Soutěž v Sherwoodu – otázka č. 9
1
3
Vložil(a)
3.1.2012 9:25
V deváté soutěžní otázce představíme pozoruhodnou léčivou bylinu z čeledi tykvovité (Cucurbitaceae) jiaogulan (pětilistý ženšen, Gynostemma pentaphyllum), jenž pochází z hor jižní Číny. V současné době roste také v Thajsku, Koreji, Vietnamu a Japonsku. Číňané jiaogulan nazývají xiancao.
Tato popínavka byla zřejmě poprvé popsána začátkem 15. století, kdy byla ve starobylé asijské říši doporučována v obdobích hladomoru. Nasládlé lístky ji povýšily na chutnou náhražku zeleniny. Později si díky svým léčivým účinkům vysloužila názvy jako "bylina nesmrtelnosti, bylina dlouhověkosti". V 70. letech 20. století bylo při sčítání obyvatelstva v Číně zjištěno, že v provinciích, kde pravidelně pijí čaj z jiaogulanu, je nejvyšší procento lidí starších 100 let, naopak nižší zde bylo procento úmrtí na rakovinu. V této době se dostala tato rostlina do centra zájmu také v Japonsku při hledání alternativního sladidla. Rozbory jiaogulanu (japonsky amachazura) ukázaly, že se některé látky podobají těm, které se nacházejí v pravém ženšenu (Panax ginseng). Ten se ovšem pěstuje velmi obtížně a produkty z něj jsou velmi drahé. Látky obsažené v jiaogulanu mají pozitivní vliv na lidský organismus. Jedná se o tzv. antioxidanty, adaptogeny, antistresory nebo harmonizátory. Kladně ovlivňují trávení, imunitní systém, snižují cholesterol, léčí nespavost, zlepšují funkci jater a ledvin, snižují hladinu cukru v krvi. Pozoruhodně regulují krevní tlak, kdy nízký zvyšují a vysoký naopak snižují. Jiaogulan se používá také jako prevence proti infekční žloutence, rakovině, mrtvici a infarktu.
U osob užívajících jiaogulan byla pozorována lepší fyzická kondice, vytrvalost a rychlejší reakce. Příprava a pití jiaogulanu poskytuje obdobné zážitky jako konzumace nejkvalitnějších zelených čajů. Je ceněn pro svou zvláštní příjemnou vůni, vynikající chuť, jiskrný žlutý nálev, nevšední dlouhou (sladkou) dochuť ("aftertaste") a snadnou přípravu. Pití čaje však není jediným způsobem efektivního využití jeho léčebné síly. Zcela novým a originálním českým receptem je použití jiaogulanu v bylinných mastech ČAROMAST. Snižují únavu, pomáhají při léčbě ekzémů, lupénky, štípnutí a bodnutí hmyzem, mykóz a různých kožních chorob.
Jiaogulan – otázka č. 9
A) Vysvětli, proč je jiaogulan nazýván "rostlinou nesmrtelnosti".
B) Chemické látky obsažené v této rostlině se řadí díky svým účinkům mezi antioxidanty, adaptogeny a antistresory. Objasni význam těchto pojmů.
C) Jiaogulan je dvoudomá rostlina. Co to znamená?
D) Které rostliny najdeme pod názvy "sibiřský ženšen" a "peruánský ženšen"?
Nápověda: D - obrázek, video
Pomerančovník – správné odpovědi – otázka č. 8
A) Pomeranč o váze 180 g obsahuje přibližně 70 mg vitamínu C. To je doporučená denní dávka. Pomeranč se skládá zpravidla z 8 až 13 dílků.
B) Pomeranče pupečné byly objeveny v roce 1820 na jediném zmutovaném stromu v Brazílii, a protože nemají semena, rozmnožoval se tento strom dále vegetativně roubováním. Tudíž všechny dnešní stromy s těmito pomeranči jsou přímými potomky jediného stromu. Tyto pomeranče mají základ druhého plodu na bliznové straně plodu, který připomíná pupek. V primárním plodu se objevuje tedy další zakrnělý plod, který je do primárního vnořen.
C) V tropech se mu nedaří pro přílišnou vlhkost.
D) pektin
Úspěšní řešitelé otázky č. 8:
Karolina Krajcová C2B, Petra Ziková C2A, Vilém Dědek C2B, Josef Melich C2A, Barbora Hudcová C2B, Barbora Losenická C2A, Michaela Lejnarová C2B, Matouš Přívora V5A, Zuzana Keltnerová C2A, Daniel Dvořák C2B, Markéta Havránková C2A, Petra Kočovská C2A, Kristýna Terčová C3A, Vojtěch Jeřábek V3A, Julie Posseltová V1A