Soutěž v Sherwoodu – otázka č. 4
10
16
Vložil(a)
16.10.2011 19:20
V této soutěžní otázce představíme užitkovou rostlinu pepřovník černý (Piper nigrum). Jedná se o stálezelenou popínavou rostlinu vzdáleně připomínající chmel. Dorůstá délky až 15 metrů a může se dožít až 60 let.
Pochází z jihozápadní Indie, kde původně rostla na svazích pohoří Západní Ghát. V současné době se pěstuje v řadě tropických zemí, zejména v jihovýchodní Asii, ale i v Brazílii. Plodem je pepř černý, jenž se sklízí v nedozrálém stavu. Poprvé jej popsal ve svém cestopise Marco Polo. Největším světovým vývozcem pepře je Vietnam. Jedná se o nejrozšířenější koření, používané ve všech kuchyních. Plody pepřovníku se sklízejí v různých stupních zralosti a procházejí jiným procesem zpracování, což poskytuje pro využití v kuchyni více „druhů“. Při přípravě jídel se též setkáváme s barevným pepřem, což je směs pepře černého, bílého, zeleného a růžového. (Podobné je to s čajem: černý, zelený, bílý → tři „druhy“ ze stejné rostliny.) Labužníci pepří zásadně čerstvě utlučeným nebo umletým pepřem, protože je důležitá nejen ostrá chuť, ale i příjemná vůně. Některé národy jsou známé nadužíváním pepře. Příkladem je Bulharsko, kde je pepř součástí téměř všech národních pokrmů (např. kabapčety). Známé je rovněž místní lidové rčení „Pepříš jako Kanchev“, kdy byl tento nižší šlechtic vyhlášený spotřebou tohoto koření stejně tak jako milenek. Přestože se dnes pepř téměř výhradně používá k přípravě slaných pokrmů a mas, dříve se přidával i do perníků. Ostatně perník má svůj název právě od pepře: z latinského piper vzniklo slovanské pЬpЬrЬ, které nám dalo slova peprný a perný (perný = vlastně peprný den). Perník bylo pečivo z mouky, medu a pepře. Srovnej i německé Pfefferkuchen (= pepřový koláč). Pepřovník černý obsahuje štiplavou silici piperin. Usnadňuje trávení, má konzervační a bakteriostatické účinky. V indické medicíně se využíval pro léčení chorob oběhového systému a jater.
|
Pepřovník – otázka č. 4
A) Pepř černý obsahuje alkaloid piperin, který zvyšuje vstřebávání a biologické využití některých pro člověka důležitých chemických látek. Napiš, o které chemické látky se jedná (alespoň 3).
B) Středověká církev zakazovala používat pepř černý v klášterech. Objasni důvod.
C) Jako první přivezl pepř černý do Evropy syn Filipa II. a dcery épeirského krále Neoptolema. O koho se jedná?
D) Různými technologiemi lze z pepřovníku černého získat 4 „druhy“ pepře. Jak se liší načasováním sběru a způsobem zpracování?
|
Ananasovník – správné odpovědi – otázka č. 3
A) Bromelin má silné protizánětlivé účinky a schopnost rozkládat fibrin, což příznivě ovlivňuje srážlivost krve. Dále se podílí na štěpení bílkovin, tudíž podporuje trávení. Dokáže také urychlit léčbu otoků, abscesů, pohmožděnin, výronů a vředů.
B) Havajské ostrovy (ananas je typickým vývozním produktem již několik staletí)
C) Ve svém státním znaku má ananasovník Keňa.
D) Prvně byl ananasovník popsán a pro Evropu objeven Kryštofem Kolumbem.
E) Slovo ananas pochází z jazyka jihoamerických indiánů.
Úspěšní řešitelé otázky č. 3: Karolina Krajcová C2B, Vilém Dědek C2B, Matouš Přívora V5A, Barbora Hudcová C2B, Kateřina Kratochvílová C3A, Michaela Lejnarová C2B, Julie Posseltová V1A, Zuzana Keltnerová C2A, Huynh Dang Khoa V2A, Petra Ziková C2A, Petra Kočovská C2A, Josef Melich C2A, Markéta Havránková C2A, Kristýna Terčová C3A, Daniel Dvořák C2B, Jana Chvalovská C2A, Martina Kopecká C2A, Eliška Lindnerová C2B, Vojtěch Jeřábek V3A, Libuše Holoubková C2A, Jana Turková C2A, Barbora Semotánová C2A