Soutěž v Sherwoodu - otázka č. 17
5
17
Vložil(a)
17.5.2011 10:14
Další soutěžní rostlina ze zimní zahrady GJO:
Granátovník obecný
Granátovník obecný (Punica granatum)
Jiný název marhaník granátový. Jedná se o prastarou ovocnou dřevinu subtropů. V kultuře se pěstuje již 5000 let. Pochází původně z malého ostrova Sokotra u pobřeží Somálska, kde byl endemitem. Odtud jej lidé rozšířili přes Írán do celého Středomoří. Pěstuje se ale i v Indii, Argentině, USA a po celé Asii.
Rostlina má výrazné červené květy, které připomínají kalichy. Plodem granátovníku je bobule – granátové jablko. Je označováno jako symbol plodnosti, hojnosti, přátelství a lásky. V kožovitém oplodí je hustě namačkáno 700 až 1200 granulí tvořených podlouhlým semenem obklopeným křehkým a šťavnatým arilem purpurové barvy. Z granátového jablka se využívá především šťáva, ze které se dělá řada koktejlů a džusů, nejznámějším nápojem je orientální nealkoholický nápoj šerbet. Známý je také sirup grenadina, který se často používá v koktejlech. Ze stromu lze sklidit až 50 kg plodů. Granátové jablko bylo podle tradice oním jablkem sváru, jež bylo s nápisem „Té nejkrásnější“ vhozeno mezi bohyně Héru, Athénu a Afroditu.
|
Z listů granátovníku se připravuje chutný čaj, a protože květy, slupky nezralých plodů, kořeny a kůra obsahují barvivo, barvily se jím koberce a látky. Ze semen lze lisovat olej. Granátovník poskytuje i velmi kvalitní a tvrdé dřevo, využívané hlavně v řezbářství. Byl využíván také v léčitelství.
Latinský název Punica granatum mohl být odvozen dvojím způsobem: 1) punica mohlo znamenat kartaginský původ, nebo 2) červenou barvu.
Granátovník – otázka č. 17
A) Najdi alespoň dvě slova, která mají souvislost se strukturou či tvarem
granátového jablka.
B) Šťáva z granátových jablek se v některých zemích používá k vyhubení
střevních parazitů. O které endoparazity se jedná?
C) Granátové jablko je symbolem jedné španělské provincie. Mapa napoví,
o kterou provincii se jedná.