Soutěž v Sherwoodu – otázka č. 15
4
28
Vložil(a)
28.4.2014 13:06
Lípěnka africká (Sparmannia africana)
Lípěnka, zvaná též pokojová lipka, pochází z jižní Afriky, a to z nejmenšího, ale na druhy nejbohatšího biogeografického regionu Capensis. Dostala jméno po švédském botanikovi Sparrmanovi, jenž byl žákem Linnéovým (Carl von Linné [1707–1778] – švédský botanik, zakladatel rostlinného jmenosloví).
Patří do čeledi slézovité (Malvaceae) a v kultuře se pěstuje již více než 150 let.
Tyčinky lípěnky jsou schopné pohybu (nastie). Reagují na otřesy půdy (seismonastie), při nichž se napřimují, což umožňuje snazší setření pylu na opylovače.
Oblibu si pro své lípě podobné listy získala ihned poté, co byla převezena roku 1790 do Anglie.
Vyžaduje světlé, ale chladnější místo bez slunečního úpalu a pravidelnou zálivku, především v létě.
Oblíbená je lípěnka rovněž ve Feng Shui (Feng-šuej). Věří se, že její velké a symetrické listy pomáhají při průtoku energie prostorem. Za prokázanou můžeme považovat ovšem jen skutečnost, že lípěnka přispívá v obývaných prostorách regulaci vlhkosti vzduchu. Skrze své velké a jemné listy odpařuje do okolí množství vody, což především v létě vlhkostní poměry v místnosti příznivě ovlivní.
Ačkoliv patřila v první polovině 20. století k nejrozšířenějším pokojovým rostlinám, vyšla po druhé světové válce jaksi z módy. Zájem o ni v poslední době mezi pěstiteli opět roste.
Lípěnka – otázka č. 15
A) Pokus se stručně zformulovat, co je Feng Shui (Feng-šuej).
B) Jmenuj důvod, proč se lípěnka ve druhé polovině 20. století z našich bytů vytratila. Který z jejích pěstebních nároků jí naše byty nemohou zaručit?
C) Vyhledej některé další typy nastií.
D) Vypiš všechny základní biogeografické regiony, které na Zemi rozlišujeme.
Blahočet – odpověď na otázku č. 14
A) 29° 1′ 59″ j. š., 167° 56′ v. d., 1400 km východně od Austrálie, 740 km severozápadně od Nového Zélandu a 750 km jižně od Nové Kaledonie
B) ústředním topením vytápěné byty, nižší stropy, méně místa
C) blahočet čilský (Araucaria araucana), Andy 1000–1600 m n. m.
D) údajně (podle Wikipedie) 300 kg