Fotokroužek na GJO
10
11
Vložil(a)
11.10.2015 21:09
Od září letošního roku na Gymnáziu Jiřího Ortena funguje pro vážné i méně vážné zájemce o digitální i klasickou fotografii fotokroužek, který se snaží kombinovat umění digitální fotografie a krásu klasické práce s filmem a v temné komoře. Iniciátorem byl správce počítačové sítě Zdeněk Oliva, který se o založení fotokroužku již dlouho snažil, avšak v potřebném měřítku svou snahu mohl zrealizovat až na konci minulého školního roku. Prvotním impulsem bylo seznámit děti a studenty, kteří povětšinou znají jen práci s automatickým nastavením fotoaparátu, s efektivnějším způsobem pořizování fotografií i jejich úpravou a postprodukcí. Nejprve šlo o problém finančního zajištění. Sponzoring několik oslovených firem odmítlo, avšak koncem roku se sama ozvala společnost ICZ a.s., kterou již dříve oslovil Zdeněk Oliva, avšak napoprvé neúspěšně, a nabídla naší škole celoroční propagační partnerství s částkou 100 000 korun, která mimo jiné umožnila také právě pořídit nezbytné vybavení fotoateliéru. Za tuto formu spolupráce patří společnosti ICZ a.s. místo v ročence Gymnázia Jiřího Ortena i reklamní 'banner' v tělocvičně školy. „Je ojedinělé, aby se zaměstnanci školy podařilo sehnat finanční dar v tak vysoké výši. Úsilí a výsledku pana Olivy si velmi vážíme,“ uvedl ředitel školy Vladislav Slavíček. Otázkou bylo, jak dobře a účelně vybavit fotoateliér, na který byla vyčleněna místnost bývalé keramické dílny, která se přesunula do větších prostor. Místnost byla svépomocí vymalována a koberec do ní zakoupila škola. O pomoc s výběrem vhodného vybavení byl požádán profesionální fotograf Richard Beneš, který nejen poradil s výbavou, ale nyní mezi studenty přibližně jednou za čtrnáct dní dochází a seznamuje je s dalším uměním fotografie. Na dobu neurčitou také škole zapůjčil digitální zrcadlovku Pentax a externí blesk. V průběhu prázdnin byla do fotoateliéru zakoupena tři světla, tři výměnná pozadí, fotostan, fotografický stůl, odpalovací jednotky, expozimetr a kvalitní fototiskárna EPSON. Na začátku září byl také nainstalován kalibrovaný IPS monitor. V červnu loňského roku byla navázána spolupráce s firmou FOXCON, která přislíbila finanční dar ve výši 10 000 korun na dovybavení ateliéru. Ze studentů stáli na začátku fotografování na naší škole Barbora Vítová a Štěpán Král. Bára Vítová minulý rok v červnu vystavovala některé ze svých fotografií v knihkupectví Kosmas a její díla jsou nyní k vidění ve vestibulu školy.
Se začátkem letošního školního roku přišel na GJO nový učitel fyziky a matematiky, Mgr. Jiří Černohorský, zajímající se o restaurování historických fotografií, klasickou techniku fotografování a staré fotoaparáty. Fotokroužku se také ujal a společně se Zdeňkem Olivou učí žáky základům i pokročilejším metodám fotografie. Z jeho iniciativy také v nejbližší době vznikne temná komora, kde bude možné vyvolávat snímky klasickou cestou. Tuto komoru financovali soukromí sponzoři.
Cílem fotokroužku je mimo jiné dokumentovat dění ve škole a naučit se produktové fotografii, aby bylo možné fotografovat výrobky z hodin výtvarné výchovy, ať už keramiku, nebo obrazy a jiné výtvory žáků. Produktová fotografie vzniká na tzv. fotografickém stole – a ten náš již měl možnost se osvědčit. Lukáš Kačer, bývalý učitel našeho gymnázia, zde zorganizoval produktové fotografování stavebnice Merkur.
Na Gymnáziu Jiřího Ortena, moderně vybavené škole, se setkává generace nejnovějších počítačových technologií a stará technika z dob našich babiček a dědečků, která, ač pro nás tak zdánlivě „primitivní“, dokázala vytvořit fotografie vysoké kvality, které dodnes obdivujeme. Umění fotografie bylo v minulosti chápáno jinak než dnes, kdy má každé malé dítě kompaktní přístroj a každý z nás může vše dokumentovat na své chytré telefony nebo jiná elektronická zařízení jen jediným zmáčknutím tlačítka či přiložením prstu. Fotokroužek našeho gymnázia tak studentům pomáhá lépe chápat souvislosti i rychlost vývoje okolního světa a učí je, že ne vše lze vyřešit pomocí „automatu“, vlastní rozum že je k nezaplacení a že mezi cvaknutím spouště a výslednou fotografií je mnoho práce, kterou si dnes ne všichni plně uvědomují.
Autor: Martina Veberová
Text otištěn v Kutnohorském deníku (8. října 2015)
fotograf Richard Beneš