Soutěž v Sherwoodu – otázka č. 13
3
31
Vložil(a)
31.3.2014 12:14
V bytech pěstovaná forma bramboříku pochází z druhu Cyclamen persicum, jehož areál rozšíření sahá od severní Afriky, přes západoasijské Středomoří až po východní Řecko. Sezona bramboříků v přírodě i v kultuře je mezi zářím a březnem. Během ostatních měsíců se totiž v zemích jejich přirozeného výskytu výrazně oteplí a země vyschne.
Toto období přežívá brambořík v kulaté, zploštělé a jedovaté hlíze, zatímco všechny jeho nadzemní části odumřou. Roste v lesích, nejčastěji borových a dubových, nebo na skalnatých svazích. Přednost dává zásaditým půdám a najít ho můžeme do nadmořské výšky 100 m. Rodové latinské jméno pochází z řeckého κύκλος, což znamená kulatý a naráží na nápadné kulaté hlízky, ze kterých brambořík vyrůstá. Druhové latinské jméno možná naznačuje, že první autoři zpráv o bramboříku považovali za jeho domovinu Persii, možná ale odkazuje pouze na broskvově červenou barvu prvně popsaných rostlin (broskev – Prunus persica). Obě vysvětlení se opírají o nejstarší zápisy ze 17. století.
V Evropě se jako okrasná rostlina pěstuje již téměř 400 let. S jejím dalším kultivováním se začalo ve Velké Británii. Brambořík patří do čeledi prvosenkovitých (Primulaceae), v níž jich najdeme asi 20 různých druhů. Po odkvětu se vytvoří tobolka přechovávající semena; stonek, jenž ji nese, se začne ohýbat směrem k zemi, dokud se jí tobolka nedotkne. Teprve pak se otevře a semena se vysypou. O jejich roznos a zahrabání pod zem (semena klíčí pouze ve tmě) se postarají mravenci.
Hlíza bramboříků odjakživa lidi přitahovala. Jíst se nedala, neboť je pro člověka jedovatá, ale nabízelo se využití v léčitelství. Mimo jiné se používala i proti vším. Hlízy sloužívaly též jako afrodisiakum pro býky, protože se věřilo, že v přírodě ji za stejným účelem vyhledávají jeleni.
Brambořík, ačkoliv se nyní v kultuře pěstuje převážně jako krátkodobá kvetoucí rostlina, vydrží v dobrých podmínkách a při správném pěstování 20–30 let.
Brambořík – otázka č. 13
A) Zamysli se a napiš, z jakého důvodu se v současnosti brambořík pěstuje pouze krátkodobě, zatímco naše (pra)babičky svými květy těšíval po celou zimu.
B) Najdi, jak se nazývá evropský druh bramboříku, který u nás najdeme na jižní nebo jihozápadní Moravě a na který často narážíme v Alpách.
C) Vyhledej několik lidových názvů pro evropský brambořík a pokus se vysvětlit jejich motivaci.
Kornoutovka – odpověď na otázku č. 12
A) Árón, bratr Mojžíšův, měl jako kněz hůl, kterou lidé spatřovali v palici toulce kaly.
B) rákosnička áronová
C) ústřední topení, teplo v bytech; menší byty; …