Soutěž v Sherwoodu – otázka č. 7
11
28
Vložil(a)
28.11.2011 14:10
Sedmá soutěžní otázka představí zástupce jedlých kaktusů - opuncii a pitáju. Opuncie (Opuntia) z čeledi kaktusovité (Cactaceae) pochází ze Severní Ameriky. S cíleným pěstováním se začalo asi před 9000 lety v centrálním Mexiku. Po objevení Ameriky se rozšířily do Středozemí a dále do ostatních částí světa.
První zmínka o opunciích pro Evropany pochází z roku 1515, kdy byla nalezena na Haiti. Pro opuncii je typický CAM cyklus. Otevírá průduchy pouze v noci. Tehdy do listů pronikne CO2 a naváže se na kyseliny. Takto navázaný CO2 je ve dne využit při fotosyntéze, a to při zavřených průduších. CAM (Crassulacean-Acid-Metabolism = kyselinový metabolizmus tlusticovitých) tedy rostlině umožňuje průběh fotosyntézy s minimálními ztrátami vody. Nadzemní část opuncie je tvořena zdužnatělými články stonkového původu, na nichž jsou uspořádány jednotlivé areoly. V těch bývají větší trny a mnoho menších glochid se zpětnými háčky. Soliterní květy jsou středně velké, nejčastěji žluté nebo v odstínech červené až fialové. Plody jsou poměrně velké, obsahují početná plochá semena s tvrdou slupkou. Byly jednou z hlavních součástí jídelníčku již předkolumbovských indiánských národů. Hojně je však konzumovali (a dodnes konzumují) i pozdější obyvatelé Mexika a dalších zemí Severní a Střední Ameriky. Plod opuncie se konzumuje syrový, nebo v podobě džusů, čajů, alkoholických nápojů, džemů, přidává se do cukrovinek, také se z něj vyrábí tekuté sladidlo. Obsahuje většinu důležitých živin v ideálním poměru. Přispívá k omezení vstřebávání cukrů z potravy, a tím příznivě ovlivňuje hladinu krevní glukózy. Zároveň pomáhá snížit hladinu cholesterolu a triglyceridů v krvi. Kosmetické firmy zase využívají jeho vynikající hydratační a ochranné vlastnosti při výrobě krémů, šampónů, kondicionérů a mýdel. Dužnaté listy se po odstranění trnů používají jako zelenina a nakládají se – tzv. nopalitos. Opuncii lze využívat také jako píci nebo zdroj energie (výroba bioplynu a etanolu). Ve Střední Americe a v severní Africe jsou opuncie pěstovány jako přírodní ploty, větrolamy nebo jsou využívány proti erozi.
|
Pitája/pitahaja (pitaya, pitahaya, Hylocereus undatus)
Rostliny rodu Hylocereus jsou kaktusy původem ze Střední Ameriky. Pěstují se hlavně v Nikaragui, Číně, Vietnamu, Mexiku a v Izraeli. Bezostné masité plody jsou bobule nejčastěji zeleno-růžové barvy s jedlou bílou dužninou podobnou kiwi a malými jedlými černými peckami. Dužnina chutná mírně nakysle a je lehce aromatická. Připomíná směs angreštů a vodního melounu. Plody pitáji, které se také říká jahodová hruška, obsahují vitamín C, karoteny a železo, jsou nízkokalorické a je v nich velké množství vlákniny. Na Tchajwanu používají diabetici dužninu pitáji místo rýže. V zemích jihovýchodní Asie se používá jako lék při průjmových onemocněních. Plody dosahují délky až dvaceti centimetrů.
Opuncie a pitája – otázka č. 7
A) Jak spolu souvisejí pojmy opuncie, karmín, campari, červec, červen a červenec?
B) Vysvětli, co spojuje amerického vědce Luthera Burbanka s opuncií. Která slavná mexická malířka zachytila Burbanka při práci?
C) Při redukci hmotnosti je vhodný „nopalový chleba“. Proč?
D) V čem se liší morfologie těla opuncie od ostatních kaktusů?
E) Jaké názvy má pitája v čínštině a vietnamštině? Proč?
Nápověda: A, B
|
Amarant – správné odpovědi – otázka č. 6
A) Huitzilopochtli byl aztécký bůh slunce.
B) Videoklip skupiny Nightwish k písni „Amaranth“ je inspirován obrazem „Zraněný anděl“ od finského symbolisty Huga Simberga.
C) Amarant je označován jako potravina budoucnosti kvůli své vysoké nutriční hodnotě a nenáročnému způsobu pěstování.
D) Celiakie je chronické onemocnění sliznice tenkého střeva způsobené přecitlivělostí na lepek (gluten).
E) Esenciální aminokyseliny lysin a tryptofan.
Úspěšní řešitelé otázky č. 6: Karolina Krajcová C2B, Zuzana Keltnerová C2A, Martina Kopecká C2A, Vilém Dědek C2B, Petra Ziková C2A, Barbora Hudcová C2B, Josef Melich C2A, Michaela Lejnarová C2B, Petra Kočovská C2A, Julie Posseltová V1A, Matouš Přívora V5A, Daniel Dvořák C2B, Libuše Holoubková C2A, Markéta Havránková C2A, Vojtěch Jeřábek, Kristýna Terčová C3A