou trá­vu. Ci­t­ro­no­vá trá­va (Cym­bo­po­gon ci­t­ra­tus) z če­le­di lip­ni­co­vi­té je zná­má ta­ké pod jmé­nem „voňat­ka ci­t­ro­no­vá“, „ci­t­ro­nel­la“ ne­bo pod an­g­lic­kým ná­zvem „le­mon grass“. Pěs­tu­je se již ví­ce než 3000 let. Je­jí do­mo­vi­nou je ji­ho­vý­chod­ní Asie.

Úz­ké še­do­ze­le­né lis­ty do­růs­ta­jí až do výš­ky 150 cm. Má pi­kant­ní chuť a aro­ma po­dob­né ci­t­ro­nu, přes­to po­kr­my ne­o­ky­se­lí. V ji­ho­vý­chod­ní Asii je do­kon­ce nej­dů­le­ži­těj­ším ko­ře­ním, kte­ré vy­rov­ná­vá chuť os­t­rých chil­li pa­pri­ček, zdů­razňuje chuť má­ty a do­dá­vá šmrnc po­lév­kám z ko­ko­so­vé­ho mlé­ka. Voňat­ka se uží­vá jak v čer­stvé, tak i su­še­né po­do­bě. Čer­stvá se při­dá­vá do jíd­la na­krá­je­ná ja­ko pórek, lze ji na­se­kat i do ze­le­ni­no­vých sa­lá­tů. Su­še­né kous­ky se za­se čas­to při­dá­va­jí do ča­jo­vých smě­sí. Zvláš­tě vy­ni­ka­jí­cí je kom­bi­na­ce se ze­le­ným ča­jem. Voňat­ka má po­zi­tiv­ní vliv na trá­ve­ní a ve své do­mo­vi­ně je vy­u­ží­vá­na ja­ko pod­půr­ný pro­stře­dek při léč­bě chřip­ky, ma­lárie, ža­lu­deč­ních a ner­vo­vých cho­rob. Čaj z ci­t­ro­no­vé trá­vy pod­po­ru­je schop­nost kon­cen­t­ra­ce. Voňat­ka se při­dá­vá ta­ké do parfé­mů a ji­ných kos­me­tic­kých pří­prav­ků. Obec­ně je pro­střed­kem k po­vzbu­ze­ní a osvě­že­ní or­ga­ni­zmu.

Česneková tráva (Tulbaghia violacea)
Po­chá­zí z Již­ní Af­ri­ky. Tam ji míst­ní oby­va­te­lé po­u­ží­va­jí ja­ko lé­či­vou by­li­nu pro­ti nachla­ze­ní ne­bo mi­gré­ně. Do­růs­tá až do výš­ky ko­lem 40 cen­ti­me­t­rů. Ta­to rost­li­na nám na­bí­zí ce­lo­roč­ní skli­zeň chu­ťo­vě uni­kát­ních a zá­ro­veň, po­kud po­u­ží­vá­me od­rů­du s pa­na­šo­va­ný­mi lis­ty, ba­rev­ně atrak­tiv­ních lis­tů. Po­slou­ží na za­hra­dě ja­ko od­pu­zo­vač krt­ků a hra­bo­šů. Česne­ko­vou trá­vu lze po­u­ží­vat do po­kr­mů z ma­sa, těs­to­vin, do omá­ček, ma­ri­nád a dresin­ku, na do­chu­ce­ní či zdo­be­ní po­ma­zá­nek a sa­lá­tů. Lis­ty česne­ko­vé trá­vy mů­že­me jen tak při­ku­so­vat čer­stvé ne­bo se po­du­sí a po­u­ží­va­jí ja­ko špe­nát. Ač­ko­liv ne­ní česne­ko­vá trá­va to­lik cí­tit z úst ja­ko česnek, do­po­ru­ču­je se mít před kon­zu­ma­cí je­jí ty­pic­ké aro­ma na pa­mě­ti. Přes své čes­ké jmé­no ne­pat­ří Tul­baghia bo­ta­nic­ky me­zi pra­vé trá­vy do če­le­di lip­ni­co­vi­té, ný­brž do če­le­di česne­ko­vi­té.

Citronová a česneková tráva – otázka č. 17
A) O ci­t­ro­no­vou trá­vu „za­va­dí­me“ téměř ve všech tro­pic­kých ob­las­tech svě­ta. Na­piš, kte­ré svě­ta­dí­ly jsou nej­vět­ší­mi pěs­ti­te­li té­to trá­vy. Ná­po­vě­dou ti bu­de olym­pij­ská vlaj­ka. Kaž­dý svě­ta­díl spoj s bar­vou olym­pij­ské­ho kru­hu. V „mod­rém kru­hu“ se ci­t­ro­no­vá trá­va ne­pěs­tu­je.
B) Zku­še­nos­ti s pěs­to­vá­ním ci­t­ro­no­vé trá­vy mě­li i 2 sta­ro­vě­ké ná­ro­dy. Po­jme­nuj je. Ná­po­vě­dou ti bu­dou ty­to in­for­ma­ce:
  1) ja­ko prv­ní roz­luš­til písmo to­ho­to ná­ro­da Je­an-François Cham­pol­li­on,
  2) ob­rá­zek vlaj­ky dru­hé­ho ná­ro­da.
C) Čas­tá kon­zu­ma­ce česne­ko­vé trá­vy ve­de ke sní­že­ní čin­nos­ti jed­né en­do­krin­ní žlá­zy. O kte­rou žlá­zu jde? Ta­to žlá­za pro svou správ­nou funk­ci po­tře­bu­je pr­vek s pro­to­no­vým čís­lem Z=53.

Pa­ču­li – správ­né od­po­vě­di – otáz­ka č. 16
A) Pa­ču­li má čtyřhran­nou du­tou lo­dy­hu po­rostlou vej­či­tý­mi, vstříc­ný­mi lis­ty, kte­ré jsou zbar­ve­ny do fi­a­lo­va a vy­růs­ta­jí v li­cho­přes­le­nech.
B) Vzhle­dem je pa­ču­li po­dob­ná me­duňce lé­kař­ské. Spo­leč­ným účin­kem těch­to by­lin je bla­ho­dár­ný vliv na lid­skou psy­chi­ku a trá­ve­ní. Pa­ču­li na roz­díl od me­duňky pů­so­bí afro­di­zi­a­kál­ně a zlep­šu­je kon­cen­t­ra­ci. Ta­ké se pro své pro­ni­ka­vé aro­ma po­u­ží­vá ja­ko od­pu­zu­jí­cí pří­pra­vek pro­ti mo­lům a ko­má­rům.
C) Kva­li­ta a ce­na ole­je z pa­ču­li, stej­ně tak ja­ko kva­li­ta a ce­na ví­na, ros­te pří­mo úměr­ně s léty. Čím star­ší olej, tím vyš­ší kva­li­ta, ale i ce­na.
D) Vů­ně pa­ču­li pro­nik­la na brit­ské os­t­ro­vy dí­ky bo­ha­tě zdo­be­ným kaš­mí­ro­vým šátkům z In­die, kte­ré by­ly na­puš­tě­ny je­jí těž­kou až dře­vi­tou vů­ní. Si­li­ce pa­ču­li chráni­ly hed­váb­né tka­ni­ny před na­pa­de­ním mů­ra­mi a mo­ly.

Úspěš­ní ře­ši­te­lé otáz­ky č. 16: Ka­ro­li­na Kraj­co­vá C2B, Pet­ra Zi­ko­vá C2A, Ha­na Víš­ko­vá C2B, Vi­lém Dě­dek C2B, Ma­touš Pří­vo­ra V5A, Bar­bo­ra Hud­co­vá C2B, Mi­cha­e­la Lej­na­ro­vá C2B, Zuza­na Kelt­ne­ro­vá C2A, Ju­lie Pos­sel­to­vá V1A, Jo­sef Melich C2A

Tags: Sherwood
Kategorie: Biologie
Umístění: Blogs Parent Separator Olivová