Soutěž v Sherwoodu – otázka č. 16
5
12
Vložil(a)
12.5.2014 10:00
V rámci poslední soutěžní otázky pro tento školní rok představíme dvě rostliny – pelargonii a zelenec. První pelargonie byly do Evropy dovezeny již na začátku 17. století a postupem času se křížením vyšlechtilo několik různě barevných hybridů.
Nejznámější pěstované pelargonie jsou 1. takzvané páskaté pelargonie (Pelargonium zonale – vzpřímené rostliny našich babiček), 2. velkokvěté pelargonie (Pelargonium grandiflorum), 3. převislé pelargonie (Pelargonium peltatum – známé z truhlíků na domech v německých a rakouských Alpách) a 4. pelargonie vonné (Pelargonium odoratissimum – pěstované pro vonné silice využívané ve voňavkářství). Ze zhruba tří set druhů pelargonií je naprostá většina domovem v jižní Africe (sukulentní druhy rostou v poušti Namib – pěstované jsou milovníky sukulentů jako sbírkové rostliny), méně jich roste na východním pobřeží afrického kontinentu, ojedinělé druhy se vyskytují též v Asii a v Austrálii. Slovo pelargonie pochází z řeckého slova „pélargos“, které znamená „čáp“. Proto se dříve v češtině používal lidový název „čapí nůsek = čapí nos“, dříve byl pro pelargonie rovněž rozšířen název „muškát“.
Zelenec (Chlorophytum) pochází rovněž z jižní Afriky. Tato rostlina, v Evropě pěstovaná zhruba od poloviny předminulého století, byla dříve pro svou nenáročnost a snadné množení všeobecně oblíbená. Dnes nabízí trh s hrnkovými rostlinami podstatně atraktivnější rostliny (v poslední době se rozšířily dokonce orchideje!), a tak její obliba upadá. Je to ovšem škoda, neboť se pro bytové prostory doporučuje jako rostlina, která má schopnost snižovat v obytných prostorách koncentrace formaldehydu, jenž je jednak pro člověka prokázaným karcinogenem, jednak může jeho vyšší koncentrace způsobit respirační potíže. Velmi účinný je zelenec rovněž při odstraňování jedovatého oxidu uhelnatého, proto by neměl chybět v místnostech, kde jsou umístěna kamna na tuhá paliva či krby.
Pelargonie a zelenec – otázka č. 16
A) Zjisti, proč je název této rostliny odvozen z řeckého slova označujícího čápa (najdi si k tomu [nejlépe kreslený] obrázek rostliny v nějakém atlasu rostlin).
B) Pozorně si prohlédni vystavenou rostlinu v Sherwoodu a zjisti, proč se pelargonie našich babiček nazývaly „páskaté“.
C) Zjisti, jak se nazývají evropští příbuzní našich pelargonií z truhlíků, na něž běžně narazíme na českých loukách.
D) Co možná nejpřesněji popiš, jak se dá zelenec nejsnadněji namnožit.
Lípěnka – odpověď na otázku č. 15
A) Čínské učení, které se zabývá vztahem člověka a jeho životního prostředí.
B) Vyhovují jí nižší teploty. Dnešní byty s ústředním topením jsou výrazně teplejší než byty našich (pra)babiček.
C) fotonastie, termonastie, nyktinastie, tigmonastie, seismonastie aj.
D) floristické oblasti – Australis, Capensis, Holarctis, Holantarctis, Neotropis, Paleotropis