Vyhledávač

  
Loading

Články

Vítám vás na novém webu

12 28

Vložil(a)
28. prosince 2010  RssIcon

Vítám vás na novém webu gymnázia a doufám, že se vám líbí a bude se vám na něm dobře orientovat. Za případné chyby či nedostatky se samozřejmě omlouvám – samozřejmě budu ještě nějaký ten čásek web upravovat a dolaďovat. Práce je na něm ještě dost, ale to bude pořád. Takže veškeré vaše připomínky a hlášení nedostatků rád uvítám. Už na něj koukám dost dlouho na to, abych získal občasnou slepotu…

Rád bych nyní napsal, proč jsem volil DotNetNuke (na kterém je tento web založen) a jaká byla cesta k novému webu. Každá z otázek, kterou jsem si položil a musel vyřešit vypadá jednoduše, ale rozhodování jednoduché nebylo. Spousta věcí se musela ozkoušet, otestovat co to udělá, když…

  1. První a nejdůležitější byla otázka, zda přemigrovat články ze starého webu do nového, či ponechat starý web jako archiv. Migrace dat je časově náročný úkol, při kterém musíte vyexportovat data ze starého webu, zjistit datové struktury, namapovat datové struktury starého webu na datové struktury nového webu a pak provést import dat do nového webu. A k tomu musíte změnit odkazy ve všech článcích – a to jak na jiné články, tak na obrázky a fotografie. Tolik času u své práce nemám (a nelze migrovat stylem, že dnes udělám kousek, když mám chvilku času, za týden zase, pak zase za dva dny – ono pak trvá nějakou chvíli než se do problému zase dostanete). Takže jsem se rozhodl vytvořit nový web a starý web ponechat jako archiv článků s tím, že pokud jednou bude potřeba a čas (ten hlavně) může dojít k migraci starých článků.
  2. Druhou otázkou bylo, jaký zvolit framework pro správu webu. Starý web byl vytvořen v PhpRS frameworku, který běží pod MySQL. Je to systém, který měl dva vývojáře a už více jak dva roky na něm nebyla provedena žádná úprava, navíc je zastaralý funkčně a poslední aktualizace, kterou prováděl předchozí správce se nepovedla. Uvažoval jsem takto: pokud použiji framework, který poběží pod PHP, pak samozřejmě bude používat novější verzi PHP i MySQL a tím bych beze všech pochybností dokonale starému webu “rozhodil sandál”. O tom že by nový web běžel na druhém serveru se uvažovat nedalo, protože druhý server jsme získali až teď v září – a navíc by to přineslo provozní komplikace, celkem zbytečně. A pak už zbývala jen druhá možnost - platforma .NET. A tady jsem si musel položit následující podmínky: ta první, že systém musí jít nainstalovat do stávajícího root adresáře a koexistovat bez problémů se starým webem; ta druhá, že samozřejmě musí podporovat češtinu; a ta nejdůležitější – tento systém musí mít takovou vývojařskou základnu, aby nedošlo k tomu co u PhpRS – to znamená, že po nějaké době vývoj a podpora ustrne; a samozřejmě to musí být Open Source, protože systémy CMS pro profesionální použití stojí nemalé peníze.
  3. Třetí otázka zněla, zda použít blogovací systém nebo CMS (Content Management System, také nazývaný Web Content Management Platform). Samozřejmě spousta blogovacích systémů poskytuje slušný komfort pro publikaci, ale jejich možnosti jsou omezené v podstatě na publikování článků a statických stránek a přece jen na gymnáziu se pracuje s dokumenty a postupem času se mohou nároky na web zvyšovat a tady blogovací systémy brzo narazí na svoji hranici. Ale zase to lákalo – bylo by to jednoduché a rychlé a snadné na údržbu… Ke konečnému rozhodnutí jsem musel prolézt spousty blogovacích i CMS systémů a zjistit, co který umožňuje. Při konečném rozhodnutí jsem dlouho váhal. Rozhodl jsem se – a doufám, že správně - že zvolím CMS systém, vždyť z něj mohu použít vždy jen to, co je potřeba.
  4. Následující čtvrtá otázka celkem logicky zněla, jaký CMS tedy použít, vzhledem k podmínkám, které jsem si stanovil v bodě dvě. Opět jsem prošel spousty bezplatných CMS systémů, zkoušel jejich možnosti a pročetl spousty recenzí a diskuzí. Nakonec se “vylouply” dva CMS systémy Joomla a DotNetNuke. Zkoušel jsem si oba instalovat, nastavovat a hledal jejich možnosti. Oba systémy jsou dobré, ale Joomla je přece jen jednodušší – spíše blogovací systém. Joomla však hlavně nesplňovala základní podmínku – koexistenci se starým webem – používala jeho adresáře a navíc s češtinou to nebylo nejlepší. Takže jsem měl vítěze – DotNetNuke… Tento Open source je instalován na 600 000 webech, má komunitu o asi 800 000 členech a má asi 8000 vývojářů či vývojových týmů. K tomuto systému se leccos dá sehnat zadarmo, ale také se dají různé moduly či skiny zakoupit (ceny se pohybují od 50 do 100 dolarů, což opravdu nejsou žádné závratné sumy), ovšem myslím, že zakupovat nebude nic potřeba.
  5. A teď přišla další fáze – faze testování a zkoušení na svém počítači. Musel jsem ozkoušet instalaci, upgrady, zálohování a obnovení. Musel jsem vniknout do logiky ovládání tohoto systému, pochopit co a kde a jak se nastavuje (a ještě pořád se budu učit!). Naštěstí je na webu opravdu k nalezení spousty informací díky té obrovské komunitě.
  6. A přišlo na lámání chleba… Musel jsem zkusit ostrou instalaci na webový server… A že jsem si pohrál! Ne proto, že by instalace byla problematická, spíše proto, že na serveru nebylo předcházejícím správcem vše korektně nainstalováno a musel jsem opravit instalaci ASP.NET a samozřejmě se našly drobné zádrhele. Když jsem tedy úspěšně nainstaloval DotnetNuke na webový server, tak jsem zjistil, že nefunguje systém Bakalář. Tam jsem musel zasáhnout do web.config souboru DotNetNuke. Protože rád hraju na jistotu, tak jsem nechal DotNetnuke měsíc běžet v ostrém provozu, aniž bych ho nějak upravoval a vkládal do něj data. Zkusil jsem upgrade za provozu a vše bylo OK. A pak jsem DotNetNuke vymazal a zkusil vše znova a opravdu naostro. Tentokrát bylo vše bezproblémové a snadné. Jenže se začaly objevovat problémy na datovém disku a tak jsem nejprve musel vyřešit tohle, než jsem začal do nového webu “ládovat” data.
  7. A tak v poslední fázi přišlo vybudování layoutu, struktury, hierarchie a následně naplnění základními daty. Dnešní skiny působí lehkým a vzdušným dojmem, a proto jsem samozřejmě musel vše udělat vzdušně a hlavně logicky (starý web už byl takovou nepřehlednou míchanicí). Snad se to povedlo a web je přehledný. Samozřejmě se ještě nějakou chvíli bude struktura a obsah měnit a upravovat, k čemuž doufám přispějete i vy – jeho uživatelé.

Takže sami vidíte, že cesta k novému webu nebyla jednoduchá. Pokud by se jednalo o čistě nový web, tak by se samozřejmě vše zjednodušilo. Ale co je v životě jednoduché, že? Skoro vše, až na předposlední fázi (která musela probíhat na webovém serveru) jsem dělal ve svém volném čase, protože v normální pracovní době se to prostě nedalo. No vidíte to - z pohledu normálního uživatele to vypadá, jako že “ten správce vlastně jen sedí u PC, občas něco nainstaluje a jinak nic nedělá”.

Postupně budou následovat další informace a rád bych také udělal malé školeníčko pro přispěvatele, protože k publikování na na našem webu lze použít Windows Live Writer – jeden z nejlepších blogovacích nástrojů, kterým můžete publikovat svoje články na různé weby.

P.S.

Tento nový web jsem uvedl do života v nehotovém stavu. A to z jednoho prostého důvodu: čas. Kdybych ho chtěl pustit v perfektním stavu, nebyl by ještě dlouho. Takže se za pochodu budou odlaďovat chyby a nedostatky a přidávat další funkce. Využil jsem vánočních prázdnin a dal jsem dohromady to nejdůležitější.

Tags: web , dotnetnuke
Kategorie: Různé
Umístění: Blogs Parent Separator Webmaster