Soutěž v Sherwoodu – otázka č. 13
3
5
Vložil(a)
5.3.2012 13:42
Další soutěžní rostlinou je banánovník. Rod Musa zahrnuje jak druhy velké jen několik desítek centimetrů, tak druhy náležící svým vzrůstem 7 až 15 m k nejvyšším bylinám světa. Banánovník má původ v oblasti mezi Indií, ostrovy Melanésie a Novou Guineou. Jeho plody - banány - jsou žádanou komoditou.
V buddhismu symbolizují banánovníky křehkost a nestálost věcí, protože rostliny po dozrání plodů hynou. První uměle vysazený "sad" se objevuje kolem roku 200 n. l. v Číně. Banány se pak během staletí šířily po celé tropické Asii a Africe. V roce 1502 byly portugalskými kolonisty převezeny do Karibiku a střední Ameriky. V současné době dosahuje roční produkce dvou velkých severoamerických společností Dole a Chiquita kolem 40 milionů tun banánů. V rozvojových zemích tvoří banány základní složku potravy. Ne ovšem naše známé „ovocné“ banány, nýbrž banány „zeleninové“. Ty mají větší množství škrobu, jsou zelené a syrové se nedají téměř jíst, neboť obsahují velké množství taninu, takže chutnají trpce. Jejich trpkost se ztrácí po tepelné úpravě. Dají se smažit, vařit i péct. V podstatě nahrazují naše brambory. Vyrábí se z nich banánová mouka, kečup, a dokonce se z nich vaří banánové pivo nebo destiluje banánový gin. Podle odhadů dnes závisí na banánech asi půl miliardy lidí v Asii a v Africe, kde se z banánovníku využívá téměř všechno. Listy se pokrývají střechy příbytků, vyrábějí se z nich barviva, kosmetika, deštníky a jejich vlákna (abaka) se využívají pro výrobu textilií. Banány obsahují proteinogenní aminokyselinu tryptofan, kterou lidské tělo dokáže přeměnit na hormon radosti a dobré nálady. Proto většina lidí trpící depresí pociťuje ihned po požití banánu zlepšení. Vitamíny B6, B12 pomáhají lidem zase omezit kouření, jelikož potlačují potřebu nikotinu. Banány obsahují velké množství draslíku (ochrana srdce), sodíku, vápníku a hořčíku (mírní křeče, bolesti hlavy, posiluje svaly), upravují činnost trávicího traktu a regulují nadváhu. Jíst banány se prostě vyplatí .
Banánovník – otázka č. 13
A) Banány obsahují tryptofan. Jeho biologicky významným derivátem v lidském těle je chemická látka, která ovlivňuje naše nálady. O jakou látku se jedná? Napiš její triviální a systematický chemický název a vzorec.
B) Banány mají svůj původ v Asii. Během zámořských objevů se rozšířily do všech teplých oblastí světa. Které státy jsou hlavními světovými vývozci banánů? Nápovědou ti kromě mapy budou názvy jejich nejvyšších míst – Chimborazo (6310 m n. m.), Cerro Chirripó (3820 m n. m.), Pico Cristobal Colon (5775 m n. m.), Apo (2954m n. m.).
C) Pěstování banánů v současnosti není jen záležitostí tropů. Jedním z největších evropských producentů banánů je jedna ostrovní země. Na tomto ostrově se narodil a stále zde žije režisér filmu „Severní blata“. O kterou zemi se jedná?
D) Pokus se vysvětlit, proč je banánovník označován jako „nejvyšší tráva světa“.
E) Vyhledej původ slova banán.
Císt – správné odpovědi – otázka č. 12
A) Izrael, Libanon, Sýrie, Egypt
B) Císty jsou označovány jako „skalní růže“, protože mají 4 až 6 cm velké květy, a díky škále bílé až růžové barvy tak připomínají v době květu šípkové keře. V přírodě rostou v podobných vegetačních formacích jako růže šípková.
C) Cizosprašnost (alogamie) – opylení pylem z jiného květu. Geitonogamie – opylení pylem z jiného květu téhož rostlinného jedince a xenogamie – opylení pylem z květu jiného rostlinného jedince téhož druhu.
D) Pyrofyt je rostlina, jejíž rozšíření je podporováno požáry.
Úspěšní řešitelé otázky č. 12: Karolina Krajcová C2B, Petra Ziková C2A, Vilém Dědek C2B, Josef Melich C2A, Barbora Hudcová C2B, Barbora Losenická C2A, Michaela Lejnarová C2B, Matouš Přívora V5A, Zuzana Keltnerová C2A, Markéta Havránková C2A, Daniel Dvořák C2B, Martina Kopecká C2A, Julie Posseltová V1A, Petra Kočovská C2A, Hana Víšková C2B, Kristýna Terčová C3A