Soutěž v Sherwoodu – otázka č. 10
1
16
Vložil(a)
16.1.2012 12:48
Desátá otázka představí užitkovou rostlinu blahovičník (Eucalyptus). Pochází z Austrálie a Tasmánie, kde si libuje v bažinatých půdách. Dnes se pěstuje na plantážích v Africe, Jižní Americe a v Asii. Jedná se o rod obsahující více než 700 druhů subtropických až tropických stromů nebo keřů z čeledi myrtovitých (Myrtaceae).
V křídovém období rostl i v Čechách. Do Evropy se rozšířil teprve v 19. století. Mladí jedinci mají listy vstřícné s rozlišenou stranou svrchní a spodní, na starých stromech najdeme listy střídavé, kde strany rozlišeny nejsou. Čepele listů naklání blahovičník hranou ke slunci, aby se snížil odpar vody. To způsobuje, že blahovičníkové lesy neposkytují hlubší stín. Tato rostlina má pověst zaháněče malárie. Jednak vysušuje půdu, neboť spotřebuje mnoho vody, jednak prý silicemi ozonizuje vzduch a vyhání tak moskyty. V Austrálii považují blahovičník tamní domorodci za všelék již od nepaměti. S jeho pomocí léčí nachlazení, horečku, revma a také úplavici. Dříve byl považován také za protijed proti hadímu uštknutí. Prokázané jsou jeho pozitivní účinky na dýchací cesty, podrážděné sliznice a kašel. Eukalyptus působí protizánětlivě, zvyšuje koncentraci a pomáhá proti migréně. Mnoho druhů poskytuje kvalitní dřevo, některé eukalyptovou silici (Oleum eucalypti), která se používá v lékařství i ve voňavkářství. Eukalyptový olej je také součástí mnoha léčivých mastí určených k léčbě revmatických nemocí, pohmožděnin, vymknutých kloubů, natažených a natržených svalů. Éterický olej může být také použit jako přírodní repelent proti molům a komárům. Mnoho druhů eukalyptů se řadí mezi vynikající včelařské rostliny. Z nektaru některých eukalyptů je možné získat vysoce kvalitní med. Pro australského koalu jsou listy blahovičníku jedinou potravou.
Blahovičník – otázka č. 10
A) Původním domovem eukalyptu je Tasmánie a australské savany. Dnes se pěstuje i na severním pobřeží Afriky. Pojmenuj státy označené na mapě „černého kontinentu“ a ke každému uveď i název hlavního města.
B) Pokus se vysvětlit, jak „přišel“ blahovičník ke svému botanickému názvu eukalyptus.
C) Mladou a starší rostlinu eukalyptu lze rozlišit dle dvou morfologických znaků hlavního fotosyntetizujícího orgánu. Napiš, o které znaky se jedná.
D) Blahovičník je známý svou pronikavou osvěžující vůní. Napiš název a využití chemické látky, která tuto vůni způsobuje.
E) Jakým způsobem se blahovičník uplatňuje v boji proti malárii?
F) Čím je výjimečný Eucalyptus regnans?
Nápověda: A), F)
Jiaogulan – správné odpovědi – otázka č. 9
A) Má mnoho pozitivních účinků na lidský organismus (ovlivňuje trávení, imunitní systém, funkci jater a ledvin, hladinu cukru v krvi a krevní tlak). Při sčítání lidu v Číně bylo zjištěno, že v oblastech, kde se pravidelně pije čaj z jiaogulanu, žije nejvíce lidí starších 100 let. Také zde bylo daleko nižší procento úmrtí lidí na rakovinu.
B) Antioxidanty jsou látky, jejichž molekuly omezují aktivitu kyslíkových radikálů. Adaptogeny jsou rostlinné produkty zvyšující odolnost organismu proti stresovým situacím. Antistresory jsou látky, které pomáhají organismu vyrovnat se s dlouhodobým psychickým zatížením; patří mezi adaptogeny.
C) Dvoudomost (dioecie) je vlastnost rostlin, jejíž každý jedinec vytváří pouze samčí, nebo pouze samičí květy na jednom jedinci.
D) „Peruánský ženšen“ – maca/řeřicha peruánská (Lepidium peruvianum). „Sibiřský ženšen“ – eleuterokok/všehojovec ostnitý (Eleutherococcus senticosus)
Úspěšní řešitelé otázky č. 9: Karolina Krajcová C2B, Petra Ziková C2A, Vilém Dědek C2B, Josef Melich C2A, Barbora Hudcová C2B, Barbora Losenická C2A, Michaela Lejnarová C2B, Markéta Havránková C2A, Zuzana Keltnerová C2A, Kristýna Terčová C3A, Matouš Přívora V5A, Daniel Dvořák C2B, Pavel Pícha C2B, Julie Posseltová V1A, Petra Kočovská C2A, Alena Kraliková C2B, Vojtěch Jeřábek V3A