Soutěž v Sherwoodu – otázka č. 16
4
16
Vložil(a)
16.4.2012 14:00
Pačuli (pačule obecná, Pogostemon patchouli/cablin) je další soutěžní rostlinou. Pačuli je výrazná aromatická bylina náležící do čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). Její domovinou je Malajsie. Dnes pačuli roste především na Filipínách, v Indii, na Srí Lance a v mnoha dalších tropických zemích.
Je to keřovitá rostlina dorůstající až do výšky jednoho metru s velkými měkkými ochlupenými listy. Pačuli se daří na slunných a pustých místech s dostatkem písčité půdy.
Tato rostlina, která je ve své domovině známá jako "pucha-pot", se odedávna používá v tradičním lékařství Číny, Japonska a Malajsie jako stimulant, tonikum, antiseptikum a lék proti horečce i k ošetření poštípání jedovatým hmyzem.
V současné době se hojně používá ve voňavkářství při výrobě parfémů jako fixativum. V parfémové směsi dodává parfému tajemný a orientální nádech. V kosmetice a péči o pleť je pačuli používáno při léčbě kožních problémů, jako je akné, rozpraskaná kůže, některé typy ekzémů a alergií. Pomáhá rovněž při regeneraci buněk. Z lístků se získává esenciální olej.
Pačule je považována za mírné afrodiziakum, mírní stres a obavy. Má protizánětlivé účinky a pomáhá při nervovém vyčerpání. Zlepšuje koncentraci, trávení, problémy s močovým měchýřem a snižuje horečku. Je velmi užitečná jako odpuzující přípravek proti hmyzu, zejména proti molům a komárům. Používá se také k léčbě obezity, neboť se traduje, že potlačuje chuť k jídlu a působí proti zadržování tekutin v těle.
Pačuli – otázka č. 16
A) Charakterizuj lodyhu pačuli, jež je typická pro celou čeleď hluchavkovitých.
B) Pačuli je vzhledem podobná jedné z nejoblíbenějších léčivých bylin přinášející uklidnění a zdravý spánek. Které? Najdi alespoň jeden stejný a rozdílný účinek těchto bylin.
C) Olej z pačuli a víno mají jednu společnou vlastnost. Jakou?
D) Vůně pačuli pronikla na britské ostrovy z Indie zajímavým způsobem. Pokus se vysvětlit jak (nápověda – šátky)?
Touleň – správné odpovědi – otázka č. 15
A) Kultivar „Chameleon“ má pestře zbarvené listy od žluté do červené, které mění svou barvu po celý rok.
B) Jedlé jsou mladé výhonky a mladé listy sklízené na jaře, konzumují se syrové nebo vařené.
C)
a) Japonsko
b) Indie
c) Korea
d) Čína
e) Tibet
Úspěšní řešitelé otázky č. 15:
Karolina Krajcová C2B, Petra Ziková C2A, Vilém Dědek C2B, Matouš Přívora V5A, Barbora Hudcová C2B, Kristýna Terčová C3A, Michaela Lejnarová C2B, Daniel Dvořák C2B, Zuzana Keltnerová C2A, Julie Posseltová V1A, Petra Kočovská C2A, Aleš Říha C2A, Josef Melich C2A, Libuše Holoubková C2A, Markéta Havránková C2A