Projekt Jizerské hory
10
24
Vložil(a)
24.10.2011 20:25
Tak máme za sebou 7. ročník pracovně naučného pobytu v Jizerských horách. Ačkoliv je sedmička tradičně šťastné, naději probouzející číslo, naráželi jsme při organizaci letošního projektu od začátku na samé těžkosti. Už výběr třídy a stanovení možného termínu nám přinesly při tradiční nabitosti našeho kalendáře akcí zkoušku z kombinatoriky, při níž se nám kouřilo z hlavy. Když jsme nakonec prvním testem prošli a říkali jsme si, že máme pro letošek projekt Jizerky tak říkajíc „pod střechou“, ukázalo se, že skutečné problémy teprve začínají. Naše očekávání, že žáci s nadšením uvítají možnost strávit za tři dny práce v lesní školce několik romantických, ba dobrodružných dní na horské chalupě z počátku 18. století, jejíž současné vybavení to původní tři sta let staré převyšuje snad jen tím, že na záchodě najdete toaletní papír (čerti vědí, co tam měli k dispozici staří horalé), vzalo velmi rychle za své. Představa pobytu v chatě se suchým záchodem, bez koupelny, dálkového či alespoň ústředního topení, tekoucí vody a elektřiny žáky, a jak se záhy ukázalo především rodiče, přímo vyděsila. K tomu se pár dní před odjezdem přidala změna počasí a poměrně zlověstná předpověď jeho dalšího vývoje. Kombinace očekávaného nepohodlí, za něž má být ke všemu zaplaceno fyzickou prací, a nevlídného počasí počínala v ledaskom budit panickou hrůzu… Pod jejím vlivem se pak mládež, často kritizovaná za své chování, bezohlednost, sobeckost, lenost, nestálost, nezájem, zhýčkanost a změkčilost, změnila v chudáčky, které nutí nerozumní učitelé fyzicky pracovat a snášet nepohodlí, navíc v sychravém podzimním počasí. A chudáčků je potřeba se zastat, omluvit je, zachránit je. Umožnit jim, aby dělali to, co dělají den za dnem: sedět ve škole a odpoledne se připravovat na další vyučování. Do školy chodí rádi a celý den pozorně sledují výuku a Facebook zapnou odpoledne zaručeně až tehdy, když řádně splnili všechny školní povinnosti. A tak je to dobře, protože se mají přece především vzdělávat, ne jezdit po projektech, zvláště ne takových, kde není zajištěna ani elementární hygiena!
Domníváme se, že je správné, aby škola mimo školní budovu organizovala pouze takové aktivity, u nichž se dá předpokládat, že se k nim žáci ve svém mimoškolním životě nedostanou. Výšlapy po Českém ráji organizované z chatiček v kempu all inclusive nebo výjezdy s cestovními kancelářemi dostupné prakticky komukoliv kdykoliv mají jistý poznávací, avšak téměř nulový výchovný potenciál. Samozřejmě, pro učitele je organizace podobných akcí relativně nenáročná a spočívá více méně ve vydávání pokynů, v kolik hodin se mají dostavit na snídani nebo kde je sraz před odchodem na Trosky. Ovšem své vlastní poslání, které spočívá v rozvíjení žáka, v dosažení pozitivních změn v jeho chování, prožívání a postojích, učitel při takové akci spíše neplní, neboť žáci dostanou stěží příležitost dělat něco nového, dostat se do neobvyklých situací, které by museli řešit, komunikovat jinak, než jak běžně mezi sebou komunikují, poznat svoje silné a slabé stránky, překonávat sami sebe atd. Že se učitel při podobných podnicích dobrovolně degraduje do role dozorce, v níž těžko naplno uplatní odborné pedagogické vzdělání, je zřejmé… Úkolem pedagoga je záměrně navozovat pedagogické situace bohaté na formativní prožitky v kolektivu vrstevníků a poskytující dostatek příležitostí k rozvoji kompetencí. Neexistuje žádný pedagogický důvod, aby učitelé suplovali cestovní kanceláře, nebo aby se dokonce spolu s žáky stávali jejich zákazníky. Že se člověk nejefektivněji rozvíjí a posouvá vpřed především svou vlastní aktivitou, je nezpochybnitelné. Žák má být aktivním subjektem, nikoliv pasivním objektem výchovně vzdělávacího procesu. To platí pro vyučovací hodinu stejně jako pro mimoškolní akci.
A jak tedy nakonec proběhl náš letošní týden na jedné z Mariánskohorských bud? Až neuvěřitelně zdařile! Po prvních rozpacích se žákům na chalupě přeci jen zalíbilo. Zjistili, že i přes absenci elektřiny se dá rozsvítit – jen je nutné nalít olej do lampy a škrtnout sirkou, že nemusí mrznout, neboť je možné si zatopit – jen je nutné nasekat dříví a trpělivě rozdělat oheň, že je možné se umýt - jen je nutné dojít ven k potoku, nebo si ohřát vodu v hrnci, že je možné se najíst – jen je nutné si uvařit, že je možné všecko tohle zvládnout – jen je nutné si navzájem pomoci a efektivně se domluvit, že je možné i v relativním nepohodlí více než příjemně relaxovat – jen je nutné nejdřív něco vykonat, že je zkrátka možné se i na chatě bez vymožeností civilizace cítit dobře, pobavit se a užít si legraci – jen je ovšem nutné najít odvahu, překonat vrozenou pohodlnost a vypravit se tam. Zprostředkovat žákům tyto zážitky přirozeně stojí učitele ohromné množství energie: sami musejí jít příkladem, fyzicky pracovat, musejí žáky přesvědčovat a povzbuzovat, pomáhat jim překonávat nesnáze, důkladně všechny činnosti plánovat, musejí se sami vzdát pohodlí, nároku na odpočinek, musejí mít odvahu nést riziko, že se jejich odhodlání dělat svou práci dobře setká s nepochopením okolí.
Jsem rád, že takové učitele naše škola má. Letos v Jizerských horách byli těmi, kdo se nenechali zviklat a šli dělat to, o čem jsou přesvědčeni, že je správné, kolegové Radka Olivová a Roman Bartoníček. Že svou práci vykonali skvěle, jistě potvrdí třída C2B, která v Jizerkách pod jejich vedením odvedla kus poctivé práce v lesní školce v Josefově Dole a která s nimi přes všechny případné počáteční obavy prožila několik hezkých dní plných vzájemného poznávání, objevování nového, práce i zábavy. Nakonec příslovečná sedmička nezklamala a mimořádné úsilí a nasazení obou kolegů odměnila. Náročná akce se přes počáteční nepřízeň okolností přeci jen vydařila.
Závěrem děkuji třídě C2B za vykonanou práci i vzorné chování v průběhu celého projektu a přeju jí další vydařené akce.
Jiří Posselt
Hodnocení žáků:
Kdybych měl hodnotit projekt Jizerské hory, napsal bych nejspíš toto: Skvělé pro semknutí kolektivu a vzájemné poznání, a to jak mezi studenty, tak mezi kantory. A rozhodně neopakovatelný zážitek.
David Kupr
Pobyt v Jizerských horách se mi velice líbil. Podmínky v přírodě a na chatě bez všech technických vymožeností nás přiměly, abychom spoléhali jednak sami na sebe, jednak na své spolužáky. Byl to další zážitek s mou třídou, ráda bych ho znovu zopakovala. :)
Karolina Krajcová
Až na studenou vodu a kadibudku se mi zdál skoro týden v Jizerkách velice poučný a i zábavný. Prožil jsem si a vyzkoušel, jaké to je žít bez elektřiny. Mně to vyhovovalo a klidně bych to zkusil znova.
Šimon Vojtěch
|
|
Můj komentář k Jizerkám? :) Jizerské hory v podání naší třídy byly podle mého názoru zatím nejlepší školní akcí, kterou jsme jako třída podnikli. Na počátku to s celým výletem vypadalo dosti bledě, jelikož se nikomu z nás nechtělo trávit 6 dní na horské chatce z 18. st. bez elektřiny, teplé vody a naděje na civilizaci. Nakonec jsme ale odjížděli v celkem hojném počtu 25 ne zrovna nadšených pracantů. Cestu jsme absolvovali vlakem a už tam se nám celá akce začínala líbit, ale jen do té doby, než jsme uviděli ten snad největší kopec, jaký si dokážete s 15 kilogramovou krosnou na zádech představit, ale i ten jsme nakonec překonali a ubytovali jsme se v našem dočasném zálesáckém bydlišti, kde jsme měli trávit následujících 6 dní. Hned první den začal krásným, ale ledovým ránem, do kterého jsme se probudili. Hned po snídani jsme se vydali do lesní školky, kde jsme pleli záhonky a navzájem se ještě lépe poznávali. Každý následující den byl svým způsobem stejný, ale plný legrace a společných zážitků. I přes počáteční nechuť jsme si náš pracovní týden velmi užili a zakončili ho třešničkou na dortu v podobě výtečných borůvkových knedlíků, kterých někteří z nás dokázali spořádat i sedm.
Pavla Krtilová
Mně osobně se pobyt v Jizerských horách velmi líbil. Nejdříve jsem měla obavy z podmínek, které nezněly příliš pozitivně (pobyt bez teplé vody a elektřiny). Nakonec se ukázalo, že to není až takový problém a dá se to zvládnout. Jsem ráda, že jsem se této akce zúčastnila, protože jsem se opět přesvědčila o našem kolektivu, který drží při sobě a umí si pomáhat. Díky naší paní učitelce byla atmosféra po celý náš pobyt vynikající. Jsem ráda, že jsem mohla paní učitelku poznat i mimo školu. :)
Alena Králiková
Díky, bylo to pěkné. Nakonec jsem ráda, že jsem jela.
Petra Bojkovská
I když jsem zpočátku byla (možná jako většina ostatních) trochu nemile překvapená podmínkami, do kterých jsme se vydali, brzy jsem se aklimatizovala a poznala, jaké kouzlo chata má. Ta atmosféra topení v kamnech a svícení petrolejovými lampičkami je krásná. Okolní lesy jsou mnohem čistší, než na jaké jsem zvyklá. To, že na tento týden budu ráda vzpomínat, udělalo hlavně to, s jakými lidmi jsem ho mohla strávit a co jsem díky nim zažila. :-) O legraci nebyla nouze v žádnou denní hodinu. :-)
Denisa Nováková
Projekt v Jizerských horách se mi líbil, naučilo mě to pár věcí. Pracovalo se dobře ve školce pro stromky, ale myslím, že ten týden tam stačil.
František Pazderka
Další fotky z projektu naleznete na Facebooku GJO nebo ve Fotogalerii.