Soutěž v Sherwoodu – otázka č. 2 a bonus navíc pro úspěšné řešitele
9
19
Vložil(a)
19.9.2011 13:07
V druhé soutěžní otázce se dozvíme něco více o skořicovníku. Další lákavou odměnou pro úspěšné řešitele naší soutěže bude návštěva gymnázia v Teplicích, kde si rozšíří obzory při prohlídce moderního skleníku a bioparku.
Skořicovník pravý (Cinnamomum verum)
Středně vysoký, stálezelený tropický strom původem z Asie. Skořice je aromatická vnitřní část kůry skořicovníků. Je léčivá, vyrábí se z ní silice, tinktury a olej. Má kořenně nasládlou chuť a příjemnou vůni. Ovlivňuje chuť k jídlu, celkově osvěžuje a podporuje trávení. Kůra po usušení tvoří charakteristické tenké svitky, okraje se svinují dovnitř, takže vznikají jakési dvojruličky. V potravinářství se ve většině zemí používá prášková skořice, která se přidává zejména do sladkých pokrmů, do pečiva a cukrářských výrobků. Může se však využívat i skořicová kůra vcelku (např. v Indii se smaží v horkém oleji). Do masitých pokrmů se přidává skořice v asijské, latinskoamerické, arabské i španělské kuchyni. V likérnictví se uplatňuje při výrobě žaludečních, kořeněných a bylinných likérů a vína. Sloučenina obsažená ve skořici bývá součástí některých parfémů přírodní, sladké nebo ovocné vůně. Používá se také jako fungicid, insekticid a inhibitor koroze oceli. Zmínky o skořicovníku pochází již z Číny 4000 let před n. l. Jako léčivo i aromatickou přísadu ji používali již staří Egypťané. Také ve starověkém Řecku byla skořice známá a Řekové přikládali jejím léčebným účinkům velký význam, avšak netušili, odkud pochází. I sám Aristoteles se domníval, že ji z neznámých zemí přinášejí obrovští ptáci, jimž ji z hnízd s nasazením života loupí odvážní Arabové.
|
Skořicovník – otázka č. 2
A) Pojmenuj ostrovní stát v Indickém oceánu, odkud pochází nejkvalitnější skořice.
B) Prvním Řekem, který skořicovník spatřil na vlastní oči, byl Aristotelův žák a velký vojevůdce. Víš, o koho se jedná?
C) Vysvětli cizí pojmy fungicid, insekticid a inhibitor.
D) Skořice ničí larvy jednoho druhu obtížného hmyzu, podaří se ti zjistit kterého?
Nápověda:
Hřebíčkovec a kapara – správné odpovědi – otázka č. 1
A) Kapary mají blahodárný vliv zejména na žaludek, játra a ledviny.
B) Kapary jsou nerozvinutá poupata květů keře kapary trnité, naložená v soli nebo solném nálevu. Hřebíček je sušený kalich s poupětem hřebíčkovce vonného.
C) Místem prvního výskytu hřebíčkovce jsou Molucké ostrovy.
Úspěšní řešitelé otázky č. 1:
Karolina Krajcová C2B, Markéta Havránková C2A, Vilém Dědek C2B, Kristýna Terčová C3A, Barbora Hudcová C2B, Daniel Dvořák C2B, Michaela Lejnarová C2B, David Hájek C2B, Zuzana Keltnerová C2A, Dominika Vašíčková C2A, Dominik Kruliš C2A, Jana Turková C2A, Michaela Dohnálková C2A, Lucie Dudlová C2A, Barbora Semotánová C2A, Petra Ziková C2A, Pavla Krtilová C2B, Josef Melich C2A, Eliška Lindnerová C2B, Barbora Losenická C2A, Šimon Balham C2A, Michaela Pospíšilová V7A, Matouš Přívora V5A, Libuše Holoubková C2A, Pavel Pícha C2B, Kateřina Kratochvílová C3A, Julie Posseltová V1A, Martina Kopecká C2A, Nikola Pazderová C2B