Soutěž v Sherwoodu – otázka č. 5
10
31
Vložil(a)
31.10.2011 13:20
Pátá soutěžní otázka představí vanilovník plocholistý (Vanilla planifolia). Tato liánovitá orchidej, zvaná též vanilka pravá, náleží do čeledi vstavačovitých (Orchidaceae). Pochází z oblasti jihovýchodního Mexika a Guatemaly.
Tento druh orchideje je hmyzosprašný. Udává se však, že opylována může být i některými druhy kolibříků. Rostlina kvete asi 24 hodin. V této době musí dojít k opylení, aby se vytvořily plody. Dosahují délky 15 až 30 cm, zpočátku jsou zelené, následně žloutnou a závěrem hnědnou. Zralé plody vyplněné tmavohnědou mazlavou intenzivně vonící látkou představují koření zvané vanilka. Jedná se o jedno z nejdražších koření na světě. V obchodní terminologii se používá označení vanilkové „lusky“ či „tyčinky“. Vanilku znali již původní obyvatelé jihovýchodního Mexika, Toltékové a Aztékové. Sloužila tehdy jako přísada při přípravě nápojů z kakaových bobů a čokoládových placek, dále jako léčivý prostředek a tonikum. Do Evropy bylo toto koření poprvé dovezeno v první polovině 16. století a až do poloviny 19. století bylo výhradním producentem Mexiko (což znamenalo celosvětový monopol pro Španělsko). Nyní se pěstuje téměř v celých tropech. Vanilka se používá v potravinářském průmyslu a v kuchyni při přípravě sladkých jídel, především moučníků, pochutin jako je zmrzlina, čokoláda a výrobky z ní, pudinky apod. Je také součástí řady nealkoholických i alkoholických nápojů. Hlavním průmyslovým odběratelem vanilky jsou firmy Pepsi-Cola Corp. a Coca-Cola Corp., které vanilkou ochucují své hlavní produkty Pepsi-Colu a Coca-Colu. Ročně spotřebují kolem 40 tun. Další uplatnění nachází extrakt z vanilky při přípravě voňavek a parfémů. Lidové léčitelství využívalo vanilku při horečce, při poruchách nervového systému, pro zlepšení trávení, také jako afrodiziakum. Vanilka byla zvláště ceněna jako prostředek k léčbě chudokrevnosti. Dnes ji již s výjimkou některých přírodních léčitelů medicína nepoužívá.
|
Vanilovník – otázka č. 5
A) Příjemnou vůni a sladkou chuť vanilky způsobuje aromatický fenolický aldehyd – vanilin. V bývalém Československu byla v polovině 20. století vyvinuta a patentována syntetická náhražka. Napiš název a vzorec této sloučeniny.
B) Vanilovník plocholistý bylo přes veškéré úsilí obtížné rozšířit po světě jako kulturní rostlinu, nakonec se to přeci jen podařilo. Dokážeš zjistit, co umožnilo vanilovník pěstovat i mimo oblasti jeho původního výskytu?
C) Nesprávně se plod vanilky označuje jako vanilkový „lusk“. Jaké je správné botanické označení plodu vanilovníku?
D) Jednotlivé druhy vanilky se označují podle místa původu (např. vanilka tahitská, madagaskarská). Odkud pochází bourbonská vanilka?
E) Největším producentem vanilky je v současné době čtvrtý největší ostrov na světě. Podílí se na světové produkci 50 %. O který stát se jedná?
Nápověda: B, D, E
|
Pepřovník – správné odpovědi – otázka č. 4
A) Kurkumin, beta-karoten, koenzym Q-10, vitamín B6 - pyridoxin, organicky vázaný selen, aminokyseliny.
B) Podporuje tělesné touhy, proto měla vůči němu středověká církev výhrady a za-kázala ho používat v klášterech.
C) Alexandr Makedonský
D) Černý pepř se sklízí těsně před dosažením zralosti. Kuličky pepře se nechají den při pokojové teplotě, aby proběhla fermentace (= oxidace tříslovin v obalu plodu, způsobuje zčernání obalu pepře). Druhý den probíhá sušení na slunci. Bílý pepř se sklízí teprve, když všechny plody mají jasně červenou barvu. Kuličky se ponoří do pomalu tekoucí vody až na jeden týden. Slupka se naruší a může se strojně oddělit. Zelený pepř se sklízí dříve, než začnou bobule červenat. Neprobíhá fermentace, ale plody se ihned suší teplým vzduchem nebo se nakládají do slaného nebo kyselého nálevu. Podobně se získává červený pepř, sklízí se na počátku vybarvování kuliček do odstínů červené.
Úspěšní řešitelé otázky č. 4:
Karolina Krajcová C2B, Matouš Přívora V5A, Julie Posseltová V1A, Vilém Dědek C2B, Libuše Holoubková C2A, Pavel Pícha C2B, Alena Králiková C2B, Michaela Lejnarová C2B, David Hájek C2B, Zuzana Keltnerová C2A, Daniel Dvořák C2B, Petra Ziková C2A, Josef Melich C2A, Martina Kopecká C2A, Kateřina Kratochvílová C3A, Vojtěch Jeřábek V3A, Michaela Dohnálková C2A, Kristýna Terčová C3A, Barbora Hudcová C2B, Pavla Krtilová C2B