Soutěž v Sherwoodu – otázka č. 6
11
14
Vložil(a)
14.11.2011 15:25
V této soutěžní otázce představíme rostlinu amarant (Amaranthus). Skromnější český název této prastaré rostliny patřící do čeledi laskavcovitých (Amaranthaceae) je laskavec. Dnes je známo asi 60 druhů tohoto rodu, z nichž převážná většina roste v Americe, zemi svého původu. Amarant byl znám již v dobách Inků, Aztéků a Mayů.
Aztékové mu prý přikládali nadpřirozenou sílu a začlenili ho do krvavých náboženských obřadů: aztécké ženy připravily ze směsi jeho semínek a krve lidských obětí těsto, z něho vytvarovaly postavy bůžků, jež se následně při obřadu snědly. Nato conquistadoři zakázali jak lidské oběti, tak pěstování amarantu. Na laskavec se pak na několik století zapomnělo, třebaže jeho pěstování dále pokračovalo v odlehlých oblastech And (pod jménem kiwicha) a Mexika. Poslední dobou se díky svým přednostem a skvělým vlastnostem opět začíná v potravinářském průmyslu prosazovat. Laskavec totiž patří do skupiny rostlin s C4 cyklem, které mají velkou rychlost fotosyntézy, ekonomičtěji využívají světelnou energii při fixaci CO2, mají sníženou fotorespiraci, a tudíž vysokou produkci biomasy. Rostlina vytvoří až 500 tisíc miniaturních semen s barvou od bělavé přes béžovou a hnědou až po černou. V současnosti se amarant pěstuje po celém světě, přičemž v oblastech Afriky, Karibiku a Asie se využívá především listová část jako zelenina (jako špenát, do salátů, ve směsích s masem a kořením). Amarantová zrna tepelně upravená podobně jako pop corn (tzv. Amaranth POP), smíchaná s medem, čokoládou či sirupem, jsou prodávána v ulicích Mexika jako alegrií (španělsky „radost“). Amarantová semínka se v kuchyni dají použít také jako cereálie nebo semletá v podobě mouky. Často se dají koupit již pražená nebo naklíčená. Z amarantu se vyrábí celá řada produktů - amarantové vločky, müsli tyčinky, extrudované amarantové křupky, speciální druhy pečiva, chleba, sušenky, těstoviny, amarantový čaj či olej. Z natě červenolistých odrůd se získává potravinářské barvivo amarantin. Semena a listy amarantu obsahují velmi kvalitní bílkoviny, které se aminokyselinovým složením blíží až plnohodnotným bílkovinám živočišného původu. Amarantová vláknina se využívá při léčbě zácpy a je výborná jako prevence rakoviny tlustého střeva a konečníku. Amarant je vhodný pro malé děti a starší osoby, protože obsahuje aminokyselinu, která podporuje tvorbu a regeneraci mozkových buněk. Také pozitivně ovlivňuje látkovou výměnu. Semena navíc neobsahují lepek, takže se využívají k výrobě mouky vhodné pro bezlepkovou dietu. Amarant je rostlina, která rozhodně nesmí chybět v jídelníčku vegetariánů, sportovců a hlavně lidí s celiakií a vysokým cholesterolem. Amarant Future Food je evropský projekt zabývající se plodinou amarant s příznačným názvem „Amarant – potravina budoucnosti“.
|
Amarant – otázka č. 6
A) Pro Aztéky byl amarant posvátnou plodinou, kterou používali k uctívání bohů. Zejména boha Huitzilopochtli. Zjisti, kterému vesmírnému tělesu byl tento bůh zasvěcen.
B) Videoklip skupiny Nightwish k písni „Amaranth“ je inspirován obrazem, který se v roce 2006 ucházel o titul Národní finská malba. Uveď název a autora.
Nápověda: A, B -
videoklip
C) Pokus se vysvětlit, proč je amarant označován jako „potravina budoucnosti“.
D) Amarant je vhodný i pro celiaky. Co je to celiakie?
E) Semena amarantu mají vyšší obsah proteinů než obiloviny. Obsah dvou esenciálních aminokyselin je srovnatelný s bílkovinami živočišného původu. O které AMK se jedná? Vzorce napoví.
Vanilovník – správné odpovědi – otázka č. 5
A) Syntetickou náhražkou vanilinu je ethylvanilin (3-ethoxy-4-hydroxybenzaldehyd, (C2H5O)(HO)C6H3CHO – C9H10O3).
B) Objev umělého opylování v roce 1841 umožnil pěstování vanilovníku i mimo oblasti jeho původního výskytu.
C) Botanické označení plodu vanilovníku je tobolka.
D) Bourbonská vanilka pochází z ostrova Réunion (dříve – Bourbonský ostrov).
E) Madagaskar
Úspěšní řešitelé otázky č. 5:
Karolina Krajcová C2B, Michaela Dohnálková C2A, Vilém Dědek C2B, Petra Ziková C2A, Barbora Hudcová C2B, Josef Melich C2A, Michaela Lejnarová C2B, Matouš Přívora V5A, Zuzana Keltnerová C2A, Markéta Havránková C2A, Julie Posseltová V1A, Kristýna Terčová C3A, Pavla Krtilová C2B, Daniel Dvořák C2B, Kateřina Kratochvílová C3A, Martina Kopecká C2A, Petra Kočovská C2A, Vojtěch Jeřábek V3A, Pavel Pícha C2B, Alena Králiková C2B, Libuše Holoubková C2A