Soutěž v Sherwoodu – otázka č. 15
4
2
Vložil(a)
2.4.2012 13:30
Další soutěžní užitkovou rostlinou je touleň srdčitá (Houttuynia cordata). Exotická trvalka pochází z východní Asie, roste i v Himalájích. Je zástupcem čeledi nižších dvouděložných rostlin Saururaceae, jež náleží do řádu pepřotvaré (Piperales). Ve své domovině se pěstuje jako léčivka a zelenina.
Svou kuchyni si bez touleně nedokáží představit ani příslušníci vietnamské menšiny žijící u nás, a tak se tato rostlina jako zelenina pěstuje i v zahradnictvích v Česku. Široce srdčité listy jsou střídavé, drobné oboupohlavné květy bez okvětí vytvářejí krátké válcovité klasy, které jsou podepřeny bílými listeny. U nás je pěstovaná a prodávaná jako okrasná rostlina, především v pestrolistých kultivarech. Barvy mění po celý rok. Touleň roste v polostínu nebo v plném stínu, dosahuje výšky 60 cm až 1 m. Používá se jako pokryvná rostlina a vyžaduje vlhkou půdu, může růst dokonce i ve vodě. Mladé výhonky a mladé listy sklízené na jaře jsou jedlé, konzumují se syrové nebo vařené. Na podzim hořknou. Rostlina má dva chemotypy: ten z Japonska chutná po pomeranči, druhý roste v Číně a má chuť koriandru. Jedlé jsou i plody a vařený kořen. Nať se používá při zánětu plic, bronchitidě, nachlazení a při infekcích močových cest.
Touleň – otázka č. 15
A) Jeden z kultivarů toulně dostal název podle živočicha s monokulárním viděním. Proč?
B) Touleň neslouží pouze jako „pokryvná“ rostlina. Některé její části jsou vhodné i ke konzumaci. Napiš které a kdy (v jakém ročním období) je vhodný sběr.
C) V jakých oblastech světa je touleň srdčitá původní? Nápovědou ti bude typický pokrm dané země či regionu (níže uvedené krmě jsou jen klíčem k nalezení správné dopovědi, touleň se jako ingredience k jejich přípravě nepoužívá):
a) pasta miso (zkvašená rýže, obilí a sójové boby)
b) čapátí (moučné placky)
c) kokumamusu (zákusek ze sladkých brambor)
d) Nian Gao (novoroční dort - lepkavá rýže, cukr, kaštany a lotosové listy)
e) campa (směs mouky, pražených zrn ječmene, jačího mléka, soli a čaje)
Čajovník – správné odpovědi – otázka č. 14
A) Oním misionářem byl Georg Joseph Kamel, brněnský rodák.
B) Čajové lístky se sklízejí z rostlin přibližně čtyři až šest let starých.
C) Jedná se o fermentaci.
D) Anglie získala lásku k čaji díky králi Karlu II. a jeho portugalské choti Kateřině z Braganzy.
E) Slovo čaj původně označuje nápoj, který se připravuje louhováním lístků rostliny čajovníku v horké vodě, později se slovo začalo používat pro veškeré nálevy, zápary a odvary z bylin, případně z ovoce.
F) Nejkvalitnější a nejdražší čaj pochází z oblasti kolem města Dárdžiling, ležícího v Západním Bengálsku.
Úspěšní řešitelé otázky č. 14:
Karolina Krajcová C2B, Petra Ziková C2A, Vilém Dědek C2B, Josef Melich C2A, Barbora Hudcová C2B, Daniel Dvořák C2B, Michaela Lejnarová C2B, Julie Posseltová V1A, Zuzana Keltnerová C2A, Petra Kočovská C2A, Alena Kraliková C2B, Aleš Říha C2A, Kristýna Terčová C3A, Matouš Přívora V5A